Czosnek należy to tych warzyw, bez których trudno jest wyobrazić sobie zdrową i smaczną kuchnię. Jego wyrazisty smak doskonale łączy się z różnymi potrawami z mięs i warzyw. Do tego jest on prawdziwą skarbnicą cennych dla zdrowia składników. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielną uprawę czosnku. Nie jest ona skomplikowana, jednak wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest nawożenie czosnku zimowego i wiosennego. W jaki sposób powinno przebiegać? O czym warto pamiętać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Kiedy nawozić czosnek?
To kiedy nawozić czosnek uzależnione jest od tego, czy sadzimy go na jesień, czy też wiosną. Nawożenie czosnku zimowego, bo o takim mówimy w przypadku jesiennych nasadzeń powinno odbywać się po zbiorach roślin, które rosły na miejscu, w którym planujemy uprawę czosnku. Co ważne, nie powinny być to miejsca w ogrodzie, w których rosły inne warzywa cebulowe, ponieważ zwiększa to ryzyko chorób i pasożytów.
Na 2-3 tygodnie przed sadzeniem czosnku ziemię możemy wymieszać z kompostem co nie tylko dostarczy odpowiednich składników ale również poprawi jej strukturę. Jeśli zaś decydujemy się na czosnek wiosenny jesienią przeprowadzamy nawożenie ziemi pod czosnek obornikiem. Zima to dostatecznie długi okres czasu by zdążył się on przekompostować i nie szkodził korzeniom roślin wiosną. Kolejny czas na nawożenie czosnku to wiosna. Rozpoczynamy je gdy czosnek zacznie wschodzić. W późniejszym etapie wzrostu rośliny możemy zdecydować się na nawożenie dolistne, jednak nie zawsze jest ono konieczne.
Nawożenie czosnku – o czym warto wiedzieć?
Decydując się na uprawę czosnku warto pamiętać, że jest to roślina, która wymaga nie tylko dużej ilości azotu, ale również potasu i fosforu, które sa niezbędne by bulwa rośliny mogła prawidłowo się wykształcić. W początkowym etapie wzrostu dobrym pomysłem jest nawożenie czosnku siarczanem amonu, który zawiera duże ilości azotu niezbędnego dla rozwoju zielonych części roślin oraz uczestniczy w procesie fotosyntezy. Tego typu nawóz stosujemy przede wszystkim wiosną. Gdy czosnek osiągnie już swoją wysokość warto nieco spowolnić wzrost łodygi i liści a zamiast tego zadbać o prawidłowe wykształcenie się bulwy. Wówczas lepiej zwiększyć zawartość potasu i fosforu.
Idealne nawozy dla czosnku
Obecnie osoby, które zajmują się uprawą czosnku mają różne możliwości dopasowania nawozów do swoich upraw oraz upodobań. Najpopularniejszym rozwiązaniem są dedykowane mieszanki dla warzyw cebulowych, które zawierają składniki mineralne w optymalnie dobranych proporcjach. Decydując się na tego typu produkty pamiętajmy, że należy przestrzegać instrukcji producenta i nie przekraczać zalecanych dawek.
Możemy wówczas przenawozić roślinę co wcale nie wpłynie pozytywnie na rozwój warzyw – wprost przeciwnie, czosnek może stać się wybujały i wyróżniać się dużą ilością liści i dużym kwiatostanem zaś małą bulwą. Dobrym pomysłem jest także nawożenie czosnku obornikiem granulowanym. To wygodne a jednocześnie ekologiczne rozwiązanie, które daje dobre rezultaty. Istnieje również szeroka gama nawozów płynnych. Niektóre z nich rozcieńczamy z wodą do podlewania, inne zaś stosujemy jako nawóz dolistny w formie oprysku.
Jak powinno wyglądać nawożenie czosnku?
Nawożenie czosnku powinno być przeprowadzane w wilgotny dzień lub po ustaniu opadów. Mokre podłoże szybciej rozpuści nawóz i wchłonie wartościowe składniki mineralne. Pamiętajmy o tym, by nawóz rozsiewać równomiernie nie przekraczając zalecanej ilości. Ciekawym rozwiązaniem nad którym warto się pochylić są nawozy o przedłużonym czasie uwalniania, dzięki którym nie musimy często powtarzać nawożenia. Jeśli decydujemy się na naturalny kompost lub obornik pamiętajmy o tym, że powinien być przemieszany z glebą na kilka tygodni przed posadzeniem roślin. W przeciwnym razie może zadziałać zbyt intensywnie i poparzyć kształtujący się dopiero system korzeniowy.
Wiosenne nawożenie czosnku
Wiosna to kluczowy czas dla wzrostu większości roślin ogrodowych. Jeśli zaniedbamy nawożenie czosnku wiosną z pewnością odbije się to negatywnie na plonach. Dlatego też pamiętajmy, że czosnek zimowy należy nawozić wczesną wiosną, nawet w marcu jeśli nie ma już przymrozków. W przypadku czosnku sadzonego wiosną czekamy aż zacznie on kiełkować a roślinki będą miały kilka centymetrów. Dzięki temu wesprzemy je w rozwoju zamiast osłabiać silnymi składnikami rośliny, które dopiero rozpoczęły wegetację.
Zimowe nawożenie czosnku
Wiele osób, które sadzą czosnek jesienią zastanawia się czy nawożenie czosnku zima jest konieczne. W końcu rośliny pozostają pod pokrywą śniegu przez wiele długich miesięcy. Okazuje się jednak, że nie jest to konieczne. Aby zapewnić sadzonkom odpowiednią ilość składników odżywczych na zimę należy zatroszczyć się o to jesienią. Zimą ziemia pozostaje skuta mrozem, dlatego też rozsypywanie jakichkolwiek mieszanek mija się w tym czasie z celem. Składniki odżywcze i tak nie będą miały szansy wniknąć w glebę.