Kuchnia to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym domu, które stanowi jego serce. To tu spędzamy czas na gotowaniu i spożywaniu posiłków, warto więc zadbać o to, by była miejscem nie tylko funkcjonalnym ale również dobrze wpływającym na nasze samopoczucie. Wśród stylów aranżacji wnętrz możemy znaleźć takie, które mają właśnie taki wpływ. Jednym z nich jest bez wątpienia styl Hampton. Wywodzący się z USA styl pełen jasnych kolorów i delikatnych akcentów jest ponadczasowy, elegancki a przy tym naprawdę praktyczny i funkcjonalny. Poznajmy jego najważniejsze cechy i sprawdźmy jak urządzić kuchnię w stylu Hampton. Jest to bowiem styl, który ma wiele zalet i cieszy się niesłabnącą popularnością również w naszym kraju.
Czym charakteryzuje się kuchnia w stylu Hampton?
Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie charakteryzuje się styl Hampton. To styl inspirowany domkami wypoczynkowymi i rezydencjami znajdującymi się nad morzem w regionie Hampton. Jest to aranżacja mająca więc sporo wspólnego z wypoczynkiem i bliskością natury a jednocześnie pełna elegancji. Kuchnia urządzona w oparciu o jego zasady powinna być miejscem jasnym i przestronnym. Ogromne znaczenie odgrywa w niej kolorystyka. Białe lub jasne, neutralne kolory są podstawą i stanowią doskonałe tło dla drewnianych mebli i elementów. Są one nieodłącznym elementem kuchni w stylu Hampton. Często wykorzystuje się drewno o naturalnym wykończeniu, podkreślając jego ciepło i urok. Również blaty w kuchni wykonane są z naturalnych materiałów – poza drewnem może być to również kamień taki jak marmur czy granit. Blaty takie charakteryzują się dużą trwałością a przy tym prezentują niezwykle efektownie. Mówiąc o charakterystycznych cechach stylu Hampton, które pojawiają się w kuchni nie sposób nie wspomnieć również o oświetleniu. Powinno być stonowane i mieć ciepła barwe. Bardzo często wykorzystuje się lampy o jasnych kloszach i abażurach wykonanych z drewnianych i metalowych elementów. Charakterystyczną cechą są również dekoracje – powinny być delikatne, szklane lub ceramiczne, nierzadko zdobione niebieskimi detalami, które idealnie pasują do tego stylu. Spore znaczenie mają również tekstylia. Na stole nie powinno zabraknąć lnianego obrusu zaś na krzesłach miękkich poduszek w jasnym kolorze, które zapewnią nam wygodę jednocześnie nadając wnętrzu klimatu i charakteru.
Elementy wyposażenia kuchni Hampton
Wiemy już czym powinna charakteryzować się kuchnia w stylu Hampton. Jakie elementy wyposażenia powinny się w niej jednak znaleźć aby udało nam się zaaranżować przestrzeń zgodnie z zasadami stylu? Wśród typowych mebli kuchennych, które spełniają te założenia z całą pewnością wymienić możemy meble wykonane z drewna. Szczególnie polecane są te, które wykonano z jasnych gatunków drewna takich jak dąb czy sosna z naturalnym, bezbarwnym wykończeniem. Część osób stawia na meble malowane na biało – to również jest dopuszczalnym rozwiązaniem pasującym do stylu Hampton. Pamiętajmy, że meble powinny mieć stosunkowo prostą formę a ewentualne zdobienia być delikatne i utrzymane w subtelnej kolorystyce. W kuchniach w stylu Hampton bardzo popularne są otwarte półki oraz przeszklone szafki, które pozwalają na wyeksponowanie kieliszków czy zastawy. Idealnie, jeśli będzie ona nawiązywała swoją kolorystyką i wzornictwem do morskich motywów, co doskonale podkreśli wakacyjny charakter stylu Hampton.
