Awokado to egzotyczny owoc o oryginalnym smaku. Posiada wartościowe tłuszcze i stosowany jest do rozmaitych past. Te owoce posiadają szereg wartości prozdrowotnych, a przy tym mają delikatny orzechowy smak. Drzewo awokado to wiecznie zielona roślina, ale w naturze niestety nie może być hodowana u nad w ogrodzie. Niemniej jednak możemy uprawiać ją w doniczkach, sadząc w doniczkach jego pestki. Przy właściwej pielęgnacji sadzonki, ma szansę wyrosnąć okazała roślina, która da się uformować do wybranego kształtu.
Sadzenie pestki awokado – co trzeba wiedzieć?
Awokado jak sadzić. Każdy zadaje sobie to pytanie, kiedy myśli, aby z pestki tej rośliny wyrosła nam roślinka. Bo może nie z każdej pestki otrzymamy sadzonkę ? Otóż, zanim zajmiemy się sadzeniem, warto wiedzieć, że wybór owocu do sadzenia awokado ma kolosalne znaczenie. Przy zakupie awokado sprawdź, czy owoc jest miękki i nie ma brązowych plam. Zdrowe awokado powinno mieć zieloną skórkę. To ma duży wpływ na powodzenie naszego przedsięwzięcia. Awokado jest ozdobną rośliną. Natomiast na owoce będzie trzeba poczekać od 6 do 8 lat.
Jak sadzić pestkę awokado?
Jak sadzić awokado? Zaczynamy od ukorzeniania się pestki. Wyjmujemy pestkę ze środka owocu. W tym celu owoc przekrajamy na pół, tak by nie uszkodzić pestki. Pestkę od razu namaczamy. Pestkę myjemy i pozbawiamy ją brązowej skórki.
Do tych czynności namaczania pestki będzie nam potrzebna szklanka i trzy wykałaczki. Ustawiamy pestkę stożkową częścią do góry. W środkową część wbijamy ukośnie trzy wykałaczki, w równych odległościach od siebie, tak aby pestka stabilnie opierała się na szklance. Pestka nie może być za głęboko zanurzona w wodzie, ponieważ może zgnić. Pestkę osadzamy na ściankach szklanki i napełniamy wodą.
Całość kładziemy w jasnym miejscu np. na parapecie okiennym. Należy regularnie uzupełniać wodę w szklance lub słoiku. Co kilka dni wymieniamy ją na nową. Pestka zacznie kiełkować po około dwóch tygodniach.
Kiedy i jak sadzić awokado?
Kiedy sadzić awokado do ziemi ? Gdy szklanka zapełni się korzeniami, a nasza łodyga wypuści listki, to możemy zasadzić naszą sadzonkę do gruntu.
Jak sadzić pestkę z awokado ? Najpierw potrzebujemy żyznej i bogatej w próchnicę ziemi. Podłoże powinno być przepuszczalne i utrzymywane w wilgoci. Dlatego zwykła ziemia do kwiatów doniczkowych nie wystarczy. Warto ją zmieszać z piaskiem, torfem lub perlitem.
Jak i kiedy sadzić awokado krok po kroku?
Sadzenie awokado z pestki do roślinki, można podsumować w kilku krokach.
1. Przygotowanie pestki owocu
Pestkę wyciągamy z owocu. Owoc przecinamy na pół i delikatnie wyciągamy ją tak, aby nie uszkodzić jej. Następnie pozostawiamy do lekkiego przeschnięcia. Przez dobę możemy namaczać ją w letniej wodzie. W ten sposób ułatwimy kiełkowanie roślinie.
2. Umieszczamy pestkę awokado w szklance lub słoiku
Usuwamy z pestki brązową skórkę. W połowie pestki umieszczamy wykałaczki, które są od siebie oddalone pod kątem prostym. Wkładamy pestkę do słoika stożkiem do góry tak, aby wykałaczki opierały się na krawędzi słoika lub szklanki. Pestka powinna być lekko zanurzona w wodzie. Co kilka dni zmieniamy wodę, gdy zaczyna tracić przejrzystość.
3. Oczekiwanie na pierwsze kiełkowanie
Pestka zaczyna pękać gdzieś po około dwóch tygodniach. Niemniej jednak pierwsze korzonki i pędy możemy zobaczyć dopiero po miesiącu. Pęd pojawia się po upływie 6-8 tygodni.
4. Łodyga
Gdy w wodzie mamy pierwsze korzenie, to skórka pestki zaczyna łuszczyć się i pękać. W szczelinie pojawia się młody pęd. Obserwujemy, jak roślina się rozwija. Regularnie wymieniamy wodę w naczyniu. Monitorujemy, czy nie pojawia się pleśń lub inne patogeny, które mogą doprowadzić do gnicia.
5. Pierwsze liście
Pęd kontynuuje wzrost i po jakimś czasie wierzchołek rozgałęzia się, po pewnym czasie wypuszczając młode listki. Pielęgnujemy łodygę i czekamy, aż sadzonka osiągnie wysokość 15 cm.
6. Opcjonalne przycinanie łodygi
Ten krok jest opcjonalny. Niektórzy skracają łodygę o połowę, aby pobudzić awokado do szybszego wzrostu i rozgałęziania się. W ten sposób nasza roślina w krótkim czasie wypuści większą ilość bocznych pędów i liści. Ten etap jednak można pominąć, pozwalając roślinie dalej rosnąć.
7. Przesadzanie do doniczki
Gdy nasza sadzonka ma około 15 cm wysokości, to możemy umieścić ją już w ziemi. W donicy układamy warstwę drenażu w postaci żwiru lub keramzytu. Na nią sypiemy ziemię kompostową, wymieszaną z nawozem. Na górze umieszczamy warstwę ziemi i umieszczamy w niej pestkę. Wierzch pestki (około 2-3 cm) powinien znajdować się nad ziemią. Na koniec obficie podlewamy sadzonkę.
Jak sadzić awokado do doniczki?
Kiedy sadzić awokado do doniczki ? Wtedy gdy nasza sadzonka ma już ze trzy listki. Do awokado wybieramy doniczkę o zbliżonej wielkości do pojemnika, w którym kiełkowała. Nie może być za duża. Awokado jak sadzimy ? Otóż w ten sposób, a by 2-3 cm pestka wystawała ponad powierzchnią ziemi. Ziemię wokół pestki uklepujemy. Po posadzeniu dobrze podlewamy roślinę, korzenie są przyzwyczajone do świeżej wody.
Kiedy sadzić awokado do ziemi?
Awokado zaczyna kiełkować po około 2 tygodniach. Najlepszym czasem na sadzenie awokado do ziemi jest około 6-8 tygodni po wykiełkowaniu. Sadzonka powinna mieć rozwinięte ze 2-3 liści.
Pielęgnacja awokado
Awokado lubi mieć wilgotne podłoże. Po jego zasadzeniu trzeba je regularnie podlewać, ale nie zbyt obficie. W okresie zimowym podlewamy rzadziej raz w tygodniu. Awokado stawiamy w ciepłym i jasnym miejscu, ale nie eksponowanym na pełne słońce. Raz w roku na wiosnę przesadzamy roślinę do większej doniczki i nawozimy.
Awokado jest rośliną ciepłolubną, nie może rosnąc w temperaturze niższej niż 10 st. C. Dlatego późną wiosną i latem dopiero możemy wynieść ją na balkon lub do ogrodu. Gdy dni na dworze robią się coraz chłodniejsze, to należy drzewko zabrać z powrotem do domu.