Piękny i soczysty trawnik wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich i to dość ważnym, który decyduje o tym jak gęsta i zdrowa będzie rosła nasza murawa, jest koszenie trawy. Jak kosić trawę wydaje się banalnie proste dla wielu z nas. Niemniej jednak ten proces pielęgnacyjny wymaga przeprowadzania go w odpowiednich warunkach, z pewną częstością oraz w odpowiedniej technice koszenia, aby nasza murawa pięknie się prezentowała.
Koszenie trawy – jak to zrobić poprawnie?
Koszenie trawnika jest jedną z głównych prac pielęgnacyjnych murawy, jaki wykonujemy w sezonie wegetacyjnym w naszym ogrodzie. Warto tutaj wspomnieć, iż regularnie wykonywany zabieg, sprzyja wzrostowi i krzewieniu się trawy, a przy tym ogranicza rozwój chwastów.
W tym wypadku ważna jest częstotliwość koszenia trawy, wysokość jej koszenia oraz termin, jaki wybieramy na ten zabieg. Nie bez znaczenia jest również wybór kosiarki, stan jej ostrza oraz warunki i kondycja samej trawy do koszenia.
Zasady koszenia trawy
Po pierwsze lepiej kosić trawę częściej i ścinać niewielkie źdźbła, niż kosić rzadko i bardzo nisko. Trawnik na działce o uniwersalnym przeznaczeniu powinien mieć stałą wysokość około 3-4 cm.
Czy można kosić trawę mokrą ? Otóż nie. Trawę kosimy suchą, a potem ją obficie podlewamy. Najlepiej ten zabieg wykonywać rano lub wieczorem, kiedy słońce nie jest aż tak intensywne.
Przed koszeniem naszą kosiarkę musimy odpowiednio przygotować, to oznacza, że należy sprawdzić stan jej noża. Nóż do koszenia powinien być naostrzony, ponieważ w przeciwnym razie będziemy trawę rozrywać, a nie ścinać źdźbła. Efekt rwanej trawy można zauważyć, gdy końcówki źdźbeł stają się białe, a trawnik generalnie wygląda nieefektownie.
Kiedy kosić trawę?
Do koszenia trawy należy wybrać optymalny czas, który wyznacza wiek trawnika, a także pora roku, dnia i warunki pogodowe. Wiek trawnika ma szczególne znaczenie przy pierwszym koszeniu młodego trawnika. Dzień lub dwa przed koszeniem takiego trawnika, należy przeprowadzić zabieg wałowania, aby młode sadzonki traw lepiej się ukorzeniły w ziemi. Trawę można kosić, gdy źdźbła osiągnął wysokość od 8 do 10 cm lub nasza trawa osiągnie 1/3 planowanej wysokości.
Trawę kosimy w suchy dzień, kiedy nasza murawa jest sucha. Na koszenie trawy możemy wybrać poranek lub późne popołudnie, tak aby nie skracać jej w pełnym słońcu. O tych porach dnia źdźbła są jędrne i sprężyste, przez co łatwiej się je skraca. Koszenie trawy po deszczu lub koszenie mokrej trawy jest absolutnie nie wskazane, ponieważ przycięte źdźbła będą przyklejały się do elementów tnących kosiarki i mogą powodować ich blokowanie, a w konsekwencji tępienie się noża koszącego. Ponadto praca z mokrą trawą jest niewskazana ze względów bezpieczeństwa, szczególnie jak używasz elektrycznej kosiarki do trawy.
Jak często kosić trawę?
Koszenie trawy na ogół przeprowadza się co 7-10 dni. Gdy na dworze jest ciepło i wilgotno, czyli mamy dużo opadów deszczu, wtedy nawet częściej. W takim okresie trawa najintensywniej rośnie.
Częstotliwość koszenia trawy zależy od kilku warunków:
- od pory roku i temperatury- najszybciej trawa rośnie na wiosnę oraz późnym latem, gdy jest ciepło i wilgotno. Na początku lata trawa rośnie nieco wolniej z uwagi na wysokie temperatury.
- nawożenie trawnika- trawnik nawożony rośnie bardzo szybko, zwłaszcza gdy w mieszance jest dużo azotu. Taka trawa przybiera kolor ciemnozielony i rośnie bardzo bujnie.
Podlewanie ma ogromne znaczenie przy wzroście trawy. Regularne podlewanie powoduje, że trawa rośnie szybciej.