Kolejnym, niezwykle ważnym wyposażeniem kuchni Hampton są oczywiście odpowiednio dobrane blaty kuchenne. Stanowią nie tylko przestrzeń roboczą, ale mogą być również prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Blaty wykonane z naturalnych materiałów, takich jak marmur czy granit stanowią piękne i trwałe wykończenie. Ich głębokie kolory oraz wyjątkowe uziarnienie podkreślają klasę i luksus. Warto również zwrócić uwagę na kontrast między jasnymi frontami szafek a ciemniejszym kolorem blatu, może on nadać przestrzeni interesującej dynamiki wizualnej.
Mówiąc o wyposażeniu kuchni w stylu Hampton nie sposób nie wspomnieć także o roli elementów dekoracyjnych, które powinny znaleźć się w tej przestrzeni. Są bowiem kluczem do osiągnięcia prawdziwej elegancji. Doskonale sprawdzą się naturalne tkaniny w ciepłych stonowanych kolorach, ozdobne listwy na ścianach lub meblach czy też stylowa ceramika. Pamiętajmy jednak, że dekoracje nie powinny przytłaczać wnętrza, które ma pozostać miejscem jasnym, przestronnym i pełnym światła.
Mała kuchnia w stylu Hampton
Wiele osób uważa, że styl Hampton jest rozwiązaniem, które możemy zastosować jedynie w przypadku dużych, przestronnych pomieszczeń. Tymczasem nie jest to do końca prawdę. Mała kuchnia w stylu Hampton może być miejscem komfortowym i wygodnym, które jednocześnie prezentować będzie się naprawdę dobrze. Kluczowe znaczenie ma jedyni zastosowanie kilku prostych zasad dotyczących aranżacji kuchni o niewielkiej powierzchni. Przede wszystkim musimy pamiętać o głównych założeniach stylu. Kuchnia powinna być jasna, pełna naturalnych elementów oraz wygodna. Największym wyzwaniem jest odpowiednia aranżacja przestrzeni. Wybierając meble spełniające założenia stylu zwracajmy więc uwagę na ich wymiary wybierając szafki, stół i krzesła, które będą proporcjonalne do wielkości naszej kuchni. Możemy wykorzystać sprytne rozwiązania takiej jak składane stoły czy krzesła, by zyskać przestrzeń w momencie, gdy dane meble nie będą nam potrzebne. Pamiętajmy, że jasna kolorystyka w połączeniu ze sprytnymi trikami takimi jak montaż luster mogą działać na nasza korzyść optycznie powiększając i rozjaśniając nawet najmniejszą kuchnię. Bardzo istotne jest również unikanie przesady. Kuchnia powinna zachować swój minimalistyczny charakter. Dlatego też należy stawiać przede wszystkim na dodatki, które będą pełniły również funkcję praktyczną. Ponadto unikamy przesady i wybierania elementów w bardzo kontrastowych kolorach, które mogłyby wprowadzić wrażenie rozgardiaszu w pomieszczeniu. Wybierając meble stawiajmy na te, które są bardzo pojemne i zapewnią nam sporo miejsca do przechowywania przedmiotów np. posiadające szeroki i głębokie szuflady.
