Kiedy i jak sadzić arbuzy? Sadzenie arbuza krok po kroku

Arbuz to jeden z najbardziej uwielbianych owoców, szczególnie w sezonie letnim. Większość z nas uważa jednak, że jedyną możliwością by cieszyć się jego smakiem jest zakup w sklepie. Arbuz kojarzy nam się z owocem egzotycznym, który nie ma szans dojrzeć w Polsce. Tymczasem to nie do końca prawda. Oczywiście, polskie warunki nie są idealne dla arbuzów jednak przy odrobinie starań możemy z powodzeniem sadzić arbuzy i osiągać dobre wyniki. Nie wierzysz? Przeczytaj nasz artykuł, dowiedz się jak sadzić arbuzy i zaskocz swoich bliskich.

Kiedy sadzić arbuza?

Choć sadzenie arbuza w Polsce może wydawać się pomysłem abstrakcyjnym musimy mieć świadomość, że z roku na rok robi to coraz więcej osób, które chcą pochwalić się własnymi owocami. Ty również możesz. Kluczowe znaczenie ma poznanie okresu wegetacyjnego arbuza jak również wybór odpowiedniej odmiany. Musimy bowiem mieć świadomość, że ze względu na stosunkowo krótki okres letni w Polsce sprawdza się głównie odmiany wczesne. Oczywiście, możemy skorzystać z pestki arbuza sklepowego jednak warto uświadomić sobie, że w tym przypadku mamy nieco mniejsze szanse na sukces i osiągnięcie dojrzałego plonu. Niemniej jednak zacznijmy od odpowiedzi na kluczowe pytanie a więc - kiedy sadzić arbuza. Ze względu na to, że jest to roślina, która lubi ciepło - nie tylko powietrza ale także gruntu warto zacząć od wysiewu nasion na sadzonki w doniczkach, które będziemy trzymać w domu. Kiedy sadzić arbuzy? Odpowiedź jest prosta. Nasiona warto zacząć wysiewać w niewielkie doniczki w kwietniu. Następnie, po upływie około 5 tygodni możemy je przesadzić do ogrodu.

Jak sadzić arbuza?

Kiedy wiemy już kiedy sadzić arbuza warto przejść do kolejnej kwestii a więc do tego jak sadzić arbuzy by móc cieszyć się dobrymi efektami naszych działań. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że tak naprawdę mamy dwa sposoby na sadzenie arbuza w Polsce i tylko od nas zależy, która z nich będzie dla nas optymalna. Pierwsza z nich to hodowanie rozsad w doniczkach i późniejsze przesadzanie arbuza do gruntu. Drugą metodą jest zaś siew do gruntu pod osłonami, który przeprowadzamy na początku marca lub w końcówce lutego. Jeśli posiadamy foliowe tunele jest to całkiem dobry sposób na zminimalizowanie ilości wykonanych prac. Niezależnie od tego, jaki sposób na sadzenie arbuza wybierzemy warto wiedzieć jakie wymagania ma ta roślina. Jeśli zastanawiasz się jak sadzić arbuzy musisz pamiętać, że są to rośliny, które optymalnie czują się w temperaturze od 21 do 29 stopni Celsjusza. Uwielbiają słoneczne miejsca osłonięte od wiatru oraz różnego rodzaju sposoby dogrzewania. Mowa tu nie tylko o szklarniach czy wspomnianych wcześniej foliowych tunelach ale również o podsypce ze słomy, która nie tylko izoluje od zimnego gruntu ale również pomaga zachować wilgoć, oraz utrudnia rozwój chwastów.

  Przycinanie forsycji - jaki i kiedy to robić? Terminy przycinania

dojrzaly arbuz

Arbuz do gruntu - jak go sadzić?

Jeśli zastanawiasz się kiedy sadzić arbuza do gruntu musisz mieć świadomość, że potrzebuje on czasu aby się rozwinąć. Naturalnie występujące w Polsce ciepłe miesiące nie dają nam takich możliwości. Dlatego też każdy kto zastanawia się kiedy sadzić arbuzy powinien wyposażyć się w foliowe tunele. W przypadku sadzenia  arbuza go gruntu niezbędne jest również znalezienie dobrego stanowiska. O tym, że powinno być nasłonecznione już wspominaliśmy. Co jednak z glebą? Jakie zapotrzebowanie ma arbuz?  Gleba powinna być żyzna, próchnicza, lekko wilgotna. Arbuz najlepiej czuje się w glebie, która posiada odczyn od lekko kwaśnego do obojętnego. Ziemię możemy oczywiście wzbogacić kompostem przed sadzeniem arbuzów by dostarczyć roślinie niezbędnych składników odżywczych. Co ważne, arbuz potrzebuje regularnego nawadniania, szczególnie na etapie zawiązywania się owoców. Jest to oczywiste, ponieważ owoce te zawierają bardzo dużą ilość wody.