Gatunek traw ma znaczenie. W sklepie nasiona trawy możemy kupić w postaci odpowiednio skomponowanych mieszanek. Każda z tych odmian różni się wyglądem, typem i tempem wzrostu. Trawy z odmiany życice (rajgrasy) rosną bardzo szybko. Z tego też względu należy wybierać mieszanki traw, gdzie ich udział jest najmniejszy.
Generalnie, aby trawnik wyglądał jak zadbany zielony dywan, należy kosić go przynajmniej raz w tygodniu. Gdy nie zależy ci na idealnym jego wyglądzie, to możesz go kosić rzadziej. Niemniej jednak nie można dopuścić do tego, aby trawa przekroczyła wysokość ponad 8 cm lub zakwitła (wykłosiła), bo wtedy po ścięciu źdźbeł zostanie tylko tzw. rżysko.
Pierwsze i ostatnie koszenie trawy
Kiedy pierwsze koszenie trawy rozpoczynamy? Otóż pierwsze koszenie trawy zaczynamy na wiosnę zwykle koniec marca lub początek kwietnia. Termin uzależniony jest od aktualnej pogody i stanu naszej murawy. Gdy źdźbła trawy osiągną wysokość ok. 6 do 8 cm, wtedy trawa gotowa jest do koszenia.
Pierwsze koszenie trawy po siewie zaczynamy, gdy trawa osiągnie 8-10 cm i ścinamy źdźbła do wysokości ok. 5,5 cm. Przy następnym koszeniu można go przyciąć na wysokość 3,5 cm.
Ostatnie koszenie trawy przed zimą wykonujemy gdzieś w połowie października. Jeżeli w październiku na dworze jest jeszcze ciepło, to ostatnie koszenie trawnika możemy przeprowadzić pod koniec tego miesiąca. Przed zimą trawę kosimy nieco wyżej (ok. 4 cm), aby korzenie trawy nie przemarzły zimą.
Na jaką wysokość kosić trawę?
Na jaką wysokość należy skracać źdźbła trawy ? W tym wypadku należy kierować się następującymi zasadami:
- optymalnie jednorazowe skracanie trawnika to 1/3 jego wysokości. Ewentualnie można skrócić go o połowę;
- młody trawnik przy pierwszym koszeniu skracamy o 1- 1,5 cm. Zasadę tą stosujemy też przy następnych koszeniach;
- optymalna wysokość trawnika mieści się w granicach od 4 do 8 cm. Jeżeli trawnik ma charakter ozdobny, czyli po nim nie chodzimy, to można go skrócić do 3 cm wysokości.
- ostatnie koszenie trawnika przed zimą mieści się między 4 a 5 cm pozostawionej wysokości trawy. Jeżeli na zimę zostawimy zbyt wysoką trawę, to będzie ona narażona na rozwój pleśni śniegowej. Natomiast zbyt niska spowoduje przemarznięcie korzeni.
Co zrobić ze ściętą trawą?
Jeżeli trawa jest często koszona, a źdźbła skoszonej trawy nie przekraczają długości 3-4 cm, to możemy je pozostawić na trawniku. Taka trawa będzie idealnym nawozem dla naszego trawnika, gdyż szybko się rozłoży i zasili naszą murawę.
Gdy kosisz trawę rzadko, a źdźbła trawy skoszonej są dłuższe niż 4 cm, to nie powinno się jej zostawiać na trawniku. Takie zalegające kłosy rozkładają się bardzo wolno i sprzyjają filcowaniu się darni, co ma negatywny wpływ na wzrost i rozwój trawnika. Filc może powodować, ze nasza trawa zacznie gnić lub być atakowana przez grzyby chorobotwórcze, to też idealne środowisko dla rozwoju różnych organizmów. Dlatego źdźbła wysokiej trawy należy dokładnie zgrabić i zebrać lub zastosować kosiarkę z koszem. Ścięta trwa to idealna materia organiczna nadająca się na kompost.
Jaką kosiarkę wybrać do koszenia trawy?
Wybór urządzenia do koszenia trawy to ważna decyzja, którą musimy podjąć na etapie aranżacji naszego trawnika. Dlatego, zanim przystąpimy do koszenia, wybierzmy odpowiednią kosiarkę. Na rynku mamy do wyboru dwa główne typy kosiarek, a mianowicie elektryczne i spalinowe.
Kosiarka elektryczna zasilana jest prądem, z tego też względu większość tego typu modeli musi być podłączone do gniazdka elektrycznego. Zaletą tej kosiarki jest to, że jest lekka, łatwiej się nią prowadzi i manewruje, ponieważ jest bardziej mobilna. Taką kosiarką nawet osoba mało wprawiona, która nie ma zbyt dużej siły i doświadczenia, może spokojnie kosić trawę. Jedyną jej wadą jest to, że musi być stale podłączona do prądu, co w dużej mierze ogranicza jej zasięg. Dlatego tego typu urządzenia idealnie nadają się do małych trawników o powierzchni do 500 m2.
