Nawożenie hibiskusa - czym i kiedy to robić? Poradnik krok po kroku

Hibiskus, znany również jako róża chińska, to kwiat o niezwykłej urodzie i różnorodności, który od wieków zachwyca swoją obecnością w ogrodach i domach na całym świecie. Jego bujne, kolorowe płatki rozkwitają w szerokiej gamie odcieni, od głębokiego czerwonego, przez róż, aż po delikatny żółty. Jest to także roślina znana ze swoich leczniczych właściwości. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę hibiskusa. Aby jednak okazała się ona sukcesem konieczna jest odpowiedzialna pielęgnacja. Jedny z ważnych aspektów jest nawożenie hibiskusa. Jak powinno wyglądać? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Nawożenie hibiskusa - kiedy warto je przeprowadzać?

Nawożenie hibiskusa to kluczowy element pielęgnacji tej egzotycznej rośliny, który ma ogromny wpływ na jej zdrowie i obfitość kwitnienia. Aby hibiskus mógł cieszyć oko swoimi barwnymi kwiatami, warto dostarczać mu odpowiednich składników odżywczych w odpowiednich momentach.

Zasadniczo, najlepszym czasem na nawożenie hibiskusa jest okres intensywnego wzrostu, czyli wiosna i lato. W tym czasie roślina aktywnie rozwija się i kwitnie, dlatego potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci nawozów bogatych w azot, fosfor i potas, które przyczyniają się do wzrostu zielonej masy oraz formowania i rozwoju kwiatów.

Wiosenne nawożenie powinno rozpocząć się wraz z pierwszymi oznakami wzrostu, zwykle w marcu lub kwietniu. Nawożenie powtarzamy regularnie co 2-4 tygodnie aż do końca lata. Ważne jest, aby nie przesadzić z ilością nawozu, ponieważ nadmiar może być szkodliwy dla rośliny. W okresie jesiennym i zimowym, kiedy hibiskus wchodzi w fazę spoczynku, nawożenie należy ograniczyć lub całkowicie zaprzestać, aby nie zakłócać naturalnego cyklu rośliny i nie stymulować jej do wzrostu w nieodpowiednim czasie.

  Nawożenie pomidorów w ogrodzie - czym i kiedy to robić? Poradnik ogrodnika

Prawidłowe nawożenie hibiskusa - jak powinno wyglądać?

Nawożenie hibiskusa nie jest zadaniem trudnym. Sposób nawożenia powinien być jednak dostosowany do rodzaju nawozu, który stosujemy. Większość hodowców wybiera nawozy syntetyczne uniwersalne lub produkty stworzone z myślą o potrzebach hibiskusa. Występują one w formie granulatów oraz płynnej.

Nawozy granulowane są łatwe w użyciu i powoli uwalniają składniki odżywcze, co zapewnia długotrwałe działanie. Powinny być aplikowane bezpośrednio do gleby, najlepiej wokół krawędzi doniczki, a następnie delikatnie wymieszane z wierzchnią warstwą ziemi i podlane wodą.

Nawozy płynne są łatwo wchłaniane i szybko dostarczają roślinie niezbędnych składników mineralnych. Należy rozcieńczać je z wodą do podlewania według proporcji, które wskazuje producent nawozu.

Pamiętajmy również o kontroli pH gleby  hibiskusy preferują glebę lekko kwaśną do neutralnej (pH 6-7). Jeśli pH jest zbyt wysokie, można zdecydować się na nawożenie hibiskusa siarczanem amonu, który świetnie zakwasza glebę.

Jakich nawozów potrzebuje hibiskus?

Idealne nawozy dla hibiskusa powinny zawierać zbilansowany zestaw makroelementów, takich jak azot (N), fosfor (P) i potas (K), które są kluczowe dla zdrowego wzrostu i kwitnienia. Azot jest niezbędny dla rozwoju zielonych części rośliny, fosfor wspomaga rozwój korzeni i kwiatów, zaś potas wzmacnia odporność rośliny na choroby i stresy środowiskowe.

Dodatkowo, hibiskus potrzebuje także mikroelementów takich jak magnez, żelazo, mangan i cynk, które mają wpływ na procesy metaboliczne i fotosyntezę. Dlatego też warto wybierać nawozy wieloskładnikowe, które zawierają zarówno makro-, jak i mikroelementy. W przypadku hibiskusów doniczkowych popularne są nawozy płynne, które łatwo się dawkuje. Dla hibiskusów ogrodowych możemy wybrać nawozy granulowane o dłuższym czasie uwalniania składników odżywczych. Ponadto warto zdecydować się także na nawożenie hibiskusa obornikiem. Ten organiczny nawóz nie tylko dostarczy cennych składników, ale również poprawi strukturę gleby.

  Przycinanie wrzosów - kiedy i jak je wykonać?

kwiat hibiskusa

Co ile nawozić hibiskus?

Jak wspominaliśmy, nawożenie hibiskusa powinno być regularne. Przez cały okres wegetacyjny rośliny a więc od wiosny do wczesnej jesieni roślina ma dość spore zapotrzebowanie na składniki mineralne. Dlatego też nawóz należy podawać w odstępach wynoszących od 2 do 4 tygodni. Jednocześnie pamiętajmy, by nie przesadzać z ilością stosowanych nawozów, ponieważ ich nadmiar może doprowadzić do przerostu zielonych części rośliny kosztem ozdobnych kwiatów.

Nawożenie hibiskusa wiosną

Wiosna to niezwykle ważny czas dla rozwoju roślin. Nie inaczej jest w przypadku hibiskusa. Dlatego też nawożenie hibiskusa wiosną ma wpływ na cały okres wegetacyjny rośliny. Należy rozpocząć je w marcu i konsekwentnie kontynuować aż do jesieni. Wiosna to dobry czas na nawożenie hibiskusa obornikiem granulowanym oraz nawozami wieloskładnikowymi.

Nawożenie hibiskusa zimą - czy jest konieczne?

Nawożenie hibiskusa zimą budzi sporo pytań. Wiele osób zastanawia się czy jest konieczne. Dlatego też pragniemy wyjaśnić - w przypadku roślin ogrodowych zimą nie stosujemy nawożenia po to, by nie pobudzać rośliny do wzrostu. Nowe pędy byłyby bowiem bardzo podatne na niskie temperatury. Jeśli chodzi o hibiskusy doniczkowe, które zimują w pomieszczeniu możemy stosować nawozy, jednak należy zmniejszyć ich dawkowanie o połowę oraz podawać je rzadziej, co 6-8 tygodni.