Mrówki w domu – jak się ich pozbyć? 11 domowych i sprawdzonych sposobów

Mrówki to plaga domów wielorodzinnych, choć nie tylko. Na ogół w blokowych mieszkaniach mogą występować przez cały rok. Szukają lepszych warunków, czyli ciepłego pomieszczenia, gdzie można złożyć jaja i dostępu do pożywienia. Głównym miejscem ich przebywania jest kuchnia i łazienka. W domach jednorodzinnych mogą się pojawić latem, szukając pożywienia. Jakie są sposoby na mrówki w domu ? Jak pozbyć się mrówek w domu ? – dowiesz się w tym artykule.

Mrówki nie są dla nas niebezpiecznymi owadami, ale ich obecność jest bardzo irytująca. Na ogół pojawiają się nagle i rozgaszczają się w naszej kuchni i spiżarni. Interesują je miejsca, gdzie mają dostęp do jedzenia, a kiedy je znajdą czynią poważne szkody i zanieczyszczają pomieszczenie. Mrówki w kuchni to nie jest widok niecodzienny, gdyż te owady wcale za bardzo się nie ukrywają, a przy okazji widać ślady ich działalności.

Pamiętam, jak kiedyś moja mama upiekła biszkopt i zostawiła go na noc do wystygnięcia na blacie w kuchni. Na drugi dzień w cieście było pełno mrówek. Zatem te małe szkodniki wykorzystują wszystkie okazje, aby zdobyć pożywienie. Jeżeli mieszkasz w bloku i nagle zauważasz w swojej kuchni obecność mrówek, to zapewne zastanawiasz się, skąd się one u ciebie wzięły.

Skąd biorą się mrówki w domu ?

No cóż, przyczyn pojawienia się mrówek w domu może być wiele. Na ogół w budynkach z wielkiej płyty, gdzie mieszka kilkadziesiąt rodzin, łatwo o to, aby ktoś z sąsiadów przeniósł niechcący te małe szkodniki z innego miejsca. A jak już się pojawią w jednym mieszkaniu, to niebawem rozejdą się po całym bloku. Zatem nie pojawiają się z powietrza, a przechodzą przez np. kanały wentylacyjne do sąsiednich mieszkań.

W domach jednorodzinnych na ogół wchodzą przez szczeliny, otwarte drzwi i okna, szukając schronienia i pożywienia. Generalnie możemy je spotkać latem na ogrodzie, a z ogrodu mogą się przenieść do domu.

Warto przy tym pamiętać, że mrówki poruszają się po wyznaczonych ścieżkach. A więc śledząc ich ruchy, możesz określić, którędy dostają się do domu.

Jakie mrówki mogą pojawić się w naszym domu ?

Mrówki w domu nie należą do rzadkości, właściwie obcujemy z nimi na co dzień np. w ogrodzie, na placu zabaw, czy w parku. Zatem opanowały nasze miasta i przyzwyczaiły się do bytności z człowiekiem. Przy tym nie jest to tylko jeden gatunek, ale w naszych domach możemy spotkać trzy najczęściej pojawiające się typy  mrówek.

Mrówki czarne

Letnią porą w naszych domach  możemy spotkać maleńkie czarne mrówki. Gdy jest wysoka temperatura  i wilgotne powietrze na zewnątrz, wtedy są najbardziej aktywne. Pojawiają się nagle i nie wiadomo skąd. Lubią słodkie zapachy, dlatego aromaty środków chemicznych do prania wabią je np. do domu. Ten gatunek nie jest niebezpieczny i nie czyni szkód. Nie szukają żywności i nie grasują w resztkach w naszej kuchni, a raczej wabią je przypadkowo intensywnie słodkie aromaty. Wędrują nie tylko po kuchni, ale też spotkamy je w innych pokojach oraz łazience. Zatem ten rodzaj mrówek przyzwyczajony jest do życia na zewnątrz i raczej u nas w domu nie szuka miejsca na schronienie i złożenie jaj.

Latające mrówki

Mrówki ze skrzydłami pojawiają się, gdy szukają właściwych warunków do rozrodu. Okres godowy mrówek trwa od czerwca do połowy lipca. Dlatego w tym okresie można je spotkać w naszych ogrodach i domach. Nie są szkodliwe, a raczej mogą budzić przerażenie, gdy jest ich setki.

