Pomidory to jedne z tych warzyw, które cieszą się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego – doskonale smakują nie tylko świeże, ale również w formie różnorodnych przetworów. Z tego właśnie powodu wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę pomidorów w swoich ogrodach. Jeśli posiadamy folię, możemy cieszyć się szybszymi zbiorami a także dłuższym czasem owocowania krzewów. Pomidory pod folią muszą być jednak odpowiednio nawożone. W jaki sposób? Czym nawozić pomidory pod folią? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czas nawożenia pomidorów
Zanim odpowiemy na pytanie kiedy warto nawozić pomidory pod folią musimy wyjaśnić, dlaczego jest to tak istotne. Pomidory są krzewami, które mają bardzo duże zapotrzebowanie na składniki mineralne. Wynika to z faktu ich dużych i ciężkich owoców. Bardzo często na jednym krzaku dojrzewa nawet kilka kilogramów pomidorów, dlatego też roślina musi pobierać nie tylko sporo wody, ale również azotu, fosforu i potasu.
Odpowiadając na pytanie kiedy jest najlepszy czas na nawożenie pomidorów pod folią możemy więc powiedzieć, że czas ten trwa od wiosny aż do lata, kiedy pomidory osiągną odpowiednią wielkość owoców i zaczną dojrzewać. Nawożenie pomidorów przeprowadzamy cyklicznie co ok 2 tygodnie. Czas ten może jednak różnić się w zależności od tego, jaki rodzaj nawozu wybierzemy.
W jaki sposób nawozić pomidory pod folią?
Istnieje kilka sposobów nawożenia pomidorów pod folią. To jaki wybierzemy powinno być uwarunkowane tym, z jakiego rodzaju nawozu zamierzamy korzystać. Jeśli decydujemy się na nawożenie pomidorów pod folią obornikiem lub kompostem powinniśmy po prostu przemieszać nawóz z glebą na kilka tygodni przed sadzeniem krzewów. Jeśli stawiamy na nawozy syntetyczne w formie granulatu lub nawożenie pomidorów pod folią obornikiem granulowanym – nawóz sypiemy pod krzewami pomidorów a następnie podlewamy rośliny obficie, aby mógł się rozpuścić.
Możemy również stosować nawozy w płynie – takie jak ekologiczny biohummus lub syntetyczne koncentraty mineralne. Płynne nawozy mogą być dodawane do wody, którą podlewamy pomidory w zalecanych przez producenta proporcjach. Niektóre z nich możemy stosować jako nawozy dolistne – wówczas spryskujemy liście i łodygi roślin. Pamiętajmy o tym, by nigdy nie przekraczać zalecanych dawek danego nawozu. Pomidory są roślinami, które źle znoszą przenawożenie, dlatego też wcale nie pomoże nam to w osiągnięciu lepszych zbiorów.
Najlepsze nawozy dla pomidorów pod folią
Jak wspominaliśmy, obecnie możemy wybierać spośród wielu różnych nawozów, które doskonale sprawdzą się w przypadku pomidorów pod folią. Osoby, które chcą uprawiać pomidory jak najbardziej ekologicznie mogą zdecydować się na nawozy naturalne. Wśród nich wymienić możemy kompost, obornik, biohumus oraz różnego rodzaju gnojówki np. z pokrzyw lub skórek bananów. Na rynku nie brakuje również nawozów syntetycznych, które są dobrym źródłem azotu oraz innych cennych minerałów. Możemy więc zdecydować się na nawożenie pomidorów pod folią siarczanem amonu lub wybrać dedykowane dla pomidorów mieszanki. Kluczowe znaczenie ma regularność nawożenia oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących dawek produktu.
Czy pomidory należy często nawozić?
To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta – owszem, pomidory potrzebują dość częstego i co najważniejsze, regularnego nawożenia. W okresie wzrostu krzewów, kwitnienia oraz dojrzewania pomidorów powinniśmy nawozić je co około dwa tygodnie. Co ważne, do czasu kwitnienia krzewów pomidory potrzebują nawozów z azotem, który pozwala roślinie szybciej rozwijać nowe pędy i liście. Gdy zawiązują się owoce dalszy rozwój krzewu nie jest już nam konieczny, dlatego też wybieramy wówczas inne nawozy, w których zawartość azotu jest mniejsza na rzecz sodu czy potasu.
Wiosna a nawożenie pomidorów pod folią
Nie da się ukryć, że wiosna to niezwykle ważny czas dla prawidłowego rozwoju krzewów pomidorów. Dlatego też warto zadbać o prawidłowe nawożenie pomidorów pod folią. Zaczynamy od przygotowania gleby poprzez wymieszanie jej z kompostem lub obornikiem. Należy zrobić to na 3-4 tygodnie przed sadzeniem pomidorów. Gdy posadzimy krzewy przez 4 tygodnie mają one wystarczającą ilość składników odżywczych. Dopiero po upływie tego czasu rozpoczynamy regularne nawożenie pomidorów co 2 tygodnie.
Zima a pomidory i ich nawożenie
Osoby, które nie mają doświadczenia w uprawie pomidorów często zastanawiają się czy nawożenie pomidorów zimą jest konieczne. Pragniemy więc wyjaśnić, że pomidory są roślinami jednorocznymi, dlatego też przed zimą, po zakończeniu owocowania należy je po prostu wyrwać. Zima jest za to dobrym czasem na to, by wzbogacić glebę w składniki mineralne, które przydadzą się nowym sadzonkom w przyszłym roku. Po zakończeniu zbiorów i usunięciu żółknących krzewów ziemię możemy przemieszać z kompostem. Rozłoży się on w czasie zimowych miesięcy, poprawi nie tylko skład gleby, ale również jej strukturę.