Kiedy i jak sadzić rabarbar? Kompleksowy poradnik sadzenia rabarbaru

Rabarbar inaczej nazywany rzewieniem jest byliną, która rozmnaża się przez podział karp. Wysiewanie rabarbaru z nasion, nie daje oczekiwanych rezultatów. Na ogół siewki nie powtarzają charakterystycznych cech rośliny matecznej.

Jadalną częścią rabarbaru są jego różowo- czerwone łodygi liściowe. Rabarbar w kuchni ma zastosowanie w przetworach, ale i nie tylko. Można z niego zrobić orzeźwiające kompoty, które doskonale gaszą pragnienie za sprawą kwasu jabłkowego. Oprócz tego robi się z niego wina i soki. Latem możemy zjeść ciasto z rabarbarem. Niestety rabarbar zawiera szczawiany, dlatego nie powinien być spożywany w nadmiarze.

Kiedy najlepiej sadzić rabarbar?

Kiedy można sadzić rabarbar i gdzie go sadzimy ? Otóż rabarbar najlepiej rozmnażać z rozrośniętych karp korzeniowych. Sadzonka powinny mieć kilka korzeni i przynajmniej jeden pąk. Na ogół wykonuje się to w marcu, przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie. Najlepiej, aby w tym czasie ziemia była już w miarę odmarznięta i sucha.

Jak sadzić rabarbar?

Rabarbar jest dość wymagającą rośliną. Pod względem składników pokarmowych wymaga stałego nawożenia obornikiem i ciągłego podlewania. Musi mieć ziemię wilgotną, bo wtedy jest mnie smaczny.

Wymagania:

  • małe wymagania temperaturowe. Ta roślina jest mrozoodporna;
  • najlepiej uprawiać ją na stanowiskach słonecznych, ale też może być uprawiane w miejscach zacienionych, ale później wydaje plony i jest mniejszy;
  • wymaga stałego nawodnienia i wilgotnej gleby, bo inaczej jest mniej smaczny i soczysty;
  • gleba żyzna, próchniczna, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym pH 5,8- 7,0;
  • nawożenie nawozami organicznymi typu kompost, obornik lub gnojowica;
  • konieczne regularne odchwaszczanie, póki rabarbar nie wytworzy odpowiedniej masy liściowej;
  • usuwamy pojawiające się pędy kwiatostanowe. Kwiatostany w znaczny sposób pogarszają jakość ogonków liściowych.
  Jaka ziemia do azalii jest odpowiednia? Podłoże ma znaczenie

Jak sadzić rabarbar? Odłączamy rozwinięte karpy korzeniowe od rośliny matecznej. Sadzonki powinny mieć kilka korzeni i minimum jeden pąk. Wykopujemy dołki o średnicy 20 -30 cm i takiej samej głębokości. Sadzimy je w rzędach, wyłożonych warstwą kompostu lub dobrze przerobionego obornika. Sadzonki  tak umieszczamy, aby pąki znajdowały się około 2 cm pod ziemią.

liscie rabarbaru

Kiedy sadzić rabarbar?

Kiedy sadzić rabarbar ? Otóż mamy dwa terminy na wiosnę lub jesienią. Pierwszym terminem jest marzec, czyli wczesna wiosna. Wtedy to

Rabarbar sadzonki -  kiedy i jak sadzić?

Podział karp korzeniowych wykonujemy ostrym szpadlem, tak aby każda sadzonka miała przynajmniej kilka korzonków i jeden silny pąk. Uzyskane sadzonki od razu po podziale sadzimy. Sadzimy je w rozstawie 1 × 1 m, aby mogły dobrze się rozwijać. Sadzimy je w dołkach o średnicy i głębokości 20- 30 cm. Po posadzeniu przysypujemy ziemią i dokładnie uciskamy. Pąki wierzchołkowe nie mogą być głębiej nić 2-3 cm pod powierzchnią ziemi. Po posadzeniu rabarbar obficie podlewamy i pokrywamy całą powierzchnię obornikiem lub kompostem. W ten sposób zatrzymamy znaczną ilość wody oraz ochronimy glebę przed przemarznięciem zimą. Dzięki takiej uprawie rabarbar rozpocznie wcześniej wegetację wiosną.

