Fasola to jedno z popularnych warzyw strączkowych, które często wykorzystywane jest w polskiej kuchni. To również warzywo, które ma wiele właściwości odżywczych i może stanowić ważny element diety. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce samodzielnie ją uprawiać, by móc cieszyć się obfitymi zbiorami. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy krótki poradnik, który odpowie na pytanie jak powinno wyglądać prawidłowe sadzenie fasoli. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne.
Kiedy sadzić fasolę?
Kiedy mówimy o uprawie jakiejkolwiek rośliny jednym z najważniejszych zagadnień jest bez wątpienia termin jej sadzenia. Odpowiedzmy więc na kluczowe pytanie, a więc kiedy sadzić fasolę? Jest to roślina, która dość szybko rośnie, kwitnie oraz wydaje plony. Dlatego też nie ma konieczności wysiewania jej wczesną wiosną. Optymalnym terminem na sadzenie fasoli jest druga połowa maja oraz czerwiec. Jeśli posadzimy ją w pierwszym tygodniu lipca, również zdąży jeszcze nawiązać strąki nasienne. Co ważne, jeśli zastanawiasz się kiedy sadzić fasolę powinieneś wiedzieć, że powinno to mieć miejsce w czasie, gdy nie istnieje już ryzyko przymrozków.
Jak sadzić fasolę?
Fasolę możemy sadzić do gruntu lub też w doniczki. To roślina, która doskonale radzi sobie w ziemi przeciętnej, dobrze jeśli będzie miała ona próchniczny charakter oraz była nawożona kompostem. Jej odczyn powinien być zasadowy lub lekko kwaśny. Jak sadzić fasolę? To bardzo proste. Jej nasiona umieszczamy w glebie na głębokości około 3 cm. Możemy zrobić to w sposób gniazdowy wysiewając po kilka nasion w jedno miejsce z około 40 centymetrowym odstępem, jak i wysiewać ją pojedynczo w odstępach wynoszących ok 5-7 cm. Pomiędzy rzędami warto zachować około pół metra odstępu.
Moczenie fasoli przed sadzeniem
Moczenie fasoli przed sadzeniem jest bardzo popularnym rozwiązaniem, które sprawia, że nasiona szybciej zaczynają kiełkować. Jak powinno wyglądać? Mówiąc najprościej, nasiona fasoli, które wybraliśmy do posadzenia należy dzień przed sadzeniem umieścić w wodzie o temperaturze pokojowej na całą noc. Rano zlewamy wodę, delikatnie odsączamy nasionka i możemy przystąpić do sadzenia.
Sadzenie fasoli w doniczce – jak to robić?
Sadzenie fasoli w domu jest bardzo popularnym sposobem, dzięki któremu możemy otrzymać znacznie szybsze efekty i plony. Dobrym pomysłem jest sadzenie fasoli w doniczce, co pozwala nam na jej wystawienie na zewnątrz w okresie kwitnienia, by mogła zostać zapylona. Pojedyncze ziarno fasoli wkładamy do doniczki o wymiarach od 7 do 10 centymetrów średnicy na głębokość ok 7 cm.
Sadzenie fasoli w słoiku
Kolejnym sposobem, który możemy wykorzystać jest sadzenie fasoli w słoiku. To rozwiązanie pozwala nie tyle na otrzymanie gotowej rośliny co sadzonki, która zacznie nam się znacznie szybciej rozwijać po przesadzeniu do gleby lub doniczki. Sadzenie fasoli w słoiku to również doskonały sposób na eksperyment z dzieckiem, który pozwala na naukę o rozwoju roślin. Dziecko może sprawdzić jak wyglądają kiełki oraz kiedy pojawiają się pierwsze listki.
Sadzenie fasoli na gazie
Sadzenie fasoli na gazie nie jest zadaniem trudnym. Potrzebujemy jedynie słoika, wody, kawałka gazy oraz gumki recepturki, która służyć będzie nam do przymocowania gazy na słoiku. Zaczynamy od wlania wody do słoika do ok ¾ jego wysokości. Następnie podwójnie złożoną gazę nakładamy na słoik i obwiązujemy gumką. Gaza nie powinna być naciągnięta, lecz luźno położona tak, byśmy mogli zrobić w niej wgłębienie, które dotykać będzie wody. Następnie kładziemy na gazie dwa lub trzy nasionka fasoli i odstawiamy słoik w ciepłe i nasłonecznione miejsce.
Fasola tyczna – jak ją sadzić?
Fasola tyczna to odmiana wysoka, która pnie się po zamontowanych przy niej siatkach lub palikach. W jej przypadku najlepiej sprawdza się sadzenie gniazdowe, a więc po kilka nasion w jednym miejscu. Musimy również mieć świadomość, że potrzebuje więcej czasu na wzrost z racji swoich rozmiarów. Kiedy sadzić fasolę tyczną? Najlepszym terminem jest druga połowa maja. Z sadzenia jej lepiej zrezygnować już na początku czerwca – roślina nie zdąży wydać owoców.