Nawożenie hortensji bukietowych – czym i kiedy to robić? Sprawdzone rozwiązania

Hortensje bukietowe to bardzo popularne rośliny ozdobne, które wykorzystywane są nie tylko w kwiaciarstwie ale równie często stanowią ozdobę naszych domów i ogrodów. Samodzielna uprawa hortensji bukietowych nie jest trudna, choć rośliny te wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nawożenie jest jednym z jej elementów. Od tego, czy będzie prawidłowa zależy wielkość oraz intensywność koloru kwiatostanów. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, który podpowie ci kiedy nawozić hortensje bukietowe oraz w jaki sposób to robić. 

Czas nawożenia hortensji bukietowych – kiedy jest najlepszy?

Hortensje bukietowe to nieco inny gatunek hortensji ogrodowych, które doskonale znamy wszyscy. Krzewy te są wyższe, posiadają również większe i bardziej rozbudowane kwiatostany. Z tego właśnie powodu hortensje bukietowe potrzebują nawożenia. Ze względu na duże kwiaty oraz liczne liście zapotrzebowanie tych roślin na składniki mineralne jest spore. Hortensje bukietowe potrzebują przede wszystkim azotu, fosforu, potasu oraz kwaśnego odczynu gleby.

Nawożenie hortensji bukietowych należy rozpocząć wiosną. Większość osób, które zajmują się uprawą hortensji zaczyna podawać nawóz w maju i kontynuuje to przez kolejne trzy miesiące. Warto w tym miejscu wspomnieć, że nawożenia należy zaprzestać w sierpniu. W przeciwnym razie krzew nadal będzie wypuszczał nowe pędy, które nie zdążą dostatecznie zdrewnieć przed zimą i ulegną przemarznięciu szkodząc całej roślinie.

Najlepsze nawozy do hortensji bukietowych

Wiemy już, że nawożenie hortensji bukietowych jest konieczne. Jakie jednak nawozy warto stosować w przypadku tych roślin? Możliwości mamy naprawdę sporo. Bardzo popularnym wśród miłośników ogrodnictwa rozwiązaniem jest nawożenie hortensji bukietowych siarczanem amonu. Nawóz tej jest doskonałym źródłem azotu, co więcej zakwasza glebę co jest bardzo korzystnym środowiskiem dla tych roślin. Możemy również zdecydować się na inne mineralne mieszanki nawozów.

W sklepach ogrodniczych znajdziemy nawozy stworzone specjalnie z myślą o hortensjach. Doskonale sprawdzą się także nawozy dla azalii i różaneczników. Poza syntetycznymi produktami możemy również postawić na nawozy naturalne. Nawożenie hortensji bukietowych obornikiem lub kompostem przynosi bardzo dobre efekty. Pamiętać jednak musimy, że obornik musi być kompostowany przez minimum 6 miesięcy by nie zaszkodził roślinie. Alternatywą może być także nawożenie hortensji bukietowych obornikiem granulowanym, co jest bardzo wygodną i bezpieczną formą nawożenia roślin. 

W jaki sposób nawozić hortensje bukietowe?

Wiemy już kiedy nawozić hortensje bukietowe by móc cieszyć się dużą ilością kwiatów o intensywnym wybarwieniu. W jaki sposób jednak robić to prawidłowo? Podstawowa zasada dotycząca nawożenia hortensji jest bardzo prosta – podobnie jak w przypadku innych roślin zawsze warto dokładnie zapoznać się z wytycznymi producenta i nie przekraczać zalecanych dawek nawozu. Wbrew pozorom większa ilość nawozu wcale nie wpłynie pozytywnie na rozwój rośliny. Przykładowo, zbyt duża ilość azotu w glebie może sprawić, że hortensja bukietowa zacznie puszczać dodatkowe, dzikie pędy, które sprawią, że jej ozdobne kwiatostany zostaną zagłuszone.

Nawozy w formie granulatu najlepiej stosować w deszczowy dzień lub gdy gleba jest wilgotna. Dzięki temu szybko rozpuszczą się i wnikną w podłoże. Jeśli panuje susza, po wysypaniu nawozu należy obficie podlać roślinę. Obornik i kompost mieszamy z zewnętrzną warstwą ziemii w sposób delikatny, tak aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Co ciekawe, hortensje bukietowe zaczynamy nawozić dopiero w dwa lata po ich posadzeniu. W przeciwnym razie wypuszczą zbyt wiele pędów i ciężko będzie nam właściwie uformować krzew.

hortensje bukietowe

Czy hortensje bukietowe należy często nawozić?

Choć hortensje bukietowe potrzebują nawożenia nie oznacza to, że musimy je powtarzać bardzo często. W przypadku granulowanych nawozów do hortensji lub siarczanu amonu hortensje bukietowe nawozimy trzy razy w sezonie. Zaczynamy w maju a następnie powtarzamy je w czerwcu i lipcu. Ostatnie nawożenie nie powinno mieć miejsca później niż w połowie sierpnia.

Wiosna a nawożenie hortensji bukietowych

Wiosenne nawożenie hortensji bukietowych ma ogromne znaczenie dla regeneracji rośliny po trudnych zimowych miesiącach. Przypominamy jednak, że wiosną zaczynamy nawozić hortensje bukietowe, które mają ponad dwa lata. O tej porze roku najlepiej sprawdzą się nawozy o dużej zawartości azotu takie jak siarczan amonu.

Zima a hortensje bukietowe i ich nawożenie

Wiele osób, które nie ma doświadczenia w uprawie hortensji bukietowych zastanawia się w jaki sposób wzmacniać roślinę w trakcie zimowych miesięcy. Nie da się bowiem ukryć, że jest to okres, który może osłabiać krzewy. Niemniej jednak nawożenie hortensji bukietowych zimą nie jest konieczne. W tym czasie krzewy nie pobierają bowiem z gleby składników mineralnych. Jeśli chcemy zadbać o swoje hortensje bukietowe powinniśmy pamiętać o przycięciu zbędnych pędów i przekwitniętych kwiatostanów. Co ciekawe, kwiatostany możemy również pozostawić na zimę i obciąć je wiosną – wówczas suche, jasnobrązowe szyszki będą prezentowały się bardzo ciekawie nadal stanowić ozdobę naszego ogrodu.

Podziel się swoją opinią