Buraki ćwikłowe są warzywami korzeniowymi, które mają wiele właściwości zdrowotnych i leczniczych. Zawierają betacyjany, pektyny, witaminy i składniki mineralne, które pomagają w profilaktyce nowotworowej, obniżaniu cholesterolu, regulowaniu krzepnięcia krwi i odkwaszaniu organizmu. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce uprawiać je we własnych ogródkach. Co więcej, Polska jest największym producentem buraków ćwikłowych w Unii Europejskiej. Rośliny te uprawia się na żyznych i obojętnych glebach, wysiewając nasiona od kwietnia do czerwca. Ważnym elementem pielęgnacji buraków ćwikłowych jest ich nawożenie. Przyjrzyjmy się więc czym nawozić buraki ćwikłowe.
Nawożenie buraków ćwikłowych – kiedy warto je przeprowadzać?
Nawożenie buraków ćwikłowych jest kluczowym czynnikiem wpływającym na ich plon i jakość. Ważne jest nie tylko zastosowanie odpowiednich rodzajów nawozów, ale również stosowanie ich w określonych terminach. Zapotrzebowanie rośliny na składniki odżywcze różni się bowiem w zależności od fazy wzrostu. Dlatego też nawożenie azotowe, np. nawożenie buraków siarczanem amonu stosujemy przed siewem. Również przed wysiewem możemy zastosować także nawożenie organiczne a więc kompost lub obornik. W tym czasie, a więc wczesną wiosną możemy podawać także nawozy, które zawierają w swoim składzie fosfor i potas. Stosowanie tych nawozów zaleca się także gdy rośliny wykiełkują i zaczną się rozwijać. W przypadku, gdy zauważymy niedobory u buraków ćwikłowych możemy powtarzać je również późną wiosną. W tym czasie dobrze sprawdzą się także nawozy dolistne z mikroelementami.
Prawidłowe nawożenie buraków ćwikłowych – jak powinno wyglądać?
Aby nawożenie buraków ćwikłowych rzeczywiście miało pozytywny wpływ na ich rozwój musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Oto one:
- w przypadku nawozów mineralnych przestrzegamy zaleceń producenta, nigdy nie przekraczamy wskazanych przez niego dawek;
- nawozy granulowame stosujemy tak, by nie przyklejały się do liści i łodyg rośliny;
- nawozów dolistnych nie podajemy w pełnym słońcu – mogą skupiać promienie i powodować poparzenie liści;
- po rozsypaniu nawozu granulowanego rośliny obficie podlewamy.
Jakich nawozów potrzebują buraki ćwikłowe?
Nawożenie buraków ćwikłowych powinno być dostosowane do rodzaju i żyzności gleby, na której rosną. Buraki najlepiej rozwijają się na glebach gliniastych, o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,5-7,0). Na takich glebach buraki potrzebują stosunkowo niewiele nawozów, ponieważ czerpią z nich wystarczającą ilość składników pokarmowych. Na glebach uboższych, kwaśnych lub zasadowych, należy zastosować odpowiednie poprawki, takie jak wapnowanie, możemy również zaorać obornik lub kompost.
Ponadto stosować możemy również nawozy mineralne takie jak:
- Nawozy azotowe: wpływają na rozwój zielonych części roślin. Jednocześnie pamiętajmy jednak, że nadmiar azotu może wpłynąć negatywnie na jakość korzeni, powodując ich pękanie, zrakowacenia lub gromadzenie szkodliwych substancji.
- Fosfor i potas: Fosfor wzmacnia system korzeniowy i przyspiesza dojrzewanie, a potas poprawia smak i barwę korzeni.
- Bor wpływa na prawidłową budowę i funkcjonowanie komórek, a jego niedobór objawia się zniekształceniami, zbrązowieniami i martwicami korzeni. Buraki ćwikłowe są bardzo wrażliwe na niedobór boru, dlatego należy go podawać zarówno doglebowo, jak i dolistnie.
Co ile nawozić buraki ćwikłowe?
Wiele osób nie mających doświadczenia w uprawie buraków ćwikłowych zastanawia się, czy podawanie nawozów trzeba często powtarzać. Okazuje się, że nie jest to konieczne. Nawozy azotowe podajemy dwa razy, podobnie jak potas i fosfor. Nawożenie dolistne przeprowadzamy jeden-dwa razy w sezonie w zależności od jakości gleby, w której rosną nasze buraki.
Nawożenie buraków ćwikłowych wiosną
Wiosna to niezwykle ważny czas dla prawidłowego rozwoju większości roślin w tym również buraków ćwikłowych. Dlatego też warto zadbać o prawidłowe nawożenie buraków ćwikłowych wiosną, które powinno rozpocząć się na kilka dni przed planowanym siewem roślin. Stosujemy wówczas ¾ zalecanej części nawozu azotowego oraz nawozy z potasem i fosforem. Pozostały nawóz azotowy podajemy gdy rośliny zaczną wschodzić a więc po około 2-3 tygodni od ich siewu. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością nawozu azotowego – w przypadku buraka ćwikłowego wcale nie będzie miał dobrego wpływu i sprawi, że liście rozwiną się nadmiernie kosztem korzeni, na których wielkości i jakości należy nam przecież najbardziej.
Nawożenie buraków ćwikłowych zimą – czy jest konieczne?
Nawożenie buraków ćwikłowych zimą to kwestia, która budzi wiele pytań, szczególnie u osób, które nie mają doświadczenia z uprawą tego warzywa. Wynika to z błędnych informacji, na jakie możemy natrafić w sieci. Tymczasem nawożenie zimowe jest nie tylko niepotrzebne, ale wręcz niemożliwe. Pamiętajmy, że jadalną częścią buraka ćwikłowego jest jego rozbudowany korzeń magazynujący składniki odżywcze. Aby zebrać plon musimy więc wyrwać roślinę z gleby co oznacza, że zimą zwyczajnie nie mamy czego nawozić. Możemy natomiast przygotować glebę przed zimą orając ziemię z kompostem lub obornikiem. W czasie zimowych miesięcy ten naturalny nawóz zdąży się rozłożyć i wzbogaci skład oraz strukturę ziemi przed kolejnym siewem buraka.