Mech traktowany jest jako roślina pionierska, która potrafi zasiedlić niemal każde środowisko. Ten uporczywy chwast jest trudny do zwalczania. Często pojawia się na betonowych i kamiennych podjazdach i na doniczkach, a także na naszym trawniku. Mech na trawniku doskonale rośnie pośród źdźbeł trawy, szczególnie jak jest ona słabsza i usytuowana w cieniu.
Dlaczego mech pojawia się na trawniku?
Powodów tego stanu rzeczy jest wiele. Wystarczy, że jest spełniony jeden z następujących warunków:
- Kwaśny odczyn gleby, czyli niewłaściwy dla naszego trawnika. Obok mchu mogą również pojawiać się skrzypy, które lubią mocno kwaśną ziemię.
- Ciężka i zbita ziemia sprzyja rozwojowi mchu.
- Nadmiernie zacienienie trawy. Trawa rośnie w miejscach, gdzie ma ograniczony dostęp światła słonecznego np. przy drzewach lub wysokich tujach.
- Nadmierna wilgotność murawy. Trawa lubi dużo wody, ale jak ona gromadzi się w nadmiarze i utrzymuje przez dłuższy czas na pewnym obszarze, to zamiast trawy pojawia się mech.
- Nadmierne nawożenie trawnika lub jego brak. W jednym, jak i drugim przypadku jest to niekorzystne zjawisko dla naszego trawnika, ponieważ osłabia naszą murawę.
- Zbyt rzadki trawnik. W tym wypadku możemy już mówić o zaniedbaniu naszej murawy. Brak odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych powoduje, że nasz trawnik jakby obumiera. Wtedy również pojawiają się w dużej części chwasty.
- Nadmierne zbicie darni i obecność filcu. Brak zabiegów wertykulacji i aeracji trawnika. Nasz murawa nie ma czym oddychać i nie przyjmuje składników odżywczych.
- Osłabienie trawnika po przebytych chorobach lub przemarznięciu. Osłabiona, nienawożona i niepielęgnowana trawa podatna jest, na przemarzniecie, a tym samym i na atak grzybów chorobotwórczych.
Jak zlikwidować mech na trawniku?
Eliminacja mchu jest bardzo trudnym, pracochłonnym i czasochłonnym procesem. Wymaga zastosowania wielu metod jednocześnie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest poznanie naszego przeciwnika, środowiska, w jakim lubi się rozwijać i znaleźć bezpośrednio sposób na niego. Mech lubi rosnąć na wilgotnym i zacienieniom miejscu. Woda stojąca na powierzchni ziemi sprzyja jego rozrostowi, a cień pozwala mu nie wyschnąć. Dlatego zakładając trawnik, wybierajmy miejsca nasłonecznione. Do zacienionych miejsc możemy wybrać mieszanki nasion traw odpornych na zacienienie. Gdy trawnik słabo rośnie w cieniu, to warto pomyśleć o jego likwidacji i w tym miejscu posadzić rośliny okrywowe zamiast trawy.
Trawnik podlewamy rzadko, ale obficie, to też eliminuje mech z naszej działki. Obficie podlane podłoże pozwala wniknąć wilgoci w głębsze warstwy ziemi, czyli do korzeni traw. Natomiast krótkie ryzoidy mchów nie będą miały do takiej wilgoci dostępu. Stojąca woda na trawniku oraz cień sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych na naszej murawie. Osłabiona trawa szybko porasta mchem. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na mech.
Mech na trawniku – wapnowanie
Mech lubi kwaśną ziemię pH ok. 5,5. Zatem gdy na twoim trawniku pojawia się mech, to oznacza, że ziemia jest za kwaśna dla trawy, ale idealna dla rozwoju mchu. Trawa lubi odczyn ziemi pomiędzy 6,0 a 6,5. Dlatego w tym wypadku warto zmienić odczyn podłoża. W takiej sytuacji stosujemy nawóz zawierający wapń, w ten sposób wykonamy wapnowanie, czyli odkwaszanie gleby.
Aeracja i piaskowanie
Mech raczej nie pojawia się na podłożu piaszczystym, przepuszczalnym i suchym. Ten rodzaj roślin lubi ziemię ciężką, zbitą i nadmiernie wilgotną, czyli pozbawioną dobrego drenażu. Znów na ciężkiej ziemi trawy rosną bardzo słabo, ponieważ ich korzenie nie mogą się przebić przez zbitą i gęstą glebę. Mchy nie posiadają korzeni, więc dla nich to idealne podłoże. Dlatego gdy ziemia staje się ciężka i mało przepuszczalna, to mech zaczyna eliminować naszą trawę. W tym wypadku warto rozluźnić glebę i przeprowadzić zabieg aeracji i piaskowania. Aeracja napowietrzy oraz spulchni podłoże, a piaskowanie je rozluźni, tworzą dobre warunki dla rozwoju traw. Przed tymi zabiegami warto również usnąć mech, stosując zabieg wertykulacji.
