Jaki odkurzacz wybrać do domu?

Odkurzacz to jeden z podstawowych sprzętów małego AGD, które mamy na liście zakupów wraz z wprowadzeniem się do nowego domu. Nic w tym zresztą dziwnego, mało kto wyobraża sobie zachowanie podłóg w czystości bez dobrej jakości odkurzacza. Co ciekawe, wybór tego urządzenia nie jest już tak prosty, jak jeszcze 10 lat temu. Jaki odkurzacz wybrać do domu? Warto przeanalizować kilka istotnych czynników.

Rodzaj odkurzacza

Zaczniemy od kwestii najważniejszej, a także eliminującej całkiem sporą część urządzeń z naszego pola wyboru. Mowa tu oczywiście o rodzaju odkurzacza do wyboru. Naturalnie wybór konserwatystów sprowadza się jedynie do jednego typu — tradycyjnego odkurzacza przewodowego, wyposażonego w kilka elementów umożliwiających sprawne odkurzanie.

Coraz więcej osób jednak ceni sobie wygodę i zwraca uwagę na te produkty, które przede wszystkim cechują się ergonomiczną budową i bezprzewodowością. Mowa tu oczywiście o popularnych odkurzaczach pionowych zasilanych akumulatorem. To właśnie takie urządzenie pozwoli nam na szybkie odkurzenie danej powierzchni bez potrzeby rozkładania odkurzacza, podłączania kabla do gniazdka i tym podobnych czynności.

Odkurzacze pionowe są także niezwykle poręczne, lekkie i małe, dzięki czemu z łatwością schowamy go w dowolnym miejscu w domu. Jeśli mówimy o wygodzie, nie sposób nie wspomnieć o specjalnych robotach odkurzających. Te automatyczne urządzenia mogą samodzielnie odkurzyć cały dom bez naszego udziału. Nasza rola ogranicza się jedynie do uruchomienia urządzenia (czasem nawet z pomocą aplikacji mobilnej) i do cieszenia się czystymi podłogami bez utraty czasu i energii.

Moc odkurzacza

Jeśli wybór rodzaju odkurzacza jest za nami, pora zwrócić uwagę na kolejny istotny punkt, jakim oczywiście jest moc odkurzacza. Im wyższa moc naszego sprzętu, tym większa moc ssąca, a co za tym idzie, więcej zanieczyszczeń trafia do specjalnego zbiornika. W przypadku prostych do odkurzania powierzchni, jak panele czy kafelki nie jest to aż tak istotna zmienna, jednak duża moc odkurzacza przydaje się szczególnie wtedy, gdy w naszym domu jest dużo dywanów oraz wykładzin.

  Rolety, plisy czy żaluzje - którą opcję wybrać?

Jeśli decydujemy się na zakup odkurzacza bezprzewodowego, warto przy okazji mocy urządzenia zweryfikować także długość pracy na jednym ładowaniu. To ten czynnik decyduje, czy uda nam się odkurzyć całe mieszkanie, czy dom na jednym ładowaniu. Najlepsze odkurzacze bezprzewodowe dają nam możliwość pracy nawet przez godzinę czasu, co wystarczy, by odkurzyć dom o bardzo dużej powierzchni.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Coraz więcej odkurzaczy pozwala nam na cieszenie się dodatkowymi funkcjami czy wyposażeniem. Mówiąc o funkcjach, wystarczy wspomnieć o opcji pracy na mokro. Wiele odkurzaczy jest wyposażonych we wkładkę do mopowania, co pozwala jednocześnie odkurzyć, a następnie umyć podłogę. Coraz więcej producentów oferuje nam także dedykowane końcówki do różnych powierzchni — paneli, dywanów czy końcówki do samochodu, czy ścian, dzięki czemu jedno urządzenie przejmie funkcje kilku innych.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej sprawdź nasz ranking odkurzaczy pionowych.