Kiedy i jak sadzić dynie? Zobacz jak przygotować pestki do sadzenia

Dynia należy do rodziny dyniowatych, do których zaliczamy również kabaczki, dynię piżmową i olbrzymią. Na rynku mamy bardzo wiele odmian dyni. To warzywo potrafi być bardzo duże i wyrosnąć do wagi nawet 800 kg lub ważyć zaledwie niecały kilogram.

Większość odmian dyni potrzebuje sporej przestrzeni. Ale mamy też małe gatunki dyń, które z powodzeniem możemy uprawiać w małych przydomowych ogródkach. Obecnie też są  odmiany o ciekawej kolorystyce i kształcie np. w paski, plisowane, a także dynie niebieskie i białe. Każdy początkujący ogrodnik znajdzie odpowiedniego kabaczka dyniowe dla siebie.

Kiedy sadzić dynię?

Dynia lubi ciepło, więc okres wczesnej wiosny i wiosny, gdy na dworze jeszcze mamy dość zimno zupełnie odpada. Na siew dyni wybieramy ciepłą  i słoneczną pogodę. Najlepszy termin siewu dyni to przełom maja i czerwca.

Najlepiej wybrać ciepły, suchy i słoneczny dzień. W zależności czy sadzimy z nasion, czy sadzonki. Dla nasion ma to mniejsze znaczenie, ale sadzonki przyjmą się gdy pogoda na zewnątrz będzie już wyklarowana, a przede wszystkim nie będziemy już się spodziewać nocnych przymrozków.

Termin siewu dyni

Dynię z pestek możemy sadzić w pomieszczeniu już w drugiej połowie kwietnia. Natomiast do gruntu najlepiej miesiąc później, czyli  pod koniec maja lub na początku czerwca.

Jak sadzić dynię?

Kilka dni przed właściwym sadzeniem, należy utworzyć kieszenie do sadzenia. W tym celu wykopujemy dołek dla każdej rośliny o powierzchni ok. 20 cm na 20 cm głębokości, między roślinami musi być odstęp 2-3 metrów. Każdy otwór wypełniamy kompostem lub dobrze zgniłym obornikiem. Dynia wymaga żyznej gleby, aby wyprodukować dobre owoce.

Odmiany pnące wymagają solidnych tyczek wokół kieszeni. Trzy solidne tyczki wbijamy w ziemię i wiążemy je razem u góry. W ten sposób tworzymy statyw do potrzymania rośliny. Cała struktura musi być dość mocna, bo nawet małe odmiany produkują owoce dość sporej wielkości. Pomiędzy pnączami pozostawiamy 1 metr odległości.

Sadzonki hartujemy tydzień przed sadzeniem, wynosząc doniczki z nimi na zewnątrz w ciągu dnia, a na noc umieszczamy z powrotem w domu. W każdej kieszeni sadzimy jedną sadzonkę i dobrze podlewamy.

Do sadzenia dyni będzie nam potrzebne następujące akcesoria:

  • doniczka minimum 9 cm średnicy
  • kompost
  • przezroczysta folia lub mnożarka
  • etykiety dla oznaczenia naszej uprawy.

Gdy sadzimy dynie na zewnątrz, to potrzebujemy kompostu lub obornika, łopaty oraz cegły lub dachówki do podparcia owoców. W przypadku dyni pnącej potrzebujemy drewnianych słupków o wysokości ok. 2 m oraz sznurka.

dynie

Jak przygotować nasiona dyni do siewu?

Jesienią,  gdy zbieramy nasiona z dojrzałych owoców, to zanim je schowamy do lnianej torebki, to najpierw należy je przez kilka tygodni suszyć na parapecie okiennym lub w innym ciepłym i suchym miejscu. Niewysuszone nasiona mogą nam zgnić.

Dynię z pestek wysiewamy w pomieszczeniu na początku roku, od drugiej połowy kwietnia. Roślina ta ma długi okres wegetacji.

Jak sadzić dynię z pestek?

Dynię z pestek wysiewamy w kilku krokach:

  1. Napełniamy doniczki żyzną ziemią, może być ziemia uniwersalna do roślin.
  2. Sadzimy nasiona na głębokości około 2,5 cm.
  3. Podlewamy wysiane w doniczce nasiona. Umieszczamy je w mnożarce lub w przezroczystych plastikowych torebkach. Wybieramy miejsce dobrze oświetlone. Temperatura ok. 20 st.C.
  4. Nasiona kiełkują około tygodnia
  5. Po wykiełkowaniu nasion, wyjmujemy doniczki z mnożarki lub plastikowej torby i pozwalamy im swobodnie rosnąć. Doniczki z sadzonkami możemy umieścić w szklarni lub na parapecie, gdzie mają dużo słońca.
  6. Czekamy aż siewki, będą wystarczająco duże, aby móc posadzić je na zewnątrz.

Siew dyni- czyli jak pielęgnować dynię

Gdy dynię już posadzimy, to musimy o nią odpowiednio zadbać. Raz w tygodniu dokładnie podlewamy dynię, a w gorące i suche dni nawet dwa razy w tygodniu. Podlewamy glebę, a nie liście, szczególnie w okresie bardzo słonecznych dni. Ponadto zmniejsza to ryzyko chorób grzybowych. Dynie pnące wiążemy na słupkach wsporczych.

