Na jakie dodatkowe koszty należy się przygotować przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania to dla wielu osób ogromna inwestycja. Bardzo często jest ona finansowana w ramach kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Należy mieć na uwadze, że cena nieruchomości nie uwzględnia wszystkich wydatków, które należy ponieść w związku z transakcją. Dowiedz się, na jakie dodatkowe koszty należy się przygotować przy nabyciu nieruchomości.

Zakup mieszkania – na jakie opłaty się przygotować?

Wiele osób, myśląc o zakupie mieszkania, ogranicza się do analizy wartości nieruchomości oraz ewentualnych wydatków związanych z dostosowaniem stanu lokalu do własnych potrzeb. Jednak cena własnego "M" i koszt ewentualnego remontu to nie wszystko, na co trzeba się przygotować. Wśród opłat związanych z zakupem mieszkania należy też wymienić:

 •       taksę notarialną, czyli opłatę dla notariusza, której wysokość jest zależna od wartości nieruchomości,
 •       podatek od czynności cywilnoprawnych – w przypadku nabycia nieruchomości na rynku wtórnym konieczne jest opłacenie podatku PCC wynoszącego 2% wartości mieszkania,
 •       VAT – nabywcy nowych lokalów od dewelopera muszą się przygotować na uregulowanie podatku w wysokości 8% lub 23% w zależności od metrażu lokalu,
 •       koszty obsługi przez agencję nieruchomości – współpracując z takim podmiotem, należy sprawdzić wysokość prowizji,
 •       opłaty kredytowe – osoby finansujące zakup mieszkania za pomocą kredytu powinny doliczyć wydatki na oprocentowanie pożyczki czy prowizję dla banku,
 •       składkę ubezpieczeniową za nieruchomość.

Zatem analizując koszty przy zakupie mieszkania, warto uwzględnić nie tylko samą cenę nieruchomości, ale również inne opłaty związane z zakupem oraz wejściem w posiadanie lokalu.

Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego warto zdecydować się na ten produkt?

Jak widać, zakup mieszkania wymaga dużych nakładów finansowych. Nic zatem dziwnego, że część osób, szukając oszczędności, zastanawia się, czy ubezpieczenie nieruchomości jest potrzebne. W niektórych przypadkach jest nawet konieczne! Takiego zabezpieczenia wymagają banki, jeśli bierzesz kredyt hipoteczny. To jednak nie jedyny powód, dla którego warto zainwestować w odpowiednią polisę.

  Jakie są najważniejsze cechy drabiny ewakuacyjnej?

Dobre ubezpieczenie pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Twojej rodziny na wypadek różnych nieprzewidzianych sytuacji. Już podstawowe ubezpieczenie nieruchomości chroni elementy konstrukcyjne mieszkania oraz urządzenia zamontowane na stałe. Natomiast w zależności od potrzeb jest możliwe rozszerzenie polisy o wyposażenie czy zwierzęta domowe. W ten sposób, nawet w przypadku pożaru czy powodzi, można zyskać zabezpieczenie finansowe na pokrycie skutków szkód.

Koszt ubezpieczenia nieruchomości może być różny. Wpływ na wysokość składki mają przede wszystkim:

 •       wartość mieszkania,
 •       zakres ochrony,
 •       liczba ryzyk uwzględnionych w polisie,
 •       metraż,
 •       stan budynku,
 •       lokalizacja.

Osoby chcące obniżyć koszt ubezpieczenia nieruchomości mogą zdecydować się na rozwiązania ograniczające ryzyko wystąpienia niektórych zdarzeń. Pozwolą na to m.in.: montaż drzwi przeciwwłamaniowych, alarmu czy monitoringu. Dzięki zastosowaniu tych zabezpieczeń uzyskasz atrakcyjniejszą cenę za dobrą polisę mieszkaniową. Warto także porównać oferty od przynajmniej kilku TU. Łatwo to zrobisz, korzystając z internetowych kalkulatorów ubezpieczeniowych.