Poziomki to jedne z najsmaczniejszych darów lasu. Ich słodki smak i aromatyczny zapach spowodował, że chętnie je uprawiamy również w naszych ogrodach. Ponadto to uprawa praktycznie zawsze się udaje, dzięki małym wymaganiom i dużej plenności krzewu poziomki.
Te byliny mają kilka odmian i krzyżówek, które możemy uprawiać w naszych ogrodach. Ze względu na wzrost i sposób rozmnażania możemy je podzielić na bezrozłogowe oraz wytwarzające rozłogi. Co ciekawe najcenniejsze odmiany, to te bezrozłogowe, które rozmnażane są wyłącznie z nasion. Do tych najpopularniejszych należy odmiana „Rugia”, rodząca aromatyczne i wydłużone owoce. Kolejna dość popularna to odmiana „Baron Solenacher” o jasnożółtych lub ciemnoczerwonych sercowatych i dużych owocach. Jednak niezależnie d odmiany, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami jak i kiedy można sadzić poziomki.
Kiedy sadzić poziomki?
Poziomki możemy sadzić bezpośrednio w ogrodzie lub do skrzynek albo doniczek.
Jak sadzić poziomki?
Poziomki jak sadzić ? Sadzenie poziomek i ich uprawa nie należy do najtrudniejszych zadań. Możemy je sadzić w ogrodzie lub do specjalnych skrzynek, lub doniczek na balkonie, lub tarasie, gdy nie mamy warunków, aby wsadzić je bezpośrednio do gruntu. W każdym przypadku powinny się przyjąć. Poziomki lubią stanowiska słonecznych, mogą też rosnąć w lekko zacienionym miejscu. Poziomka poradzi sobie też w cieniu, ale jej owoce nie będą mocno słodkie i czerwone.
Podłoże żyzne, dobrze przepuszczalne lekko kwaśnym odczynie pH 5,5- 6. Nie lubi gleb piaszczystych i gliniastych.
Kiedy i jak sadzić poziomki do gruntu?
Kiedy sadzić poziomki do gruntu ? Otóż mamy dwa terminy sadzenia poziomek w naszym ogrodzie lub działce. Pierwszy termin to wiosna, a najbardziej odpowiednia pora to kwiecień. Poziomki posadzone w tym terminie obficie za zakwitną i zaowocują w następnym roku. Najlepiej kupić już gotowe rozsady, wtedy możemy spodziewać się owoców latem już tego roku.
Kolejnym dobrym terminem jest jesień. Warto wysadzić rozsady poziomek wczesną jesienią, aby mogły ukorzenić się do zimy. Generalnie poziomka jest rośliną mrozoodporną i nie wymaga odpowiednich zabiegów ochrony przed mrozami.
Kiedy i jak sadzić poziomki na balkonie?
Na balkonie poziomki możemy sadzić na początku maja lub jeszcze w kwietniu w zależności, jaką aurę mamy wiosną danego roku. Na balkon poziomki najlepiej sadzić z gotowych sadzonek, które możemy zakupić w sklepach ogrodniczych lub samodzielnie przygotować z rozsad.
Ziemia dla sadzonek poziomki, uprawianych na balkonie musi być próchniczna, przepuszczalna, lekko kwaśnym odczynie pH 5,5-6. Do skrzynek lub doniczek możemy przygotować podłoże, składające się z ziemi uniwersalnej, torfu i piasku w stosunku 1:1:1. Do całości możemy dodać kompostu lub przesuszonego i odgazowanego obornika. Inną opcją jest zakup gotowej ziemi do warzyw.
Poziomki na balkonie uprawiamy w podłużnych skrzyniach, donicach glinianych lub dużych donicach plastikowych. Sadzimy je w odstępach co 20- 30 cm. Nie zalecane jest sadzenie gęściejsze, ponieważ będą słabo owocować i chorować. Na balkonie warto dla nich przygotować stanowisko słoneczne, ale niezbyt gorące. Bardzo dobrze będą rosły i owocowały także w półcieniu.
Warto pamiętać, że poziomki źle znoszą przesuszenie. Niedobór wody powoduje, że liście zaczynają usychać, a plony są zdecydowanie gorsze. Dlatego należy dbać, aby ziemia w pojemniku była jak najdłużej wilgotna. Dla poprawy wilgotności podłoża należy donice i skrzynki z sadzonkami poziomek wyściółkować. Do ściółkowania możemy użyć ciemnej agrowłókniny lub słomy. Ściółkowanie nie tylko pozwoli na utrzymanie wody w podłożu, ale też uchroni nisko rosnące owoce przed zabrudzeniem.
