Rośliny sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Dostarczają one wrażeń estetycznych i do tego wspaniale oczyszczają powietrze. Sprawdź zatem, jakie kwiaty doniczkowe warto wprowadzić do swojego zacisza domowego.
Trzykrotka, czyli roślina, która przeżywa obecnie swój renesans
Trzykrotka to kwiat doniczkowy, który niegdyś gościł w domach naszych babć i starszych pokoleń. Obecnie roślina ponownie wraca do łask i przeżywa swój wielki renesans. Kiedyś uwielbiana była niezależnie do statusu materialnego właściciela. Znajdowała się w chłopskich chałupach, jak i na pańskich dworach. Cechą wyróżniającą są kolorowe liście. Dzięki temu roślina jest fantastyczną ozdobą każdego wnętrza. Teraz ludzie coraz częściej interesują się stylem retro, dlatego trzykrotka cieszy się współcześnie tak dużym zainteresowaniem. W tym przypadku ogromnym atutem jest też łatwa pielęgnacja tego pięknego daru Matki Natury. Wymaga ona dobrego nasłonecznienia, ale nie przeszkodzi jej też półcień. Co więcej, roślina jest również mrozoodporna. Warto podkreślić fakt, że nie ma ona też wymagań co do podłoża. W rezultacie trzykrotka spokojnie może znajdować się w uniwersalnej ziemi.
Lubi ona też przesadzanie, ale nie do dużej doniczki. Zabieg ten najlepiej przeprowadź wiosną. Nie możesz jej też zbyt intensywnie podlewać. Usuń nadmiar wody z podstawki po około 20 minutach. W przeciwnym razie może dojść do przegnicia korzeni. Nie mocz też liści, a więc podlewaj bezpośrednio na korzenie. Ponadto, raz na 3 tygodnie zastosuj nawóz.
Więcej informacji o trzykrotce znajdziesz na: https://gardeneo.pl/trzykrotka
Towarzystwo, jakich kwiatów lubi trzykrotka?
Trzykrotkę możesz też łączyć z innymi kwiatami doniczkowymi. W ten sposób wprowadzisz interesujące kompozycje i sprawisz, że konkretne wnętrze będzie prezentowało się jeszcze atrakcyjniej. Świetnym towarzystwem dla trzykrotki będzie z pewnością dracena, monstera, czy też sansewieria.
Calathea medalion, czyli niezwykle efektowna roślina, która ożywi każde wnętrze
Roślina ta określana jest mianem medalionu. Wynika to z tego, że liście są szerokie i owalne oraz pod względem wyglądu przypominają właśnie medaliony. Ozdobione są też bardzo pięknym wzorem. Roślina najlepiej czuje się na jasnym stanowisku z rozproszonym światłem. Co więcej, doskonale poradzi sobie także z półcieniem. Dobre jest też wilgotne środowisko, a także temperatury od 18 do 22 stopni Celsjusza. Wspaniałe efekty daje codzienne zraszanie przygotowaną wodą mającą pokojową temperaturę. Wskazane jest też próchnicze podłoże. Powinno być również dobrze przepuszczalne. Ziemia nie może być też zbyt wilgotna. W takiej sytuacji może dojść do szybkiego gnicia liści.
Jakie choroby mogą zaatakować roślinę?
Zagrożeniem dla calathea medalion jest szara pleśń. W takiej sytuacji na liściach daru Matki Natury zobaczysz brązowe plamy. Co więcej, gdy będziesz zbyt obficie podlewać kwiat, możesz przyczynić się do rozwoju chorób wywołanych przez grzyby. Najczęściej objawia się to przez zgniliznę korzeni lub liści. Ponadto z pewnością zauważysz charakterystyczne żółte i wodniste plamy na liściach. Wówczas koniecznie musisz zmienić nawyki, jeśli chodzi o podlewanie. Dobre rezultaty przyniosą również specjalne preparaty przeznaczone do walki z tymi schorzeniami.
Oczywiście to tylko niektóre kwiaty doniczkowe, które mogą pojawić się w Twoim domu. Świetnie sprawdzi się też orchidea, czyli popularny storczyk, paproć, dracena, bluszcz, czy też skrzydłokwiat. Warto mieć kwiaty doniczkowe z wielu powodów. Po pierwsze to niezwykła ozdoba. Do tego obecność darów Matki Natury działa na człowieka kojąco. Ponadto rośliny wykorzystują dwutlenek węgla i produkują tlen, a więc uczestniczą w procesie fotosyntezy. Zwiększają też wilgotność pomieszczeń. Niektóre z nich zwiększają też ujemną jonizację powietrza. W rezultacie pozytywnie wpływają na zdrowie domowników i przebywających we wnętrzu osób. Odfiltrowują też toksyny znajdujące się na przykład w meblach, klejach i wykładzinach. Jest to amoniak, benzen, ksylen, formaldehyd i wiele innych. Poprawiają samopoczucie i działają relaksująco.