Gdy dynia zaczyna owocować, to należy ją nawozić płynną odżywką z dużą ilością potasu. Pod każdy owoc wsuwamy cegłę, by chronić ją przed wilgocią z podłoża, gniciem i ślimakami. Z jednej rośliny możemy mieć od dwóch do trzech dużych owoców, mniejsze odmiany produkują więcej owoców.

Kiedy i jak sadzić dynie do gruntu?

Dynię do gruntu sadzimy, gdy na dworze jest już zupełnie ciepło. Najpierw upewniamy się, że w nocy nie będzie już przymrozków. Tydzień przed hartujemy rośliny, aby przyzwyczaiły się do warunków zewnętrznych. W tym celu w dzień wystawiamy je na zewnątrz. Dla dyni wybierzmy miejsce słoneczne i w miarę osłonięte od wiatru.

dynia posadzona w ziemi

Jak i kiedy sadzić dynię hokkaido?

Dynia hokkaido to jedna z coraz bardziej popularnych odmian, wywodzących się z Japonii. Charakteryzuje się filigranowym kształtem, jaskrawo pomarańczową skórkę, aksamitnym miąższem i smakiem przypominającym pieczone kasztany.

To roślina ciepłolubna. Dlatego stanowisko do rozsady powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Słabo rośnie w zacienionych miejscach. Wymaga żyznej, próchnicznej gleby o odczynie obojętnym ok. pH 6,0-0 7,0.

Dynię możemy uprawiać z rozsady lub siewu do gruntu. Ten rodzaj dyni pozostawia po sobie stanowisko o dobrej strukturze, dlatego może być przedplonem dla innych uprawianych roślin. W chłodniejszych rejonach wymaga prowadzenia w szklarniach lub podgrzewanych miejscach typu inspekty. Aby dynia szybko wyrosła, możemy namaczać nasiona w wodzie. Wysiew realizujemy pod koniec kwietnia, nasiona do doniczek wsypujemy po kilka sztuk. Doniczki ustawiamy w słonecznym miejscu. Pierwsze siewki pojawiają się po około tygodniu. Wybieramy najsilniejszą, a resztą usuwamy. Doniczki obficie podlewamy.

Nasiona dyni wprost do gruntu siejemy po ustaniu nocnych przymrozków. Generalnie wskazane jest to po 15 maja. Nasiona umieszczamy w podłożu na głębokości około 3-4 cm, co 1-2 metrów odległości od siebie. Im większa przestrzeń między roślinami, tym bardziej prawidłowy wzrost. Przy tym zapobiegniemy przenoszeniu patogenów. W miejscach wysiewu dyni warto zrobić lekkie zgłębienia w celu przetrzymania wody.

Uprawa dyni hokkaido – kiedy i jak ją sadzić?

Dynię nawozimy co najmniej dwa razy w sezonie nawozem wieloskładnikowym. Systematycznie podlewamy i odchwaszczamy teren. Podczas podlewania unikamy moczenia liści. Optymalna temperatura wzrostu dyni oscyluje między 20- 25 st. C. Najszybciej rosną w temperaturze powyżej 25 st.C. Na przełomie czerwca i lipca należy przeciąć pędy ostrym sekatorem nad 5-6 liściem. Wtedy roślina lepiej się rozkrzewia. Drugie cięcie w połowie sierpnia nad 2-3 liściem za ostatnim owocem. Cięcie wykonujemy w suchy i słoneczny dzień. Gdy owoce dojrzewają, pod nie podkładamy ściółkę w postaci słomy lub desek, aby owoc nie miał kontaktu z mokrym gruntem.

Dynia ozdobna – jak i kiedy sadzić?

Dynia ozdobna to tak naprawdę odmiana dyni zwyczajnej, dyni olbrzymiej, tykwy. Nie jest ona trująca, ale nie nadaje się do spożycia, ponieważ jej skóra jest zbyt twarda. Dzięki temu te dynie są odporne na uszkodzenia i nadaje się do idealnego przechowywania. Dlatego stanowi świetny element dekoracji jesienią.

Dynia ozdobna jest rośliną płożącą i wymaga uprawy zbliżonej do dyni zwyczajnej. Lubi stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Gleba żyzna, przepuszczalna, zasobna w próchnicę, przy tym wilgotna i o pH 6,0-7,0. Okres wegetacji 120- 140 dni w temperaturze od 20 do 28 st.C. Wysiewana może być bezpośrednio do gruntu po 15 maja, lub uprawiana z wcześnie przygotowanych rozsad. Nasiona kiełkują po około dwóch tygodniach.

Przy wysiewie dyni ozdobnej należy pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego miejsca i podpór na pędy. Podczas całego sezonu wegetatywnego roślina wymaga intensywnego podlewania, bez moczenia liści. Dwa razy należy ją zasilić nawozem, najlepiej saletrą amonową. Zbiór owoców następuje, gdy są one w pełni wykształcone i dojrzałe. Termin przypada na wrzesień. Dynie zbieramy w godzinach porannych lub wieczornych przy zachmurzonym niebie. Zebrane owoce przecieramy szmatką i osuszamy. Pozostawiamy na 2-3 tygodni w suchym, ciepłym, ciemnym i przewiewnym miejscu, dla ich osuszenia. Owoce dyni w temperaturze pokojowej mogą przetrwać kilka miesięcy, a nawet rok.

Podziel się swoją opinią