Mrówki faraonki

Mrówki faraonki, to jedne z najmniejszych osobników tego gatunku. Mają kilka milimetrów długości i z łatwością przeciskają się przez różne szczeliny. To zmora bloków z wielkiej płyty, które to mają wiele mankamentów, jeżeli chodzi o technikę budowy. Duża ilość szczelin, zakamarków zachęca je do zakładanie gniazd i wędrówek po mieszkaniach. Dlatego w domu oznaczają nadciągające kłopoty, ponieważ nie jest łatwo je wytępić i nie zniknął nagle. Te szkodniki właśnie lubią się rozgaszczać w naszych domach i mieszkaniach. Na dworze jest dla nich za zimno i odpowiadają im warunki panujące w naszych wnętrzach. Przy tym są to niebezpieczne owady, ponieważ zanieczyszczają żywność i przenoszą zarazki i bakterie.

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek

Mrówki w mieszkaniu  to nie koniec świata. Można je skutecznie odstraszyć, używając sposobów znanych od pokoleń. Metody znane naszym babkom mają tę zaletę, że są bezpieczne dla otoczenia, a przy okazji używasz produktów, dostępnych w twoim domu. Zobacz jak zwalczyć mrówki domowymi sposobami.

1. Woda z octem

Jak wytępić mrówki domowym sposobem. Otóż te małe owady mają zwyczaj chodzić utartymi drogami. Wystarczy poznać drogi mrówek, a następnie miejsca ich przebywanie obficie skropić octem. Zapach octu skutecznie odstrasza te owady.

2. Woda z cytryną

Jeżeli ktoś jest uczulony na zapach octu, to może wykonać tę samą czynność, używając wody z cytryną. Ta mikstura zadziała podobnie jak ocet.

3. Pieprz

Kolejnym znienawidzonym przez mrówki aromatem, jest zapach pieprzu. Wystarczy rozsypać go w miejscach ich przybywania i wzdłuż ścieżek mrówek. W tym celu można użyć pieprzu czarnego lub ziołowego.

4. Natka pietruszki

Podobnie jak pieprz działa natka pietruszki.  Można nać pozostawić w okolicach miejsc, gdzie one przebywają.

5. Proszek do pieczenia

Tani środek, który kupimy w każdym sklepie spożywczym to proszek do pieczenia. Rozsypujemy  proszek wzdłuż dróg mrówek. Przy tym należy uważać, aby proszku do pieczenia przepadkiem nie zjadły dzieci lub domowe zwierzęta.

6. Sól kuchenna na mrówki

Roztwór soli kuchennej i wody może nam posłużyć do opryskania miejsc, gdzie mrówki lubią przebywać.

7. Rozsypanie soli kuchennej

Ewentualnie sól kuchenną można wysypać wzdłuż ścieżek mrówek i miejsc ich przebywania. Mrowisko w domu można zalać wrzątkiem z solą. Tej metody nie stosujemy w ogrodzie, ponieważ sól może wypalić nie tylko mrówki, ale też rośliny, które tam rosną.

8. Cynamon na mrówki

Jak zwalczyć mrówki cynamonem ? Cynamon ma dość mocny aromat, którego nie lubią mrówki. Rozsypanie go w miejscach, w których pojawiają się mrówki, zdecydowanie ograniczy ich przechodzenie. Efekt szybko nie nastąpi, trzeba nieco poczekać. Ale ta metoda skutecznie zahamuje pojawianie się mrówek. Cynamon można rozsypać również w ogrodzie wśród grządek.

9. Cynamon jako roztwór do oprysków

Pół łyżeczki cynamonu lub olejku eterycznego o zapachu cynamony mieszamy ze szklanką wody. Za pomocą wacika rozprowadzamy płyn w miejscach wędrówek mrówek. Ten zabieg trzeba przeprowadzać każdego dnia, aby wyeliminować niechcianych lokatorów.

10. Domowa trutka na mrówki

Dość popularny kwas borowy (boraks) jest znanym środkiem na mrówki, stosowanym już przez nasze babki. Podobnie jak przy poprzednich preparatach, trzeba go wysypać w miejscach przebywania tych owadów oraz wzdłuż ich ścieżek. Z boraksem trzeba jednak uważać, ponieważ jest to środek trujący. Dlatego należy szczególnie uważać na dzieci i zwierząt.

