Bateria kuchenna to element najczęściej używany w naszym domu. Nic więc dziwnego, że naprawa baterii zlewozmywakowej nie należy do rzadkich czynności. Cieknącego kranu w kuchni nie można bagatelizować, ponieważ wraz z uciekającą wodą, uciekają nam niepotrzebnie złotówki. W ciągu doby z takiego cieknącego kranu może nam dodatkowo wypłynąć ok. 10 litrów wody. Ponadto zjawisko to jest dość uciążliwe, szczególnie że korzystamy z wody w kuchni codziennie. Zatem jak naprawić cieknący kran w kuchni ?
Jak wygląda budowa baterii kuchennej?
W kuchni możemy spotkać się z bateriami naściennymi i stojącymi. Baterie stojące montowane są w blacie, a dokładnie w otworze zlewozmywaka. To najpopularniejsza obecnie wersja baterii kuchennej. Pod zlewem podpięte są osobno zimna i ciepła woda, za pomocą specjalnych złączy elastycznych. Montaż takiej baterii jest bardzo prosty. Otwór w zlewozmywaku jest na ogół zunifikowany, to oznacza, że w razie wymiany na inny model, będzie on na pewno pasował.
Baterie naścienne obecnie już rzadko się spotyka. Krany naścienne są przykręcane złączami ciepłej i zimnej wody, które wychodzą ze ściany. Ten rodzaj baterii kuchennych spotykany jest jeszcze w starych domach, gdzie kran był montowany praktycznie na stałe i służył nawet kilkadziesiąt lat. Obecnie krany kuchenne zdecydowanie częściej się wymienia. Z tego też względu stosuje się prostsze rozwiązanie, czyli baterie stojące.
Natomiast nadal możemy spotkać w kuchniach baterie jednouchwytowe i dwuuchwytowe. Jednouchwytowe to takie, w których za pomocą jednego uchwytu regulujemy temperaturę wody oraz intensywność strumienia. Wodę możemy ustawić za pomocą plastikowej lub ceramicznej głowicy, znajdującej się wewnątrz baterii.
Dwuuchwytowe posiadają dwa osobne kurki. Jeden jest na zimną wodę, a drugi na ciepłą wodę. Intensywność strumienia oraz temperaturę wody ustawiamy, odpowiednio regulując pokrętła ziemnej i ciepłej wody.
Baterię jednouchwytową można obsługiwać jedną ręką, przez to jest ona bardziej praktycznym rozwiązaniem. Obecnie na rynku możemy również spotkać baterie bezdotykowe.
Jak rozebrać baterię zlewozmywaka?
Najpierw potrzebujemy zamknąć główny zawór wodny w mieszkaniu lub domu. Na ogół jest on obok liczników na wodę. Ta czynność jest o tyle ważna, że w razie rozbiórki kranu, możemy zalać kuchnię.
Do tej czynności będą nam potrzebne rękawice, miska, komplet kluczy oraz płaski śrubokręt, a także coś do wytarcia podłogi. Podkładamy miskę pod syfon w dolnej części instalacji. Następnie puszczamy wodę w kranie tak długo, aż z niego wszystko spłynie.
Płaską końcówką śrubokręta podważamy zaślepkę, która znajduje się z przodu korpusu i odkręcamy śrubę, zamocowaną pod nią. Gdy śruba nie chce się odkręcić, to należy klucz francuski owinąć miękką szmatką lub ręcznikiem i mocno nad nią popracować. Kiedy już uda nam się rozkręcić kran, to możemy zabrać się za czynności jego naprawiania.
Jak rozpoznać usterkę baterii kuchennej ?
Naprawa baterii kuchennej zaczyna się od zdiagnozowania powodu awarii. Naszą uwagę powinny zwrócić pierwsze nieprawidłowości w działaniu kuchennego kranu. Pierwsze symptomy, że kran działa nieprawidłowo to przeciekanie i kapanie wody. Innymi oznakami są: nierównomierny wypływ strumienia, skrzypienie uchwytu oraz blokowanie się dźwigni. Jeżeli je zbagatelizujemy, to może dojść do poważniejszej awarii i utraty dużej ilości wody.
Naprawa baterii kuchennej krok po kroku
Przyczyn nieprawidłowości działania baterii kuchennej może być wiele. Często, gdy rozkręcimy kran, to wtedy jesteśmy w stanie zdiagnozować, co tak naprawdę się popsuło. Tym bardziej że mamy tutaj do czynienia z jednym skutkiem i wieloma jego przyczynami. To, co najczęściej jest powodem usterki kranu to: głowica, uszczelki lub napowietrzacz kranu (perlator).
Uszkodzenie głowy baterii kuchennej – jeden z powód cieknięcia baterii
Uszkodzenie głowicy jest jedną z częstych awarii kranu. Symptomem tego problemu jest niewłaściwe funkcjonowanie i ograniczenie ruchów dźwigni. Przy okazji przy każdym ruchu dźwignia skrzypi, a na styku uchwytu z korpusem następuje wyciek wody, a także kapanie z wylewki i nieregularny strumień.
Zanim rozpoczniemy pracę, należy zaopatrzyć się w niezbędne części zamienne. W tym wypadku warto skorzystać z oferty producenta baterii. Naprawę baterii kuchennej należy rozpocząć od odcięcia dopływu wody. Następnie demontowany jest uchwyt przez odkręcenie śruby mocującej, znajdującej się z przodu pod zaślepką.
Kolejnym krokiem jest zdjęcie osłony głowicy i kluczem płaskim wykręcamy nakrętkę dociskową. Wymieniamy uszkodzoną głowicę i ponownie montujemy całość. Jeżeli nie znamy producenta kranu lub nie możemy dobrać odpowiedniego modelu głowicy, to w tym wypadku pozostaje wymienić cały kran na nowy.
Wymiana uszczelek baterii kuchennej – drugi z powodów cieknącej baterii
Uszkodzona lub zużyta uszczelka powoduje rozszczelnienie elementów baterii. Niemniej jednak, aby odnaleźć tę przyczynę, ponownie musimy rozkręcić cały kran. Zatem odcinamy dopływ wody i ściągamy dźwignie i osłonę głowicy. W kolejnym kroku sprawdzamy, czy nakrętka mocująca jest dobrze dokręcona.
Gdy wszystko wygląda prawidłowo i nie ma uszkodzeń mechanicznych, to kapiący kran jest skutkiem zużytej uszczelki. Zdejmujemy nakrętkę dociskową, wyjmujemy głowicę i uszkodzony element. Przy okazji oczyszczamy całość z drobinek osadu oraz nakładamy nową uszczelkę.
Napowietrzacz baterii – trzeci z powodów cieknącej baterii
Napowietrzacz, czyli perlator, to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, które pomaga oszczędzać wodę. Gdy perlator ma ciągły kontakt z twardą wodą, może ulec uszkodzeniu. Oznaką takiej usterki jest nierównomierny wypływ wody.
W tym wypadku można spróbować go przepłukać pod bieżącą wodą lub pozostawić w roztworze wody z octem na ok. 10 minut. Gdy jednak zauważymy uszkodzenia na powierzchni sitka perlatora lub okaże się, że jest on całkowicie zablokowany przez zanieczyszczenia, to lepiej kupić nowy i wymienić. Czasami takie czyszczenie zużytego napowietrzacza nie ma sensu, ponieważ za jakiś czas znowu będziemy mieli z nim problemy.