Jaką trawę wybrać do ogrodu? Najlepsze mieszanki traw

Trawnikowy dywan jest miejscem, gdzie lubimy odpoczywać, cieszyć się pięknem naszych roślin, a także podziwiać aranżacyjny wygląd naszego ogrodu.  Trawa jest swego rodzaju tłem dla naszych roślin, które tak pieczołowicie pielęgnujemy. Dlatego warto zadbać również o jej wygląd, estetykę i kondycję.

Zanim zajmiemy się pielęgnacją naszego trawnika, potrzebujemy najpierw zidentyfikować jego przeznaczenie. Obecnie mamy do wyboru wiele gatunków traw, które mogą świetnie prezentować się w naszym ogrodzie. W zależności od charakteru naszej murawy, czyli jakie oczekiwania nasze ma ona spełniać, możemy wybrać indywidualnie swoje preferencje. Co prawda na same preferencje wpływa wiele czynników, wśród nich jest rodzaj samego podłoża, które mamy do dyspozycji oraz usytuowanie działki w zależności od jej nasłonecznienia. Obecnie mamy do wyboru gatunki traw, które mogą rosnąć w pełnym słońcu, w cieniu lub w półcieniu. Zatem jaką trawę wybrać do ogrodu? Otóż najpierw musimy zorientować się jakiego rodzaju mieszanki traw mamy do wyboru na rynku.

Rodzaje mieszanek nasion traw gazonowych

Na ogół nie obsiewamy trawnika jednym gatunkiem trawy, ponieważ taki zasiew jednym gatunkiem traw nie będzie wystarczająco odporny na warunki pogodowe i klimatyczne. Taki wysiew byłby mniej odporny na działanie chwastów i mniej trwały. Dobra trawa składa się z przynajmniej trzech gatunków traw, zbliżonych do siebie ze względu na wymagania i wygląd. Oto najbardziej popularne mieszanki, które możemy spotkać w sklepach ogrodniczych.

Mieszanka sportowa- ta grupa nasion traw dedykowana jest do ogrodów, gdzie trawa nie tylko ma spełniać względy estetyczne, ale też funkcjonalne. W mieszance znajdziemy życicę, kostrzewę czerwoną rozłogową i wiechlinę łąkową. Wytrzymała jest na częste i intensywne użytkowanie. Tę mieszankę spokojnie stosuje się na terenach sportowych typu boiska lub pola golfowe. Trawa ta charakteryzuje się dość silnym wzrostem i wymaga częstego i niskiego koszenia, co potęguje jej rozkrzewianie i zagęszczanie. Źdźbła są sztywne i sprężyste. Na dobrze wypielęgnowanym takim trawniku mają utrudniony wzrost i są łatwe do zauważenia oraz natychmiastowego ich usunięcia. Odporność mieszanki sportowej sprawia, że można e z powodzeniem stosować również na placach zabaw lub obsiać nimi ogrodowe ścieżki.

Mieszanka do terenów nasłonecznionych- ta mieszanka traw jest odporna na długotrwałe działanie promieni słonecznych. W czasie letnich dni nie musi być regularnie podlewana. Doskonale się nadaje na gleby piaszczyste i zbite, czyli gliniaste. Silnie i głęboko się ukorzenia. Dzięki temu w trudnych warunkach pogodowych składniki odżywcze czerpie z głębi ziemi. Podstawę mieszanki stanowi życica zwyczajna i różne gatunki kostrzewy.

