Fotowoltaika to technologia pozyskiwania energii ze słońca, która od lat cieszy się ogromną popularnością. Przydomowa mikroinstalacja pozwala na uzyskanie niezależności energetycznej, co w perspektywie kolejnych lat użytkowania jest bardzo opłacalną inwestycją. Jakie korzyści wynikają z montażu systemu i w jaki sposób rozliczać się z lokalnym dostawcą energii?
Niższe rachunki za prąd
To oczywista zaleta, która przekonuje nabywców do inwestycji w moduły fotowoltaiczne. Korzyści ekonomiczne są pod tym względem niezaprzeczalne – własna mikroinstalacja pozwoli obniżyć rachunki za prąd nawet o kilkadziesiąt procent, ale wymaga zgromadzenia niemałych funduszy na zakup i montaż niezbędnych elementów.
Czytelny sposób rozliczania z zakładem energetycznym
Pierwszy system rozliczeń net-metering obowiązywał nowych prosumentów do kwietnia 2022 roku oraz obowiązuje nadal wszystkich tych, który rozliczali się za jego pośrednictwem do tej daty. W jego ramach wytworzoną przez instalację fotowoltaiczną nadwyżkę energii można oddać do operatora swojej sieci energetycznej, by następnie odebrać w dogodnym dla siebie czasie na bazie konkretnych przeliczników.
Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązuje nowy system net-billing. Zgodnie z jego zasadami, nadwyżki energii wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne są sprzedawane operatorowi po cenach rynkowych. Natomiast, w okresach niedoboru prąd jest kupowany z sieci po stawce dostawcy prądu.
System jest jednak bardziej złożony, ponieważ prosument ma również doliczana opłatę dystrybucyjną. Z tego też względu zapowiedziano zmiany w prawie i od 1 lipca 2024 roku wejdzie w życie tzw. taryfa dynamiczna. To dodatkowa możliwość, która da prosumentom opcję rozliczania cen prądu na podstawie cen godzinowych.
Jak zostać prosumentem?
Przepisy prawa budowlanego jasno wskazują na to, że każda instalacja typu on-grid musi być zintegrowana z siecią energetyczną. W zaistniałej sytuacji inwestor, który zdecydował się na moduły fotowoltaiczne, zobowiązany jest dokonać stosownego zgłoszenia u swojego dostawy energii.
Dokumentacja powinna zawierać dokładny schemat instalacji elektrycznej, szczegółowe parametry techniczne instalacji PV oraz certyfikat potwierdzający spełnienie wymogów NC RfG. Komplet dokumentów należy złożyć wraz z wypełnionym wnioskiem o zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci. Po akceptacji wniosku inwestor staje się prosumentem, czyli producentem energii na własne potrzeby.
Możliwość odliczenia od podatku
Pomysł korzystania z zielonej energii jest propagowany przez rząd, czego dowodem są programy dofinansowań pozwalające zmniejszyć początkowe wydatki. Od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje także ulga termomodernizacyjna, w ramach której można odliczyć od podatku koszty związane z zakupem instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Ulga obejmuje m.in. moduły fotowoltaiczne i pozostałe komponenty systemu, pompy ciepła oraz koszty montażu. Ulgę należy uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych PIT.