Chrzan to tradycyjna polska przyprawa, powszechnie stosowana w naszej kuchni. Chrzan wiąże się bardzo mocno z polską ludową kuchnią i występuje, jako dodatek w wielu potrawach. Nikt chyba nie wyobraża sobie tradycyjnej białej kiełbasy bez chrzanu.
Ponadto tej rośliny wykorzystywany jest zarówno korzeń, jak i same liście w naszej kuchni. Właściwości chrzanu znane są zarówno w medycynie ludowej, jak i w kosmetyce. Sama uprawa chrzanu w ogrodzie jest dość łatwa. Ta roślina w naszym kraju rośnie na łąkach i w rowach jako bylina i doskonale dostosowuje się do praktycznie każdych warunków.
Kiedy sadzić chrzan?
Kiedy jak sadzić chrzan. Najlepiej na wiosnę, w typowym terminie rozpoczęcia prac ogrodowych. Gdy ziemia jest już rozmarznięta, wtedy możemy już wsadzać chrzan do gleby. Sadzenie chrzanu jest też możliwe na jesień wraz z cebulą i czosnkiem.
Korzenie chrzanu zakupione powinniśmy od razu zasadzić do gruntu. Jeżeli danego dnia tego nie zrobimy, to ewentualnie do dwóch dni możemy przechowywać go w lodówce lub innym chłodnym pomieszczeniu.
Jak sadzić chrzan?
Chrzan to roślina wieloletnia, wymagająca doglądania co jakiś czas. Rośnie dość szybko i jest odporna na mróz. Nie wymaga okrywania zimą. Głęboko się korzeni. W drugim roku występują już dorodne liście. Aby nasza roślina szybko się rozwijała, to musi być nawożona. W okresie wzrostu zasilamy ją raz lub dwa razy w sezonie nawozem azotowym. W czasie suszy podlewamy i odchwaszczamy nasz chrzan. Roślina powinna być stale wilgotną glebę, wtedy jej korzenie są większe i lepiej smakują.
Sadzenie chrzanu w ogrodzie
Dla chrzanu wybieramy stanowisko półcieniste. W mocnym słońcu korzenie dostają żółtych plam. Podłoże powinno być żyzne, głęboko uprawiane, zasobne w próchnice i wilgotne. Gleba lekko kwaśna pomiędzy pH 5,5-6,5.
Jak sadzić chrzan z korzenia?
Korzeń chrzanu przed sadzeniem możemy przechować do dwóch dni w chłodnym miejscu. Przed samym sadzeniem, należy szmatką zetrzeć pąki i drobne korzenie. Dzięki temu roślina nie wypuści zbędnych pędów i korzeni i będzie silnie rosła.
Najpierw wykopujemy dołek i wypełniamy go żyznym kompostem. W nim właśnie umieszczamy przygotowany korzeń chrzanu. Korzeń sadzimy ukośnie. Górna część korzenia powinna znajdować się 3 cm pod ziemią. Po posadzeniu obficie podlewamy miejsce zasadzenia chrzanu. Kiedy pojawią się pierwsze młode listki, to należy roślinę lekko cieniować w dni słoneczne, aby przyzwyczaiła się do nowego miejsca.
Kiedy zbierać chrzan?
Korzenie chrzanu wykopujemy jesienią, gdy liście zaczynają żółknąć. Gdy zbieramy chrzan, starajmy się dokładnie wykopać jego korzeń. Chrzan potrafi odrosnąć nawet z małych, pozostawionych w ziemi, fragmentów korzeni i stać się uciążliwym chwastem w naszym ogrodzie. Korzenie chrzanu zbieramy z roślin młodych, ze starych osobników są często twarde i łykowate.
Liście chrzanu również mają zastosowanie w naszej kuchni. Po zerwaniu należy je starannie umyć w letniej wodzie, aby pozbyć się zabrudzeń i ewentualnych bakterii.
Jak rozmnażać chrzan?
Rozmnażanie chrzanu bardzo łatwo przeprowadzić. Przy jesiennym zbiorze tej rośliny od korzenia głównego, oddzielamy boczne odnogi o grubości około 1 cm i przycinamy do długości 30 cm. Z tych przeciętych korzeni możemy otrzymać 3 młode sadzonki. Część górną tniemy równo, a dolną ukośnie. W ten sposób nie pomylimy dołu sadzonki z górą. Przygotowane sadzonki dołujemy przez zimę w piwnicy w wilgotnym piasku i sadzimy do gruntu w połowie marca.