Monstera to egzotyczna roślina o dużych, skórzastych liściach, które z wiekiem stają się powcinane i dziurkowane. Już od wielu lat jest bardzo popularną rośliną doniczkową w naszym kraju. Nie ma w tym nic dziwnego, monstera nie jest bowiem trudna w uprawie. Lubi stanowiska w półcieniu, podłoże przepuszczalne i umiarkowaną wilgotność. Niemniej jednak istnieją aspekty pielęgnacji, o których nie możemy zapominać. Jednym z nich jest nawożenie monstery. O tym w jaki sposób należy je wykonywać, o czym należy pamiętać i jakich nawozów używać dowiesz się z naszego artykułu.
Nawożenie monstery – kiedy warto je przeprowadzać?
Wyszukując w sieci hasło “nawożenie monstera” możemy natrafić na różne, sprzeczne informacje, które sprawiają, że wiele osób zmaga się z problemami w uprawie swoich roślin. Warto bowiem mieć świadomość, że istotne jest nie tylko zastosowanie odpowiednich nawozów ale również terminów nawożenia. Przyjrzyjmy się więc dokładniej kiedy warto nawozić monsterę. W przypadku uprawy doniczkowej możemy podzielić nawożenie na okres wegetacji oraz odpoczynku rośliny.
Monstera intensywnie rośnie i wytwarza nowe liście wiosną i latem. W tym czasie nawożenie powinno być regularne i dość intensywne. Jesienią i zimą monstera przechodzi “w stan spoczynku”, wówczas znacząco ograniczamy częstotliwość nawożenia. Mówiąc więc najprościej, monstera jest rośliną, która potrzebuje dostarczania składników odżywczych przez cały rok, jednak częstotliwość stosowania nawozów powinna być uzależniona od jej fazy okresu wegetacyjnego.
Prawidłowe nawożenie monstery – jak powinno wyglądać?
To w jaki sposób nawozimy monsterę powinno być uzależnione od rodzaju nawozu, który stosujemy. Jeśli decydujemy się na nawożenie monstery obornikiem granulowanym warto przemieszać go z glebą. Stosując nawozy mineralne w postaci proszku lub granulatu wysypujemy wskazaną przez producenta ilość na wierzch doniczki a następnie podlewamy roślinę by umożliwić rozpuszczenie się nawozu w glebie. Możemy również postawić na nawozy w formie płynnej, które rozcieńcza się z wodą do podlewania rośliny. W tym wypadku również należy przestrzegać wytycznych producenta. Przenawożona monstera nie będzie bowiem rozwijała się prawidłowo.
Jakich nawozów potrzebuje monstera?
Monstera jest rośliną tropikalną, która lubi bogate i żyzne podłoże. Aby zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu i kwitnienia, należy ją regularnie nawozić nawozami dostosowanymi do jej potrzeb. Wśród pierwiastków, które powinny znaleźć się w nawozach dla monstery wymienić możemy:
- Azot (N) – jest niezbędny dla tworzenia zielonej masy liściowej i pobudza wzrost rośliny.
- Potas (K) – jest odpowiedzialny za kolor i jędrność liści, a także za odporność na choroby i szkodniki. Monstera potrzebuje potasu, aby zachować zdrowy i piękny wygląd.
- Fosfor (P) – jest niezbędny dla tworzenia korzeni i kwiatów, a także dla transportu składników pokarmowych w roślinie.
- Magnez (Mg) – jest niezbędny dla syntezy chlorofilu i utrzymania zielonego koloru liści. Monstera potrzebuje magnezu, aby nie żółknąć i nie tracić liści.
- Żelazo (Fe) – jest niezbędne dla produkcji chlorofilu i utrzymania zielonego koloru liści. Monstera potrzebuje żelaza, aby nie cierpieć z powodu chlorozy, czyli żółknięcia liści.
Z tego właśnie powodu wiele osób wybiera wieloskładnikowe mieszanki, w których znajdują się odpowiednie proporcje wszystkich tych minerałów.
Co ile nawozić monsterę?
Monstera należy do tych roślin doniczkowych, które wymagają całorocznego nawożenia, jednakże jego częstotliwość zmienia się w zależności od pory roku. Wiosną oraz latem monstera wymaga częstego nawożenia, ponieważ w tym czasie potrzebuje dużo składników pokarmowych, które pobiera z podłoża. Dlatego też należy ją regularnie nawozić, co drugi tydzień. Zimą i jesienią możemy nieco ograniczyć podawanie nawozów i stosować je jedynie raz na miesiąc. W tym czasie należy także zmniejszyć stosowane dawki.
Nawożenie monstery wiosną
Wiosna to czas kiedy rośliny budzą się do życia. Nie inaczej jest w przypadku monstery. Dlatego też warto zadbać o dostarczenie jej niezbędnych składników. Nawożenie monstery możemy rozpocząć w marcu. Pamiętajmy, że wiosną zapotrzebowanie rośliny na składniki odżywcze jest najwyższe dlatego powinniśmy powtarzać je co 1-2 tygodnie.
Nawożenie monstery zimą – czy jest konieczne?
Nawożenie monstery zimą to kwestia, która budzi sporo dyskusji. Część osób uznaje bowiem, że podobnie jak wiele innych roślin doniczkowych nie potrzebuje ona nawożenia w okresie kiedy nie rozwija nowych liści. Inni zaś, jak się okazuje słusznie, wskazują na to, że monstera jako roślina egzotyczna mająca do dyspozycji ograniczoną ilość gleby, z której może czerpać składniki mineralne potrzebuje wsparcia przez cały rok. W istocie, nie należy przerywać nawożenia monstery zimą. Jednakże w tym okresie warto nieco je ograniczyć do podawania nawozu w mniejszej dawce. Poza tym, nie podajemy go również tak często a jedynie raz na miesiąc. Dzięki temu monstera na wiosnę rozpocznie kolejny okres wzrostu i będzie zachwycać swoim pięknym wyglądem.