Kuchnia w stylu Hampton a kuchnia w stylu amerykańskim
Wiele osób myli styl Hampton ze stylem amerykańskim, szczególnie jeśli chodzi o aranżacje kuchni. Wynikać to może z faktu, że styl Hampton również ma amerykańskie korzenie. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że pomiędzy nimi istnieją zarówno różnice, jak i podobieństwa. Jeśli chodzi o cechy wspólne styl Hampton i styl amerykański łączy z pewnością upodobanie do tradycji, z której czerpią inspirację.Zarówno w przypadku jednego, jak i drugiego stylu kuchnie są miejscem pełnym ciepła rodzinnego, wyróżniające się wygodą i przytulnym charakterem. Ważną rolę odgrywają w nich drewniane, naturalne elementy wyposażenia. Podobny jest również styl, w jakim wykonuje się szafki kuchenne – są to najczęściej modele posiadające otwarte półki lub witryny z szybami, które pozwalają na wyeksponowanie pięknej zastawy stołowej czy dekoracji. Jeśli chodzi zaś o różnice, jakie możemy dostrzec pomiędzy dwoma stylami z całą pewnością odnoszą się one do ogólnego charakteru pomieszczenia. Kuchnia w stylu Hampton ma być miejscem wysmakowanym i eleganckim, podczas gdy kuchnie amerykańskie stawiają przede wszystkim na swojskość i swobodę. Wynika z tego kolejna ważna różnica, dotycząca kolorystyki pomieszczeń. Jak wspominaliśmy, kuchnie w stylu Hampton to biel, jasne pastelowe kolory, dekoracje w kolorze niebieskim lub błękitnym. Styl amerykański daje nam znacznie więcej możliwości wyboru. W kuchniach urządzonych w tym stylu nierzadko nie brakuje mocnych elementów dekoracyjnych czy kontrastów. Styl ten charakteryzuje się również tym, że możemy wykorzystać znacznie szerszą paletę kolorów. W kuchniach w stylu amerykańskim często pojawiają się ciemniejsze ściany a nawet tak awangardowe elementy jak np. czerwone lodówki. Będzie on więc lepszym rozwiązaniem dla osób ceniących dowolność. Jeśli jednak zależy nam na tym, by kuchnia była miejscem spójnym, eleganckim i jednolitym – wówczas styl Hampton będzie lepszym wyborem.
Kuchnia w stylu New Hampton
Nie da się ukryć, że elegancja i wysmakowanie stylu Hampton podobają się wielu osobom, jednak nie decydują się one na aranżację kuchni w tym stylu, ponieważ uważają, że jest on nieco odrealniony i niezgodny z aktualną modą dotyczącą wystroju wnętrz. Z myślą o takich osobach powstał styl New Hampton, który nawiązuje do najważniejszych założeń stylu a jednocześnie wprowadza nieco nowości i odświeżenia.
Czym charakteryzuje się styl New Hampton? Podstawą pozostają jasne barwy oraz naturalne materiały i tkaniny. Równocześnie jednak styl ten wprowadza także minimalistyczne formy, kontrasty i nowoczesne materiały. We wnętrzach New Hampton możemy wykorzystać nie tylko drewno ale również beton, stal nierdzewną czy chromowane elementy. Meble są minimalistyczne, pozbawione elementów dekoracyjnych. Jednocześnie jednak dekorując kuchnię w stylu New Hampton możemy zdecydować się na wprowadzenie kontrastowych elementów w bardziej nasyconych kolorach. Co więcej, styl ten pozwala nam także na wykorzystanie przemysłowych elementów takich jak np. surowe lampy industrialne. Dzięki temu wnętrza w stylu New Hampton pozostają pełne światła, przestronne i eleganckie a jednocześnie idą z duchem czasu i modnymi aktualnie trendami. Dla wielu osób jest to ciekawą alternatywą, z której korzystają bardzo chętnie.
Podsumowując, wiemy już czym charakteryzuje się kuchnia w stylu Hampton. Mamy świadomość, że jest to miejsce, funkcjonalne, przytulne i eleganckie, czyli dokładnie takie, jaką powinna być kuchnia, a więc serce naszego domu. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na białe meble, drewniane podłogi i elementy oraz jasną, pastelową kolorystykę. Te główne założenia stylu Hampton doskonale prezentować się mogą w każdej kuchni – od bardzo przestronnej kuchni z jadalnią aż po niewielkie pomieszczenia w bloku. Serdecznie zachęcamy więc do eksperymentowania z tym stylem. Jest to bowiem prosty sposób na to, by rozweselić swoje mieszkanie i stworzyć przestrzeń, w której spędzanie czasu będzie prawdziwą przyjemnością.