Kosiarka spalinowa zasilana jest benzyną lub olejem napędowym. Zatem nie potrzebuje podłączenia do zasilania elektrycznego. Te kosiarki są nieco większe i cięższe. Przy tym wymagają nieco wprawy w użytkowaniu tych urządzeń. Kosiarka spalinowa ma większą moc silnika niż elektryczna i wymaga włożenia nieco siły, aby móc ją mieć pod kontrolą. Niemniej jednak jest wygodnym urządzeniem do koszenia większych powierzchni trawnika, bo aż do 2000 m2.
Do przycinania powierzchni zdecydowanie większych, warto już zainwestować z tzw. traktorek, czyli pojazd, którym możesz się spokojnie poruszać po dużym obszarze swojego trawnika.
Przy wyborze odpowiedniego urządzenia, warto zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria i funkcje, w jakie jest ono wyposażone. Dodatkowe akcesoria w dużej mierze mogą nam ułatwić prace i wpłynąć na wygodę samego koszenia trawnika. Jeżeli zainwestowałeś już w kosiarkę, to wiedz, że do zestawu będzie ci potrzebna jeszcze podkaszarka. Podkaszarka to ręczne urządzenie, które pozwala nam skosić trawę w miejscach, gdzie nasze kosiarka nie dojedzie, na przykład przy płocie, stopniach, w wąskich miejscach itp. I tutaj też mamy do wyboru Podkaszarki spalinowe i elektryczne. Elektryczne urządzenia zdadzą egzamin na małych powierzchniach trawnika. Natomiast w dużym ogrodzie warto zainwestować w spalinową podkaszarkę.
Jeżeli chodzi o cenę, to kosiarki spalinowe są zdecydowanie droższe od elektrycznych. Niemniej jednak żywotność elektrycznych kosiarek jest zdecydowanie krótsza. Natomiast kosiarka spalinowa to inwestycja na wiele lat.
Technika koszenia trawy
Jak kosić trawę? Otóż technika koszenia ma ogromne znaczenie, ponieważ od tego zależy, jak sprawnie pójdzie nam koszenie trawy oraz wpłynie na jakość wykonania tej pracy. Koszenie trawy zaczynamy od krawędzi murawy i kierujemy się w linii prostej do jej przeciwległego brzegu. Ruch powinien być jednostajny. Postarajmy się unikać zbędnych manewrów, nawet gdy dostęp do niektórych części trawnika jest utrudniony. W tych miejscach najlepiej użyć podkaszarki lub nożyc. Kiedy zbliżamy się do zakrętów i łuków, to pokonujemy je możliwie łagodnie, starając się nie dociskać kół kosiarki do podłoża.
Mamy dwie metody koszenia: równolegle i po kwadracie. W pierwszym przypadku kosimy jeden pas, po czym wracamy drugim pasem, równoległym do pierwszego.
Gdy wybierzemy drugą metodę, to kosimy trawę po planie kwadratu, stopniowo kierując się ku środkowi. Technika koszenia zależy od ukształtowania terenu naszego trawnika. Jeżeli jest on bardziej w prostokącie, to możemy kosić równolegle. Natomiast w przypadku murawy w kształcie kwadratu, lepiej się sprawdzi druga metoda.
Aby trawnik był dokładnie skoszony, to warto kosić trawę na zakładkę. Technika ta polega na tym, że jednym kołem kosiarki najeżdżamy na już przycięty fragment trawnika. Dzięki temu nie pozostaną na nim nieprzycięte kępki.
Pamiętaj również o tym, aby każde kolejne koszenie trawnika przeprowadzać w kierunku prostopadłym do kierunku poprzedniego koszenia. Zatem gdy uprzednio kosiłeś trawę w kierunku wschód zachód, to następnym razem zrób to w kierunku północ -południe. Dzięki temu nie będą ciągle przygniatane źdźbła trawy w tę samą stronę.
Po koszeniu należy wykonać jeszcze kilka czynności. Nie możemy zapomnieć o wyczyszczeniu kosiarki. Najważniejsze jest usunięcie resztek trawy z jej spodniej strony i z ziemi. W trakcie czyszczenia szczególną uwagę poświęcamy elementom metalowym i tnącym. Czyszczenie kosiarki po koszeniu, to jeden z ważnych elementów konserwacji tego urządzenia.