Poziomki w pojemnikach należy regularnie nawozić. Rozwijające się rośliny, szybko zużywają składniki odżywcze. Do nawożenia poziomek na balkonie najlepiej używać nawozów naturalnych, takich jak np. biohumus. Ewentualnie można zastosować płynne nawozy mineralne do truskawek i poziomek.
W doniczkach lub skrzyniach możemy poziomki wystawić na balkonie, lub tarasie w okresie wegetatywnym. Najlepszą porą jest kwiecień. Wtedy z młodych i wyrośniętych sadzonek możemy spodziewać się latem owoców. Niemniej jednak poziomki w doniczkach na zimę, należy schować w miejsce, gdzie będą one miały temperaturę powyżej zera stopni, ponieważ poziomka w doniczce nie przetrwa zimy. Drugą opcją jest przesadzenie ich jesienią do ogrodu.
Jak i kiedy sadzić poziomki w doniczce?
Poziomka sadzenie w doniczce wymaga wysiania nasion w lutym w mieszkaniu, w szklarni albo ogrzewanym tunelu foliowym.
Jak sadzić poziomki w doniczce ? Otóż nasiona poziomek wysiewa się rzutowo lub pasowo do skrzynek. Jeżeli chodzi o podłoże, to wypełniamy pojemniki pod zasiew ziemią kompostową wymieszaną z piaskiem i torfem w równych ilościach. Nasiona należy delikatnie wgnieść w podłoże, a następnie posypać cienką warstwą piasku. Na koniec całość podlewamy wodą i skrzynki owijamy folią i ustawiamy w jasnym miejscu. Nasiona kiełkują przy optymalnej temperaturze 20- 24 st. C. Do momentu kiełkowania, należy całość obficie podlewać. Po zakiełkowaniu ograniczamy podlewania, aby ograniczyć porażenie siewek przez choroby.
Gdy siewki będą miały po 2-3 listki, to należy przepikować je w rozstawie 2 × 2 cm. Po kilku tygodniach poziomki pikuje się ponownie, przesadzając je w odstępach 4 × 4 cm. Gotowe sadzonki przesadzamy do gruntu na przełomie kwietnia i maja.
Poziomki sadzonki – jak sadzić?
Wybieramy odpowiednie stanowisko dla poziomek. Miejsce sadzenie należy starannie odchwaścić. Pozbywamy się wszystkich chwastów stałych, takich jak: mniszek, oset, perz i powój oraz chwastów kiełkujących. Przed sadzeniem podłoże wzbogacamy obornikiem lub kompostem.
Sadzonki w wykopanych dołkach umieszczamy pionowo. Podczas sadzenia należy szczególną uwagę zwrócić na korzenie, aby się nie podwijały. Gdy korzenie są zbyt długie, można je przyciąć ostrym narzędziem. Po umieszczeniu sadzonki w dołku przysypujemy ją ziemią i lekko uklepujemy. Na koniec obficie podlewamy. Sadzonki poziomek wsadzamy do gruntu w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja. Kolejnym terminem jest wrzesień i październik.
Jak i kiedy sadzić poziomki na agrowłókninie?
Agrowłóknina to dobry sposób na sadzenie poziomek, gdyż w ten sposób ograniczymy dostęp potencjalnym chwastom do światła i rozwoju. W tym celu należy dokładnie odchwaścić stanowisko, gdzie chcemy kłaść agrowłókninę. Po odchwaszczeniu nawozimy ziemię kompostem lub obornikiem i przekopujemy. Na tak gotowy grunt możemy kłaść agrowłókninę. Agrowłókninę przycinamy na wymiar i kładziemy szablonami. Kolejny szablon na poprzedni nakładamy na zakładkę (nie zostawiamy wolnego miejsca). Agrowłókninę kładziemy dokładnie na całej powierzchni i przybijamy specjalnymi szpilkami. Gdy już położymy agrowłókninę, to czas na wyznaczenie miejsc dla poziomek.
Możemy oznaczyć kredą lub palikiem, gdzie będziemy sadzili nasze sadzonki. W tych miejscach przecinamy agrowłókninę i wykonujemy dołki pod sadzonki poziomek. Gdy już posadzimy poziomki, całość przesypujemy korą lub inną ściółką. Na koniec nasze rośliny obficie podlewamy.
Jak gęsto sadzimy poziomki?
Poziomki sadzimy w rzędach w odległości między sadzonkami 20-30 cm a między rzędami 70- 80 cm. Poziomki sadzimy na takiej głębokości, jak rosły w doniczkach. Stożek wzrostu powinien znajdować się tuż nad poziomem ziemi. Gdy poziomki posadzimy zbyt płytko lub zbyt głęboko, to nasze rośliny mogą wyschnąć lub zgnić.