Mieczyki wprowadzają do każdego ogrodu mnóstwo koloru i elegancji. Pod ich urokiem wszyscy pozostajemy przez większą część lata. Jakie należy stosować zasady, kiedy sadzić mieczyki, by zachwyciły nas w pełnej krasie i utrzymały się przez cały sezon? Rośliny te mają kilka istotnych wymagań, jeśli chodzi o sadzenie. Specyficzne są także wszystkie czynności pielęgnacyjne. Warto zapoznać się z wiedzą teoretyczną z zakresu sadzenia mieczyków, aby wystrzec się późniejszych błędów. Pora kiedy sadzimy mieczyki, zależna jest od czasu ich zakupu. Przyjrzyjmy się zatem mieczykom od A do Z, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Kwiaty te funkcjonują także pod inną nazwą – gladiole.
Kiedy i jak sadzić cebulki mieczyków?
Jeśli chcecie wiedzieć kiedy sadzić cebulki mieczyków, musicie przemyśleć termin zakupu ich cebulek. Cebulki gladioli kupuje się wczesną wiosną, więc najodpowiedniejszy czas na ich posadzenie zaczyna się od połowy kwietnia i trwa do około połowy maja. Mieczyki lubią aurę wczesnej wiosny i szybko aklimatyzują się dzięki temu w podłożu. Miejsce przeznaczone na wzrastanie mieczyków charakteryzować się powinno dobrym poziomem nasłonecznienia, a także brakiem dostępu wiatru. Ziemia musi być żyzna, próchniczna, o lekkim stopniu kwasowości. Mieczyki nie znoszą przymrozków, a także zimnej wody. Kwitną w lipcu i sierpniu, dlatego przez wiele osób uznawane są za symbol wakacji.
Cebulek mieczyków nie wolno sadzić w otoczeniu roślin, które mogą być skażone chorobami powodowanymi przez grzyby. Nie sprawdzi się sąsiedztwo bratków, lilii, a także petunii i pelargonii. Nie sadźmy gladioli także w miejscach, gdzie wcześniej prowadziliśmy uprawę pomidorów, truskawek, fasoli dyni czy buraków. To się nie sprawdzi. Mieczyki, w zależności od tego, na jaki gatunek się zdecydujemy, mają specyficzny cykl wzrostu. Pierwszy typ rozwija się przez 70 – 85 dni od posadzenia cebul, drugi rodzaj zakwita przez 85 – 105 dni, a trzeci przez 105 – 130 dni.
Kiedy sadzimy mieczyki do gruntu?
Wszystkie czynności, kiedy sadzimy mieczyki do gruntu, muszą być poprzedzone zastosowaniem roztworu przeciwgrzybiczego, do którego wkładamy cebulki kwiatów. Po osuszeniu powinny one trafić do dziury w glebie o głębokości około 10 cm. Głębokość jest jak najbardziej uzasadniona. Jeśli otwór będzie zbyt płytki, już po wyrośnięciu, okazałe gladiole mogą zwyczajnie się przewrócić, nawet pod wpływem niewielkiego wiatru.
Po zasadzeniu mieczyki powinny zostać sowicie podlane. W miarę ich wzrastania należy też pamiętać o tym, że nie podlewamy kwiatów od góry, tylko przy samej ziemi. Gladiole nie znoszą ataku wilgoci, a jej nadmierna ilość sprawia, że szybko więdną i tracą swoją urodę. Do nawożenia sprawdzą się nawozy o wielu składnikach, komposty, które stosować można od końca maja aż do połowy sierpnia. W trakcie sezonu gladiole poleca się nawozić mniej więcej trzy razy.
Kiedy sadzimy mieczyki w donicach?
Jeśli nie czujemy potrzeby sadzenia całej serii mieczyków w przydomowym ogrodzie, ale bardzo lubimy te kwiaty, możemy posadzić gladiole w doniczkach. Pora, kiedy sadzimy mieczyki w donicach jest taka sama, jak w przypadku działań w ogródku: połowa kwietnia – połowa maja. Szczególnie efektownie gladiole prezentować się będą w szerokich donicach tuż przy schodach prowadzących do domu. Warto wtedy zastosować kilka form kolorystycznych, dla podkreślenia przestrzeni i wprowadzenia słonecznych barw na tle delikatnego odcienia elewacji.
Różowe, żółte czy białe gladiole w promieniach słońca oddają cały swój blask, przyciągając uwagę i zachwyt wszystkich, którzy się z nimi zetkną. Decydując się na sadzenie mieczyków w donicach, trzeba pamiętać o tym, żeby wybrana donica była głęboka. Jeśli otwór na cebulę powinien mieć głębokość około 10 cm, wybór doniczki o głębokości 20 cm będzie w porządku. W domowych warunkach mieczyki nie potrzebują zbyt częstego podlewania. Wystarczy to robić co 2 dni, pamiętając o tym, że podlewamy jedynie przy glebie, żadnego spryskiwania kwiatów i liści. One po prostu wody nie tolerują.
Mieczyki – jak dbać o nie po posadzeniu?
Mieczyki to kwiaty niezwykle kapryśne i wymagające. Być może to cena, jaką każdy ogrodnik musi zapłacić za sezonowe delektowanie się ich urodą? Zimowanie jest niezwykle ważnym elementem życia tych kwiatów. Skoro wiecie już, kiedy sadzimy cebule mieczyków, powinniście wiedzieć także, w jaki sposób rośliny te przeczekują zimę. Nie są niestety zdolne do zimowania w gruncie, przed pierwszymi przymrozkami kwiaty należy ściąć, a cebule wykopać. Bulwy mieczyków przez cały okres zimowy powinny być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu. Nie pozostawiamy ich jednak samym sobie. Co jakiś czas jak najbardziej wskazana jest kontrola wyglądu bulw, ponieważ niektóre z nich mogą nabrać objawów chorobowych. Jeśli tylko zauważymy najdrobniejsze uszkodzenia w strukturze sadzonek, należy je wyrzucić, nie będzie z nich dalszego użytku. Przy pielęgnacji wysokich odmian gladioli nieocenione okazują się paliki, zapewniające im solidne wsparcie.