  • Trawy na miejsca zacienione – ta mieszanka traw idealnie się nadaje na tereny zielone, gdzie mamy posadzone drzewa i krzewy, rzucające cień oraz do miejsc trwale osłoniętych od słońca. Na ogół ten gatunek traw sadzi się pod wysokimi drzewami, krzewami oraz szpalerami żywopłotów. Ta mieszanka traw wymaga wielu starań, aby dobrze wyrosła. Nie przeszkadza jej nadmierne zawilgocenie. W trakcie wzrostu między źdźbłami nie pojawia się mech. W swoim składzie zawiera kostrzewę czerwoną, wiechlinę łąkową i mietlicę pospolitą.
  • Mieszanka uniwersalna- ten rodzaj traw wyrasta w każdych warunkach i jest najlepszym podłożem do przechadzania się bez obuwia. Tego typu trawy często stosowane są na miejskich terenach rekreacyjnych, do trawników przy ulicach i budynkach mieszkalnych. Składają się z traw, takich jak życica trwała, kostrzewa czerwona i wiechlina łąkowa.
  • Mieszanka renowacyjna- ma za zadanie uzupełniać zniszczone połacie trawy  już w istniejącym trawniku. Ich kolor może nieco odbiegać od dominującego na danym terenie. Charakteryzuje się ona szybkim wzrostem, a tym samym szybko uzupełnia braki w naszej murawie. Na ogół stosuje się je, gdy nie wiemy, jaką mieszankę traw zastosowaliśmy na nasz trawnik lub nie zależy nam na jednolitym kolorze trawy, a na szybkim efekcie.
  • Kwietne łąki- to obecnie bardzo popularna mieszanka na miejskich skwerach i parkach. Oprócz z samych traw ta mieszanka składa się również z nasion kwiatów polnych, stąd jej nazwa. Zawierają w sobie rośliny jednoroczne, które trzeba wysiewać co roku oraz dodatek łąkowych bylin. Ten rodzaj mieszanki nie przycinamy, a rośnie ona sobie swobodnie do wysokości 1 m. Kwietne łąki mają charakter dekoracyjny, do jej pielęgnacji nie używa się herbicydów selektywnych. Składa się z bazy traw życicy trwałej i kostrzewy owczej, a także znajdziemy tam nasiona łąkowych kolorowych roślin, takich: chabry, dzwonki oraz różne gatunki koniczyny.
  • Mieszanka trwa ozdobnych- to dekoracyjny trawnik bez domieszki roślin dwuliściennych. Posiada jednolitą i ciemnozieloną powierzchnię, która przypomina wypielęgnowany trawnik angielski. Ten rodzaj trawy wymaga starannego strzyżenia do około 4 cm i jest odporna na mróz. W składzie posiada: kostrzewę owczą, czerwoną kępową oraz mietlicę.

trawa

Jakie znaczenia ma gleba przy wyborze trawy do ogrodu?

Trawa jest byliną i wyrośnie na każdym terenie, niezależnie od gleby. Taka powszechnie panuje opinia. I owszem tak jest. Niemniej jednak nie zawsze ma ona taki kształt i wygląd, jaki byśmy sobie szczerze życzyli. Często może się okazać, że trawa rośnie, ale wspólnie z mchem i chwastami i nasza murawa nie przypomina jednolitego i gęstego gobelinu.

Trawa najlepiej rośnie na podłożu lekkim, próchnicznym i o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Generalnie większość ziem, na których stawiamy nasze domu lub na istniejących posesjach trudno o taka właśnie ziemię. Dlatego pod trawę należy przygotować odpowiednie podłoże.

Najpierw należy sprawdzić jakość gleby. Jeżeli jest ona zbita, to należy ja rozluźnić piaskiem albo torfem. Gdy jest za bardzo luźna, należy ją zagęścić np. torfem. Warto przy tym sprawdzić pH gleby i dokonać odpowiednich zabiegów agrotechnicznych, mających na celu dostosowania jej odczynu do warunków najbardziej sprzyjających wzrostowi i rozwojowi trawy. Kondycja naszej trawy będzie również w dużej mierze zależała od zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzanych co roku i w ciągu sezonu wegetatywnego. Do tych zabiegów należy wertykulacja, aeracja, wapnowanie, nawożenie, regularne podlewanie i koszenie.

Jaką trawę wybrać – na co zwrócić uwagę?

Dobór nasion traw do naszego ogródka w dużej mierze zależy od przeznaczenia naszej murawy. Jeżeli chcemy mieć piękny ozdobny gobelin, podkreślający charakter i aranżacje naszego ogrodu, to w tym wypadku warto dobrać mieszankę traw ozdobnych. Warto przy tym pamiętać, iż takie trawy wymagają regularnego podlewania i koszenia, aby pięknie się prezentowały. Na niektórych posesjach trawa jest koszona niemal codziennie. Wykonują to specjalne samojezdne kosiarki, które codziennie nawet po minimetrze ścinają źdźbła. Zatem trawy ozdobne oprócz standardowych zabiegów pielęgnacyjnych wymagają regularnego zraszania oraz koszenia, aby nasza murawa pięknie się prezentowała.