Sadzenie arbuza z pestki - jak to robić?

Wiele osób zastanawia się, czy sadzenie arbuza z pestki owocu kupionego w sklepie jest możliwe. Teoretycznie istnieje taka możliwość. Aby posadzić arbuza z pestki należy dokładnie je osuszyć, przezimować w przewiewnym woreczku oraz ciemnym miejscu a następnie na przełomie lutego i marca namoczyć nasiona i posadzić je na rozsady. W praktyce dokonanie tego może jednak być trudne. Dlaczego? To bardzo proste. W sprzedaży sklepowej najczęściej dostępne są odmiany egzotyczne, które mają długi czas dojrzewania. Stosunkowo krótkie lato w naszym kraju może sprawić, że owoce nie dojrzeją. Niemniej jednak, jeśli masz ochotę spróbować własnych sił, dysponujesz nasłonecznionym miejscem na działce - możesz podjąć takie próby.

Pielęgnacja sadzonki arbuza - jak to robić?

Wiemy już kiedy sadzić arbuzy oraz w jaki sposób to robić. Warto jednak wspomnieć również co nieco o pielęgnacji arbuza. Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie hartowanie sadzonek. W jaki sposób to robimy? Gdy pojawią się liście nieco ograniczamy podlewanie oraz zaczynamy przyzwyczajać rośliny do temperatur panujących naturalnie na zewnątrz. Kolejnym ważnym czynnikiem w uprawie arbuzów jest regularne usuwanie wszystkich chwastów, które nie tylko pobierają cenne składniki odżywcze, ale również mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się chorób oraz pasożytów. Co równie ważne, arbuzów nie powinniśmy podcinać. Są to bowiem rośliny jednoroczne.

  Jak i kiedy sadzić magnolię? Kompleksowy poradnik

Podsumowując, uprawa arbuza w naszym kraju to wciąż zajęcie dla pasjonatów, które osobom niedoświadczonym może wydawać się trudne a nawet niemożliwe. Niemniej jednak, przy odrobinie zaangażowania oraz zapewnieniu roślinie idealnych warunków do wzrostu możemy odnieść sukces. Nawet jeśli owoce nie będą tak duże, czerwone czy soczyste jak te, które możemy znaleźć na sklepowych półkach świadomość, że udało nam się je wyhodować samodzielnie jest warta podjęcia próby. Przekonało się o tym już wiele osób, które zdecydowały się na samodzielną uprawę arbuza.

male arbuzy

Sadzenie arbuza w Polsce

Jak więc powinno wyglądać sadzenie arbuza w Polsce? Przede wszystkim należy pamiętać o dwóch prostych zasadach. Arbuz w naszych warunkach potrzebuje wsparcia na początku swojego okresu wegetacyjnego dlatego też powinniśmy uprawiać go w foliowym tunelu lub szklarni, przynajmniej przez pierwsze miesiące jego wzrostu. Dobrze sprawdzi się również wcześniejsza uprawa nasion na sadzonki. Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać to wybór odmian arbuza, które stosunkowo szybko dojrzewają. W naszym kraju najlepiej sprawdzą się takie jak Rosario, Janosik czy Złoto Wolicy. Sadzonki arbuza płożą się po ziemi, nie oznacza to jednak, że potrzebują wsparcia za pomocy palików. Wprost przeciwnie. Owoce są za ciężkie by zwisać na pędach rośliny, dlatego też powinny leżeć na ziemi. Dobrym pomysłem jest podłożenie pod nie deseczki lub płytki, która zabezpieczy owoc przed kontaktem z ziemią i wilgocią a tym samym przed ryzykiem gnicia owoców.

Mówiąc o uprawie arbuza w Polsce nie sposób nie wspomnieć również o tym, w jaki sposób powinny wyglądać grządki. Nie zapominajmy bowiem, że arbuz jest rośliną o dużych owocach i liściach, dlatego też, aby sadzonki nie zagłuszały się wzajemnie odległość pomiędzy nimi powinna wynosić co najmniej 80 cm. Im będzie większa tym lepiej.