Instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, które pozwala nam korzystać z taniej i ekologicznej energii. Co więcej, fotowoltaika jest coraz bardziej unowocześniana, dzięki czemu korzystanie z niej jest znacznie bardziej efektywne i komfortowe. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem są magazyny energii. Czym są? Jak działają i czym sugerować się podczas wyboru magazynu do swojego domu? Pora odpowiedzieć na te pytania.
Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie są magazyny energii. Mówiąc najprościej, są to akumulatory, które magazynują i przechowują energię wytworzoną przez panele fotowoltaiczne. Dzięki temu możemy korzystać z niej bez konieczności oddawania nadwyżek energii dostawcy prądu. Przyczynia się to nie tylko do zmniejszenia kosztów energii elektrycznej, ale również pozwala uniezależnić się od dostawców prądu. Zmagazynowana energia może być wykorzystywana nocą lub podczas złej pogody kiedy fotowoltaika nie wytwarza prądu. Może nam posłużyć również w czasie awarii sieci energetycznej stanowiąc alternatywne źródło prądu.
Rodzaje magazynów energii
Podejmując decyzję o zakupie magazynu energii możemy wybrać spośród kilku różnych rozwiązań. Każde z nich ma swoje mocne oraz nieco słabsze strony. Wyróżniamy następujące rodzaje magazynów energii:
- magazyny kwasowo-ołowiowe – ich działanie opiera się na jednej z najstarszych technologii magazynowania energii. Składają się z dwóch elektrod zanurzonych w roztworze kwasu siarkowego. Ich zaletą jest niska cena, nie są jednak wolne od wad. Wśród nich wymienić możemy znacznie krótszą żywotność w porównaniu do nowocześniejszych magazynów energii. Są również znacznie większe niż magazyny litowo-jonowe.
- akumulatory litowo-jonowe – są obecnie jednymi z najpopularniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie magazynów energii. Najważniejszymi zaletami akumulatorów litowo-jonowych są ich wysoka gęstość energetyczna, długa żywotność, niskie straty energii podczas ładowania i rozładowywania oraz zdolność do szybkiego ładowania. Są stosunkowo lekkie i zajmują mniej miejsca niż inne rodzaje akumulatorów, co czyni je dobrym wyborem dla gospodarstw domowych dysponujących ograniczoną przestrzenią na magazynowanie energii.
- magazyny litowo-żelazowo-fosforanowe – to rodzaj akumulatorów litowo-jonowych, które wykorzystują żelazo-fosforanową elektrodę dodatnią. Ich największą zaletą jest fakt, że posiadają dłuższą żywotność i są w stanie prawidłowo działać, przez znacznie większą liczby cykli ładowania i rozładowywania niż inne technologie litowo-jonowe. Warto wspomnieć także o tym, że charakteryzują się stabilnością termiczną, dzięki czemu są najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych.
Jak dopasować magazyn energii do zapotrzebowania?
Decydując się na zakup magazynu energii do swojego gospodarstwa domowego powinniśmy zwrócić baczną uwagę na jego pojemność, która powinna być dopasowana do mocy instalacji. Wiele osób decyduje się na zakup magazynu o takiej samej pojemności jak moc fotowoltaiki nie jest to jednak jedyny sposób na określenie jakiego magazynu potrzebujemy. O wiele precyzyjniej da się to ustalić poprzez określenie ilości urządzeń elektrycznych, które będą do niego podłączone i zsumowaniu ich mocy. Pozwala to określić rzeczywistą wartość poboru energii. W przypadku niewielkich gospodarstw domowych wystarczają magazyny energii o pojemności wynoszącej od 5 do 10 kW.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Istnieje jeszcze kilka ważnych parametrów, które mają wpływ na efektywność i bezpieczeństwo działania magazynu energii. Wśród nich wymienić należy między innymi głębokość rozładowania czyli parametr, który określa poziom rozładowania baterii, do której może być rozładowany magazyn by nie doszło do jego uszkodzenia. Warto także sprawdzić ilość cykli ładowania. Im większa, tym dłużej posłuży nam dany magazyn. Ponadto warto stawiać na modele modułowe, które możemy rozszerzać, jeśli zajdzie taka potrzeba oraz magazyny energii wyposażone w system chłodzenia.