Pierwszy rok uprawy wymaga dużych wysiłków pielęgnacyjnych. Zanim roślina wytworzy masę liściową, wymaga ona regularnego odchwaszczania. Kolejną istotną sprawą jest woda. Podlewamy go w dużych ilościach od maja do sierpnia. Dzięki temu uzyskamy jędrne i soczyste ogonki liściowe. Od maja regularnie usuwamy pędy kwiatostanowe. Gdy zostawimy je na roślinie, to opóźnią wzrost nowych liści.

Jak sadzić rabarbar z nasion?

Uprawa rabarbaru z nasion jest dość kłopotliwa. Poza tym rośliny wysiane z nasion nie zachowują cech rośliny matecznej. Ale gdy nie mamy dostępu do karp korzeniowych to, ten sposób wydaje się najbardziej prawdopodobny, aby wysiać rabarbar na działce.

  Kiedy i jak sadzić rzodkiewkę? Sadzenie rzodkiewki w różnych miejscach

Nasiona rabarbaru wysiewamy wiosną na rozsadniku w rowki oddalone o siebie o 30 cm. Rowki powinny mieć głębokość 2,5 cm. Siewki przesadza się do gruntu dopiero na jesieni lub wiosną przyszłego roku. W trakcie przesadzania musimy dokonać selekcji, ponieważ rośliny nie są jednolite. Zbiory rabarbaru z nasion będą możliwe dopiero po 2 lub 3 latach.

Jak gęsto można sadzić rabarbar?

Sadzonki rabarbaru sadzimy w rzędach w odstępach od siebie jednego metra. Rabarbar jest rośliną dość rozrastającą się i potrzebuje dużo miejsca.

krzak rabarbaru

Rozmnażanie rabarbaru z karp korzeniowych

Rozmnażanie wegetatywne (z karp korzeniowych) rabarbaru jest najbardziej efektywną i popularną metodą, aby uzyskać zdrowe i pełnowartościowe rośliny. Sadzonki uzyskujemy z roślin matecznych, które mają 4-5 lat. W marcu wykopujemy zdrowe karpy i dzielimy je tak, aby uzyskać sadzonki już wstępnie ukorzenione i z jednym silnym pąkiem. Sadzonki sadzimy po 2 dniach, aż miejsca uszkodzenia po podziale zaschnął.

Pielęgnacja rabarbaru

W pierwszym roku należy zrywać minimalne ilości liści, gdyż roślina wykorzystuje je do prawidłowego rozwoju i gromadzi składniki odżywcze w korzeniach spichrzowych. Ogonki systematycznie są obrywane, począwszy od drugiego roku uprawy. Obrywamy 1/3 liści. Nie możemy ogołocić rośliny ze wszystkich liści. Pozostawione pędy stymulują powstawanie nowych. Zbiory możemy już wykonywać w kwietniu i aż do lipca przy dobrze prowadzonej uprawie. Niemniej jednak nie należy przedłużać zbytnio zbiorów, bo osłabimy roślinę i przyszłoroczne zbiory mogą być mniejsze.

Podczas zbiorów ogonki wyłamujemy u podstawy, nie wolno ich obcinać. Aby przyśpieszyć zbiory, możemy rośliny przykryć tunelem foliowym, włókniną, wiadrami bez dna lub koszami. Po ustawieniu naczyń, boki obsypujemy ziemią lub obornikiem. Gdy rośliny są jeszcze małe, to otwory możemy przykryć, ale gdy rośliny osiągnął wysokość około 30 cm, to musimy je otworzyć.

Po rozmnażaniu przez karpy i uzyskaniu młodych sadzonek, pozostałe części rośliny możemy wykorzystać do pędzenia rabarbaru. W tym celu pozostałe po podziale karpy układamy w skrzyniach i przysypujemy torfem. Przenosimy do ciemnego, ale niezbyt zimnego miejsca np. piwnica. Gdy w tym miejscu panuje półmrok, to możemy skrzynki przykryć materiałem. Pod koniec zimy uzyskamy długie i delikatne ogonki liściowe. Karpy już nam się do niczego nie nadadzą, dlatego obrywamy liście, a karpy wyrzucamy.