Mechaniczne usuwanie mchu z trawnika
Zabieg wertykulacji trawnika, który wykonujemy na wiosnę, jest dobrym sposobem na pozbycie się niechcianego mchu. Wertykulacja polega na usunięcie resztek obumarłej darni w tym mchu. Przy okazji usuwamy mechanicznie mech, na przykład wyrywając go poprzez wygrabianie z trawy. Możemy to robić przy pomocy zwykłych grabi lub wertykulatora.
Wertykulacja jest szczególnie potrzebna dla naszej murawy, ponieważ usuwa resztki obumarłej darni i filcu. Obecność filcu sprzyja rozwojowi mchu, zaś osłabia naszą trawę. Dlatego ten zabieg jest niezbędny do wykonania na wiosnę dla zdrowego rozwoju trawnika i eliminacji mchu.
Regularne nawożenie trawy
Właściwe i regularne nawożenie trawnika, zmniejszy ryzyko występowania mchu. Żywo- zielona i zdrowo rozwijająca się trawa eliminuje prawdopodobieństwo wystąpienia mchu. Dlatego zasilanie podłoża, na którym rośnie trawa, jest bardzo istotne dla rozwoju i zdrowia samej murawy. Nawożenie trawnika powinno być poprzedzone analizą gleby. Dzięki temu będziemy wiedzieli jakie nawozy zastosować w danym momencie oraz w jakich dawkach.
Stosowanie nawozów na oko może doprowadzić do przenawożenia naszej murawy lub wyjałowienia gleby. To znów może prowadzić do osłabienia naszej trawy i rozwoju mchu. Jeżeli zależy nam na odżywieniu naszego trawnika, a przy okazji wyeliminowania mchu, to możemy użyć tzw. nawozów do trawy typu anty mech. W ostatnich latach na rynku pojawiały się odżywki do trawników o nazwie stop mech lub anty mech. Produkowane są one przez wielu producentów i mają jedną cechę, a mianowicie zawierają siarczan żelaza, który ogranicza wzrost mchu. Ten rodzaj nawozów stosujemy wiosną i jesienią, posypując nimi trawnik lub opryskując wodną zawiesiną.
Mech na ogół rozwija się na zaniedbanym i słabym trawniku. Jeżeli odpowiednio nie dbamy o swoją murawę, to możemy się spodziewać, że z czasem nasza trawa będzie zastąpiona przez tę szybko rozwijającą się roślinę. Okresowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak wertykulacja, aeracją, napowietrzanie i nawożenie trawnika mogą w dużej mierze wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia mchu. Tak samo jak regularne zabiegi pielęgnacyjne, czyli koszenie trawnika oraz obfite jego podlewanie też nie sprzyjają rozwojowi tej rośliny. Dlatego właściwe dbanie o trawnik jest najlepszym sposobem na uniknięcie tego nieproszonego gościa w naszym ogrodzie, jakim jest mech.
Jeżeli zamierzasz założyć trawnik i szukasz odpowiedniego miejsca, to zwróć uwagę na podłoże, na którym w przyszłości ma rosnąć twoja trawa. Mech na ogół rozwija się na trawnikach, które zostały założone na niewłaściwej glebie. Odpowiednie zabiegi, związane z przystosowaniem gleby pod trawę, mogą pomóc nam uniknąć w przyszłości tego niepożądanego gościa. Pamiętaj również o tym, że trawa lubi słońce, a mech wręcz przeciwnie. Dlatego trawniki w swoim ogrodzie aranżują na słonecznej części działki.
Chemiczne sposoby na mech na trawniku
Tego dość uciążliwego gościa w naszych ogrodach można zwalczyć za pomocą środków chemicznych. Na rynku mamy wiele preparatów dedykowanych do eliminacji mchu z trawników, na przykład: Compo Antymech do Trawników GR, Mogeton 25 WP, Floranid Antymech 09GR, Floranid Quattro GR. Te środki są na ogół bardzo skuteczne, ale nie dają długotrwałych efektów. Dlatego opryski trzeba systematycznie powtarzać co kilka tygodni. Niestety, ale mchy szybko odrastają, z tego też względu ochronę chemiczną trzeba połączyć z zabiegami agrotechnicznymi.
Jak dokonywać oprysków chemicznych?
Przed zastosowaniem preparatu na likwidacje mchu, należy trawę skosić bardzo krótko. Wtedy płyn z łatwością dotrze do mchu. Opryskiwanie wykonujemy zwykłym opryskiwaczem. Co do rozcieńczania herbicydów, to stosujemy się ściśle do zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu produktu. Oprysk najlepiej zacząć wczesną wiosną, kiedy to mech najszybciej rośnie.