Z pewnością cenisz sobie urok i wytrzymałość betonowych schodów w ogrodzie. Niezależnie od tego, czy prowadzą one do domu, tarasu czy do ukochanego zakątka, wpływają na wygląd i funkcjonalność otoczenia Twojego domu. Niestety, nawet najtrwalsze materiały ulegają z czasem zniszczeniu, dlatego warto wiedzieć, jak je naprawić. Dzisiaj udzielimy Ci kilku wskazówek, z którymi naprawa betonowych schodów pójdzie Ci łatwo.
Kiedy konieczna jest naprawa schodów betonowych?
Pęknięcia, ubytki, wykruszenia, a nawet efekty erozji mogą zasugerować, że nadszedł czas na naprawę betonowych schodów. Tego typu uszkodzenia mogą przecież prowadzić do potknięć, upadków, dlatego, kiedy tylko je zauważysz, warto zająć się ich naprawą.
Problem ubytków w schodach z betonu dotyczy także te osoby, które zdecydowały się na ich pokrycie płytkami z gresu, czy innego materiału, zwłaszcza gdy zajdzie potrzeba ich wymiany. Podczas usuwania zniszczonego pokrycia schodów może łatwo dojść do uszkodzenia betonowego podłoża, a wówczas również będzie konieczna jego naprawa.
Jakimi materiałami naprawiać schody betonowe?
Podstawą skutecznej renowacji jest wybór odpowiednich materiałów. Do naprawy schodów betonowych najczęściej używane są zaprawy i masy naprawcze do betonu, które mają zdolność do wypełniania pęknięć i ubytków, a jednocześnie doskonale wiążą się z istniejącą strukturą.
Jednak, gdy uszkodzenia są znaczne i konieczny jest całkowity remont schodów betonowych, może być potrzebne znacznie więcej produktów. W zależności od wielkości uszkodzeń, oprócz masy naprawczej może przydać się także:
- preparat antykorozyjny do pokrycia zbrojenia, jeśli zostało odsłonięte,
- preparat gruntujący, aby masa naprawcza lepiej związała,
- zaprawa cementowa do wypełnienia większych ubytków i wykruszeń,
- żywica do rys i pęknięć.
Jak naprawić betonowe schody zewnętrzne krok po kroku?
Jeśli uszkodzenia są na tyle duże, że konieczna jest niemal całkowita renowacja schodów betonowych, musisz ocenić wielkość i rodzaj wszystkich ubytków, a następnie przygotować do ich wypełnienia i odbudowy odpowiednie materiały. Z pewnością przyda Ci się także kilka wiaderek, mieszadło, woda, kielnia, kilka szpachelek, paca metalowa lub styropianowa i papier ścierny. Gdy przygotujesz wszystko, możesz krok po kroku, zabrać się za naprawę.
- Przygotuj powierzchnię: Usuń wszelkie luźne fragmenty betonu, kurz i brud. Dokładnie zamieć i umyj schody, najlepiej myjką wysokociśnieniową. Pamiętaj o bezpieczeństwie — używaj rękawic i gogli ochronnych.
- Wypełnij pęknięcia: Wypełnij żywicą wszelkie szczeliny, które wymagają zespojenia.
- Zagruntuj duże ubytki: Na wszelkie ubytki w schodach nałóż grunt, dzięki któremu lepiej zwiąże masa naprawcza.
- Nałóż zaprawę: Przy pomocy szpachli lub pacy nałóż masę naprawczą w miejscach uszkodzeń. Staraj się wypełnić wszystkie pęknięcia i ubytki, tak aby powierzchnia była, jak najbardziej gładka.
- Wygładź powierzchnie: Po nałożeniu zaprawy, pozostaw ją do wyschnięcia zgodnie z instrukcją producenta. Po tym czasie użyj papieru ściernego, aby wygładzić powierzchnię i usunąć wszelkie nierówności.
Jak zabezpieczyć betonowe schody w ogrodzie?
Po zakończeniu procesu naprawy bardzo ważne jest zabezpieczenie schodów przed dalszą erozją. Do tego celu idealne są impregnaty do betonu, które tworzą na powierzchni trwałą, odporną na warunki atmosferyczne warstwę. Zamiast impregnatów, na schody betonowe zewnętrzne możesz nałożyć także różne emalie i żywice, które również bardzo dobrze chronią beton przed pękaniem.
Jak widzisz, choć na pewno jest czasochłonna i wymaga odpowiedniego przygotowania, to naprawa schodów betonowych nie jest trudno. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom, łatwo Ci będzie jej dokonać.