11. Trutka na mrówki

Innym sposobem jest wykonanie mikstury- trutki. Bierzemy 1 g boraksu, 18 g wody i 7 g cukru. Wszystkie składniki mieszamy i ustawiamy w pojemniczkach, w miejscach przebywania mrówek. Mrówki bardzo lubią cukier, więc zanęta ich ściągnie.

Jak pozbyć się mrówek z domu? Zwalcz je na zawsze!

Metody zapobiegające tworzeniu dobrych warunków do przebywania mrówek są najlepszym sposobem, aby skutecznie omijały nasz dom. Mrówki w kuchni na ogół szukają cichych i obfitujących w pożywienie miejsc. Zatem, jak uda nam się je wypłoszyć, to teraz przyszedł czas, aby uniknąć sytuacji, że za jakiś czas znowu się pojawią. Zatem warto:

  • często sprzątać mieszkanie, a szczególnie kuchnię
  • dokładnie umyć podłogi
  • resztki żywności nieprzechowywany w łatwo dostępnych miejscach. Jedzenie pakujemy w pojemniki próżniowe.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Mrówki w ogrodzie spełniają pożyteczną rolę, ponieważ tępią inne insekty. Jednak jak jest ich za dużo i są dla nas dość uciążliwe, można je nieco wyeliminować. W tym wypadku należy uszczelnić drewniane elementy, takie jak tarasy, krokwie itp. Następnie spryskać je roztworem wody, octu i cytryny.

Jak usunąć gniazdo mrówek z domu?

Jeżeli mrówki zrobiły sobie potężne gniazdo blisko naszej siedziby, to jest jeden sposób na jego wyeliminowanie. Należy gniazdo polać wrzątkiem. Wtedy wszystkie mrówki wyginął.

Innym bardziej humanitarnym sposobem jest przykrycie gniazda mrówek doniczką z suchą ziemią. Wtedy robotnice zaczną wynosić larwy w inne miejsce. Po prostu mrówki wyprowadzą się z tego miejsca.

Skuteczną metodą na usunięcie mrowiska jest również popiół z ogniska. Wystarczy zasypać nim gniazdo mrówek.

Czego jeszcze nie lubią mrówki?

Jak pozbyć się mrówek z domu, jak je skutecznie odstraszyć ? Otóż te małe stworzenia nie lubią zapachu piołunu, wrotyczu, tymianku, lawendy, liści pomidorów, mięty, czosnku i pietruszki. Najlepiej obsadzić tymi roślinami tarasy i ogród.

Na przykład w domu w doniczce trzymamy świeże zioła tymianku i mięty. Lawendę można posadzić na tarasie. Ta roślina odstrasza nie tylko mrówki, ale też komary i kleszcze.  Czosnek i pietruszkę wysadzamy między grządkami, gdzie pojawiają się skupiska mrówek. Czosnku również nie lubią ślimaki.

Najlepsze preparaty chemiczne na mrówki – co zastosować?

Gdy wszystkie domowe sposoby zawodzą, to pozostaje nam użycie preparatów chemicznych. Mamy do wyboru granulaty, aerozole, płynne środki, bądź trutki pokarmowe.

Środki na bazie aerozolu zniszczą robotnice, które wychodzą z gniazda na żer. Ten środek działa szybko i bezpośrednio. W ten sposób ograniczymy populacje mrówek. Można nim opryskać szczeliny, pęknięcia i wszelkie miejsca podejrzane, że tam znajdują się mrówki.  Opryski wykonuje się też wokół okolic brzegów okien, drzwi, listew podłogowych i przewodów.

Granulaty to specjalne trutki o działaniu owadobójczym. Trutka jest dostarczana do gniazda przez robotnice i podawana królowej. Owad po zjedzeniu trutki staje się bezpłodny. Granulaty umieszcza się tam, gdzie chodzą robotnice. Trzeba przy tym uważać, bo taka trutka nie tylko działa na mrówki, ale też na inne pożyteczne owady.

Płytki na mrówki to dość popularne i łatwe rozwiązanie, aby się pozbyć tych małych stworzeń w domu. Płytkę kupujemy w sklepach ogrodniczych lub z chemią budowlaną. Taką płytkę stawiamy w miejscu, gdzie jest niedostępna dla dzieci i zwierząt. Ten sposób skutecznie odstrasza i zabija mrówki oraz inne owady. Czas  jej działanie, w zależności od producenta, może mieć do 3-4 miesięcy.

Podziel się swoją opinią