Ławka ogrodowa – jaką wybrać?

Wypoczynek w ogrodzie

Kiedy już się natrudzimy, by suchą ziemię zamienić w wymarzoną zieloną oazę, szkoda by było z niej nie korzystać. Przebywanie wśród natury pozytywnie wpływa na zdrowie i nastrój, dlatego w ogrodzie nie może zabraknąć miejsca do komfortowego relaksu.

Jedni stawiają na hamaki lub huśtawki, inni – na klasyczne ławeczki ogrodowe. Oczywiście te opcje nie wykluczają się, ale stabilne siedzisko może się przydać w wielu okolicznościach. Nie bez znaczenia jest nasza sytuacja rodzinna – dzieciaki uwielbiają huśtanie, więc rodzice i dziadkowie powinni zwrócić szczególną uwagę na potrzeby pociech, a sobie zapewnić wygodne miejsce do obserwowania dziecięcych poczynań.

Nowoczesne ławki ogrodowe

Aktualnie wybór mebli ogrodowych jest bardzo duży. To, na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to materiał, z którego wykonana jest dana rzecz, oraz jej trwałość. Meble używane na zewnątrz są przecież cały czas narażone na różne warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne, deszcz i mróz to kluczowe cechy, które powinniśmy sprawdzić, wybierając ławki do ogrodu.

Nowoczesne ławki ogrodowe wykonane są z elementów stalowych, trwale pomalowanych metodą proszkową oraz z odpowiednio zaimpregnowanych desek. Takie zabezpieczenia pozwalają cieszyć się ogrodowym kącikiem przez długie lata.

Metalowe ławki ogrodowe

Klasyką wśród ławek do ogrodu są te z metalową konstrukcją. Stalowe elementy połączone są z deskami (zwykle za pomocą śrub), co sprawia, że ławka jest jednocześnie stabilna i wygodna. Tego typu meble występują w kilku wariantach – można wybrać model wolnostojący, który da się dowolnie przestawiać, ale są też takie mocowane do podłoża. Jeśli szczególnie zależy nam na stabilności, warto zainwestować w model z możliwością wbetonowania. Mamy także wybór w kwestii oparcia – ławeczki bez niego można łatwo przenosić i przestawiać, za to te z oparciem prezentują się solidnie, są bardziej stabilne i wygodne. By lepiej zobrazować, jakie rozwiązania są dostępne, polecamy zobaczyć ławki ogrodowe w sklepie karstal.pl.

  Jaka ziemia do traw ozdobnych jest odpowiednia? Praktyczny poradnik

Drewniane ławki ogrodowe

Drewno jako naturalny materiał doskonale komponuje się z każdym ogrodem. Różne kolory impregnatów pozwalają na uzyskanie odcienia pasującego do innych elementów wystroju przestrzeni, a jednocześnie nie przysłaniają słojów – w końcu to one dodają oryginalności i piękna. By drewniana ławka czy inne meble z tego materiału posłużyły przez lata, trzeba o nie w odpowiedni sposób dbać. Na rynku dostępnych jest wiele środków służących do tego celu – najpopularniejsze to lakiery, impregnaty, lakierobejce i oleje. Na zimę warto pomyśleć o miejscu do przechowywania drewnianych mebli ogrodowych, ponieważ ujemna temperatura negatywnie wpływa na ich trwałość i wygląd.

Przeznaczenie ławek ogrodowych

Spędzanie czasu w zaciszu przydomowego ogrodu w letnie ciepłe wieczory to spełnienie marzeń wielu osób. Ławeczki ogrodowe przydają się również, jeśli lubimy towarzystwo i zapraszamy rodzinę i znajomych na grille lub pikniki. Wspólne biesiadowanie ma swój urok niezależnie od tego, czy siedzimy na kocach na trawie, czy na eleganckich meblach ogrodowych. Jeśli zależy nam na wygodzie, warto jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grillowego zainwestować w stabilny stół i ławeczki dopasowane do niego wysokością i długością. W takim kontekście zwykle lepiej sprawdzają się dwie lub trzy krótsze ławki, niż jedna długa. Teraz nie zostaje nam nic innego, jak życzyć wszystkim miłośnikom ogrodów wielu przyjemnych wieczorów w otoczeniu natury!