Jakie funkcje mają nowoczesne klimatyzatory?

Dom lub mieszkanie powinny być miejscem wypoczynku. Aby nim były ważna jest panująca w nich temperatura. Latem wytchnienie jest uzależnione od skutecznie schłodzonego wnętrza, a zimą ogrzanego. Pomocne mogą okazać się tu nowoczesne klimatyzatory. Jakie inne funkcje klimatyzacji poza chłodzeniem i ogrzewaniem posiadają najnowsze urządzenia z tej kategorii.

Funkcje klimatyzacji

Nowoczesny klimatyzator nie tylko schładza powietrze ale posiada też inne funkcje. M.in. może działać jako źródło ciepła i być wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń. Jest to szczególnie doceniane w okresach przejściowych, gdy centralne ogrzewanie w budynkach nie działa. Jest też dobrym rozwiązaniem w małych domach lub domkach działkowych gdzie może okazać się najbardziej opłacalną formą urządzenia grzewczego. Wiele osób może martwić się o rachunki za prąd przy takim typie ogrzewania jednak innowacyjne klimatyzatory posiadają zasilanie inwerterowe, które jest energooszczędne i jego używanie kosztuje niewiele. Klimatyzacja w domu i mieszkaniu ma wiele zalet.

Na oszczędność wpływa też automatyzacja pracy urządzenia. Otóż wielofunkcyjne klimatyzatory domowe można zaprogramować według własnych preferencji. W zależności od urządzenia można je zaprogramować w trybie dobowym lub tygodniowym, zaznaczając w jakich godzinach klimatyzator ma pracować, a w jakich ma być wyłączony. Można też włączyć tryb cichej pracy w nocy lub ustawić graniczne wartości temperatury przy jakiej urządzenie będzie się włączać. Dzięki korzystaniu z tych funkcji osiągnięcie i utrzymanie optymalnej temperatury w domu lub mieszkaniu jest wyjątkowo proste i zabiera mało czasu. Klimatyzatory posiadają też funkcję pracy w trybie ekonomicznym. Wówczas na podstawie analizy temperatury na zewnątrz i w pomieszczeniu klimatyzator sam dobiera intensywność pracy aby osiągnąć optymalną temperaturą przy najbardziej ekonomicznym trybie wentylatora.

Poza chłodzeniem i ogrzewaniem klimatyzatory mogą mieć funkcję osuszania powietrza, co na przykład w przypadku suszenia prania wewnątrz domu lub mieszkania rozwiązuje problem nadmiernej wilgotności powietrza. Nowoczesne klimatyzatory mogą posiadać też funkcję jonizowania powietrza oraz mogą mieć filtry antyalergiczne, które oczyszczają powietrze z pyłków i innych zanieczyszczeń. Jest to ważne dla alergików ale też astmatyków i innych osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Czyli klimatyzator służy do poprawy wielu parametrów powietrza w domu i mieszkaniu, nie tylko do kontroli temperatury.  Zatem śmiało można przyznać, że obecnie dostępne klimatyzatory to urządzenia wielofunkcyjne typu all in one, które łączą działanie klasycznego klimatyzatora, oczyszczacza powietrza, jonizatora i ogrzewania elektrycznego.

  PlayStation 5 - z napędem czy bez? Podpowiadamy!

Sterowanie pracą klimatyzatora dodatkowo ułatwiają aplikacje dedykowane do danego sprzętu. Wiele osób mogłoby mieć problem z odnalezieniem pewnych funkcji na pilocie. Z kolei intuicyjna aplikacja na telefon lub inne urządzenie jest łatwiejsza w obsłudze. Co więcej aplikacja może służyć do zdalnej obsługi klimatyzatora. Wówczas możemy włączyć urządzenie  kilkanaście minut przed planowanym powrotem do domu aby przywitał nas dający wytchnienie w upalne dni chłód i przytulne ciepło w mroźne dni.