Jeżeli chcemy na tej trawie odpoczywać, przy okazji postawić na niej  jakieś urządzenia do relaksu, zabawy i odpoczynku, to warto wybrać trawy rekreacyjne lub uniwersalne. Te ostatnie powinny przyjąć się w każdym ogrodzie, a co najważniejsze są one podatne na deptanie.

Nie bez znaczenia jest również nasłonecznienie naszej działki. Jeżeli nasz ogród jest usytuowany na południową stronę lub południowo- wschodnią, albo południowo- zachodnią, to praktycznie każdy gatunek trawy się przyjmie. Trawa lubi słońce. Niemniej jednak posesje będące w cieniu muszą wybierać gatunki traw, które świetnie rosną w takich miejscach. Trawy do miejsc zacienionych należy również stosować w tych częściach naszego ogrodu, gdzie będą one rosły w cieniu. Jeżeli w cieniu posadzimy np. trawę uniwersalną, to będzie ona rosłą słabo i szybko wyeliminuje ją mech.

Trawa do ogrodu – jakie znaczenie mają nasiona trawy?

Najlepsza trawa do ogrodu, czyli jak ? Najlepiej wybierać mieszanki wyselekcjonowanych traw, ponieważ one gwarantują, że nasza trawa będzie dobrze rosła i  równomiernie pokryje naszą przestrzeń trawnika. Zastosowanie jednego gatunku trawy jest możliwy, ale takie nie będzie odporny na warunki pogodowe i klimatyczne, jakie panują w naszym kraju. Ponadto jedne gatunek trawy może nie dać nam odpowiedniego efektu, czyli gęstego i zdrowego trawnika.

Trawa jest niby trawą i każdą praktycznie będzie rosła. Niemniej jednak to, co się liczy to data produkcji. Producent dokładnie określa datę produkcji i od decyzji od zakupu nie powinno dzielić więcej niż 12 miesięcy. Wtedy mamy pewność, że trawa w pełni nam wyrośnie. Każdy rok zmniejsza podatność nasion na wykiełkowanie i to o kilkadziesiąt procent. Zatem kupujmy świeże mieszanki.

Po drugie skład mieszanki ma znaczenie. Tanie mieszanki mają to do siebie, że producenci tych wyrobów mogą w składzie zamieścić większy udział traw pastewnych. Tego rodzaju trawy wyrastają  pojedynczymi, zwartymi kępami i trudny z nich utworzyć jednolity gobelin. Dlatego warto sprawdzać skład mieszanki.

Wybieraj mieszankę traw odpowiednią do warunków panujących na twojej działce. Jeżeli twoja działka jest w dużym obszarze zacieniona, to zakup mieszankę traw do miejsc zacienionych.

trawa z rosa

Jak zadbać o trawę, aby urosła gęsta i piękna?

Wysianie trawy i czekanie aż wyrośnie, nie przyniesie pożądanego efektu. Trawa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Na wiosnę potrzebujemy wykonywać zabieg związane ze strukturyzacją samego podłoża trawy, czyli wertykulację (oczyszczeniem trawnika z filcu), aeracją (napowietrzeniem), zmianą struktury podłoża (wapnowanie, torfowanie lub piaskowanie, gdy podłoże jest za bardzo zbite), odchwaszczaniem oraz nawożeniem.

Przez cały sezon wegetatywny naszą trawę musimy regularnie podlewać, a szczególnie w sezonie letnim. Należy również pamiętać o koszeniu i prawidłowym przycinaniu trawy. Trawę ścinamy ostrym nożem kosiarki i na wysokość ok. 4 cm. Gdy będziemy pamiętać o tych zabiegach pielęgnacyjnych, to nasza murawa odwdzięczy się nam pięknym wyglądem, w postaci soczystej zieleni i gęstej darni.

Podziel się swoją opinią