Bananowce to rośliny zielne z rodzaju Musa, które wyglądają jak drzewa, lecz nie posiadają prawdziwego pnia. Pochodzą z Azji, ale obecnie uprawiane są w wielu regionach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Niewiele osób wie jednak, że mrozoodporne odmiany bananowców z powodzeniem mogą być uprawiane także w naszym kraju. Banan japoński czy banan karłowy są roślinami, które mogą sprawić, że nasz ogród będzie wyglądał egzotycznie. Nie da się jednak ukryć, że bananowce są dość wymagające. Bardzo ważnym aspektem jest ich odpowiednie nawożenie. Czym nawozić bananowca? O czym warto pamiętać? Postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania.
Najlepszy czas na nawożenie bananowca
Nawożenie bananowców jest bardzo ważne dla ich prawidłowego wzrostu i owocowania. Bananowce to rośliny żarłoczne, które potrzebują dużych ilości składników odżywczych, zwłaszcza azotu, potasu i fosforu. Nawożenie bananowców powinno być regularne i dostosowane do fazy rozwoju rośliny. Kiedy i jak powinno być przeprowadzane? Odpowiadamy:
- W okresie wegetacji, od wiosny do jesieni, bananowce należy nawozić co dwa tygodnie nawozem wieloskładnikowym dla roślin o ozdobnych liściach. Dawkę nawozu należy zwiększać stopniowo, zaczynając od połowy zalecanej przez producenta. Nawożenie bananowców powinno być obfite, lecz nie przesadzone, ponieważ nadmiar nawozu może spowodować zasolenie podłoża i uszkodzenie korzeni.
- W okresie kwitnienia i owocowania, bananowce wymagają dodatkowego nawożenia potasem, który wpływa na jakość i smak owoców. W tym okresie możemy używać specjalnego nawozu dla bananowców lub nawozu z dodatkiem siarczanu potasu.
- W okresie zimowym, jeśli bananowiec jest przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu, należy znacznie ograniczyć nawożenie lub go zaprzestać. Jeśli zaś bananowiec zimuje w ciepłym i jasnym miejscu, nawożenie kontynuujemy ograniczając ilość nawozu o połowę i przeprowadzając je co 4 tygodnie.
W jaki sposób nawozić bananowiec?
To w jaki sposób nawozimy rośliny uzależnione powinno być od tego czym nawozimy bananowce. W przypadku nawozów płynnych wystarczy jedynie rozrobić je z wodą do podlewania roślin według proporcji, które podaje producent. Jeśli wybieramy nawozy w formie granulatu, rozsypujemy je po podłożu w pobliżu bananowca a następnie podlewamy umożliwiając rozpuszczenie się nawozu, i wniknięcie w glebę składników odżywczych. Jeśli zaś chodzi o nawozy organiczne wystarczy rozłożyć ich warstwę na powierzchni podłoża i zadbać o to, by wykonane przez nas ściółkowanie było wilgotne.
Sprawdzone nawozy do bananowców
Bananowce są roślinami, które wykazują spore zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego też wykorzystanie naturalnych nawozów, np. nawożenie bananowców obornikiem nie zda rezultatu, ponieważ ilość składników odżywczych będzie zbyt niska. Nie sprawdzi się także nawożenie bananowców siarczanem amonu, ponieważ jest to nawóz, który dostarczy roślinie wyłącznie azotu, bananowiec zaś potrzebuje w równej mierze także fosforu i potasu. Dlatego też w nawożeniu bananowców najlepiej sprawdzają się:
- Nawozy wieloskładnikowe dla roślin ozdobnych. To nawozy, które zawierają wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy dla bananowców, takie jak azot, fosfor, potas, magnez, żelazo, mangan, cynk, miedź, bor i molibden.
- Nawozy specjalne dla bananowców. Zawierają wysoką zawartość potasu, który wpływa na jakość i smak owoców, a także niską zawartość azotu, który może hamować owocowanie. Stosujemy je w szczególności w okresie kwitnienia i owocowania.
- Nawozy naturalne. Pochodzą z naturalnych źródeł, takich jak obornik, kompost, gnojówka, popiół, skórki bananów, pokrzywy czy kora. Nawozy naturalne są przyjazne dla środowiska i dostarczają bananowcom materii organicznej oraz poparwiają strukturę gleby. Doskonale sprawdzą się jako wsparcie dla rozwoju roślin.
Nawożenie bananowca wiosną
Wiosna to czas, kiedy bananowiec budzi się do życia i zaczyna intensywnie rosnąć. Aby zapewnić mu optymalne warunki do rozwoju, należy zadbać o odpowiednie nawożenie. Nawożenie bananowca wiosną najczęściej zaczyna się już w marcu. Po wyborze odpowiedniego nawozu pamiętajmy, że pierwsze nawożenia powinny wykorzystywać połowę zalecanej dawki nawozu, która stopniowo zwiększamy. Zaczynamy od nawozu uniwersalnego, który w swoim składzie zawiera azot, potas i fosfor. Gdy roślina zacznie kwitnąć do nawozu uniwersalnego należy dołączyć także produkt o wysokiej zawartości potasu. Dzięki temu zwiększymy szansę na osiągnięcie satysfakcjonujących plonów.
Czy zimą należy nawozić bananowiec?
Jak wspominaliśmy powyżej, nawożenie bananowców zimą jest kwestią, która budzi sporo dyskusji. Dlatego też przypominamy, że powinno być ono uzależnione od tego, w jakich warunkach zimujemy roślinę. Jeśli decydujemy się umieścić ją w chłodnym i zaciemnionym pomieszczeniu nawożenie bananowca zimą nie jest konieczne. Jeśli jednak zimą bananowiec będzie znajdował się w ciepłym środowisku nadal możemy go nawozić z wykorzystaniem nawozów uniwersalnych. Należy jedynie pamiętać, że powinno być ono zmniejszone do połowy dawki zalecanej przez producenta i przeprowadzanie nie częściej niż co 4 tygodnie.