Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, które znajduje zastosowanie przede wszystkim w domach jednorodzinnych, choć nie tylko. Doceniane ze względu na estetykę, równowagę temperatur czy funkcjonalność potrzebuje zastosowania odpowiednich materiałów. Jednym z bardzo ważnych elementów jest folia pod ogrzewanie podłogowe. Czym jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy folia pod podłogówkę jest niezbędna? Jak prawidłowo ją układać? Poznajmy odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Folia pod ogrzewanie podłogowe – dlaczego się ją kładzie?
Zacznijmy od wyjaśnienia po co właściwie stosowana jest folia na ogrzewanie podłogowe. Wiele osób sądzi bowiem, że jest to element, który nie pełni żadnej ważnej roli i tak naprawdę można byłoby z niego zrezygnować. Jest to całkowicie błędne myślenie, które może doprowadzić do generowania dodatkowych kosztów ogrzewania oraz sprawić, że będzie ono znacznie mniej efektywne. Jaką rolę pełni folia pod ogrzewanie podłogowe? Przede wszystkim, na pierwszej kondygnacji budynku stanowi zabezpieczenie przed wilgocią z gleby. Nie jest to jednak jedyna jej rola. Folia pod podłogówkę zabezpiecza system ogrzewania przed stratami energii cieplnej, która mogłaby trafiać w fundamenty oraz do gruntu. Prawidłowo położona folia sprawia, że ciepło kieruje się wyłącznie ku górze, dzięki czemu ogrzewanie działa efektywniej. Co więcej, w niektórych przypadkach układanie folii pod ogrzewanie podłogowe może dodatkowo przyczynić się do wygłuszenia podłogi, co stanowi dodatkowy atut takiego rozwiązania.
Jakie są rodzaje folii pod ogrzewanie podłogowe?
Każda osoba, która stoi przed koniecznością zakupu folii pod ogrzewanie podłogowe musi mieć świadomość, że oferta producentów obejmuje kilka rodzajów produktów, które różnią się między sobą nie tylko ceną ale również właściwościami. Najpopularniejszą folią do ogrzewania podłogowego pozostaje wciąż folia aluminiowa. Wyróżnia się stosunkowo niską ceną, jest bardzo dobrym izolatorem a przy tym wyróżnia się także wytrzymałością. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy zarówno zwykłą folię aluminiową, jak i stworzoną specjalnie pod ogrzewanie podłogowe. Jej drugi rodzaj posiada system linii przerywanych i ciągłych, które ułatwiają prawidłowe rozłożenie rur grzewczych.
Pozostałe dwa rodzaje folii wciąż cieszą się mniejszą popularnością, warto jednak mieć świadomość czym się wyróżniają. Mowa tu o folii rastrowej oraz ekranowej. Pierwsza z nich, czyli folia rastrowa to nic innego jak laminat folii polietylenowej i polipropylenowej, nierzadko posiadający również warstwę aluminium. Ten rodzaj folii cechuje się widocznym nadrukiem, który znacząco ułatwia montaż ogrzewania podłogowego i zapewnia jego optymalne działanie. Ostatnim rodzajem folii pod ogrzewanie podłogowe jest folia ekranowa, zwana również paroizolacyjną – to nieprzepuszczająca wilgoci membrana, która doskonale sprawdza się między innymi w posadzkach na gruncie oraz w pomieszczeniach, w których podłoga zostanie wykończona panelami. Zapewnia nie tylko doskonałą izolację, ale również świetnie sprawdza się w wyrównywaniu nierówności posadzki, co stanowi jej dodatkowy atut.
Jaką folię wybrać pod ogrzewanie podłogowe?
Wiemy już jakie rodzaje folii możemy zastosować pod ogrzewanie podłogowe oraz czym charakteryzują się poszczególne materiały. Wciąż jednak nie znamy odpowiedzi na pytanie, która z dostępnych folii będzie najlepszym wyborem. Warto więc mieć świadomość, że nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się zawsze. Pod uwagę należy wziąć szereg czynników. Wśród nich wymienić możemy powierzchnię budynku, rodzaj posadzki (inną folię warto zastosować na piętrze, inną zaś w przypadku posadzki na gruncie), typ pomieszczenia, w którym wykonywane będzie ogrzewanie podłogowe oraz rodzaj wykończenia podłogi w danym miejscu. Najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem jest bez wątpienia folia aluminiowa, która wciąż pozostaje najpopularniejszym rodzajem izolacji termicznej. Jeśli mamy do czynienia z posadzką na gruncie warto postawić na najwyższej jakości folię rastrową, która z powodzeniem może stanowić skuteczne zabezpieczenie termiczne oraz przed wilgocią. Jeśli zaś zamierzamy wykończyć podłogę panelami nieprzepuszczalna paroizolacyjna membrana da nam pewność, że panele nie będą odkształcać się, kurczyć czy rozszerzać. Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru konkretnego materiału warto zasięgnąć porady projektanta ogrzewania podłogowego, który uwzględni wszystkie kryteria mające wpływ na wybór odpowiedniego materiału.
Czy styropian z folią aluminiową to dobre rozwiązanie?
Mówiąc o izolacji termicznej oraz przed wilgocią nie sposób nie wspomnieć również o innych produktach, które są dostępne w ofercie sklepów. Jednym z nich jest styropian, który wyposażony jest w warstwę folii aluminiowej. Czy zakup takiego materiału jest dobrym pomysłem? Czy styropian ten jest w stanie zapewnić nam odpowiednią ochronę przed wilgocią oraz ubytkami energii cieplnej?
Wiele osób wybiera to rozwiązanie, ponieważ styropian z folią aluminiową jest rozwiązaniem, które posiada wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy między innymi ponadprzeciętną wytrzymałość oraz łatwy montaż. Co więcej, styropianowe płyty z warstwą aluminium doskonale sprawdzają się przy zapewnianiu pełnego komfortu cieplnego mieszkańcom budynku. Cena tego rozwiązania jest dość wysoka – ponieważ wynosi kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy, jednakże w tym przypadku możemy ograniczyć się do zakupu tylko jednego rodzaju materiału izolacyjnego, co oznacza, że koszt wcale nie musi być wyższy niż w przypadku zakupu folii i styropianu osobno. Na płytach styropianowych z folią aluminiową również znajdziemy widoczny rysunek, który ułatwia montaż ogrzewania podłogowego. Warto wspomnieć również, że dzięki swojej odporności na ściskanie maty styropianowe z folią są w stanie sprawdzić się nawet w obiektach użyteczności publicznej.
Układanie folii pod ogrzewanie podłogowe – jak to robić?
Zakup folii pod podłogówkę to jedno. Nawet najlepszy materiał może bowiem nie zapewnić nam odpowiedniej izolacji jeśli nie będzie prawidłowo położony. Sprawdźmy więc jak powinno wyglądać układanie folii pod ogrzewanie podłogowe by spełniła ona swoją rolę. Jak więc należy ją układać?
Pierwszym etapem jest przygotowanie podłoża. Powinno być ono suche. Wszystkie pęknięcia oraz nierówności warto zniwelować poprzez zaklejenie lub oszlifowanie miejsc, w których występują. Kolejny krok to wykonanie izolacji termicznej a więc rozłożenie płyt styropianowych lub styroduru. Warto pamiętać, że płyty nie powinny mieć zbyt dużej grubości i lepiej sprawdzi się montaż kilku cieńszych warstw. Układając folię pod ogrzewanie podłogowe pamiętać musimy o tym, że mostki termiczne mogą znacząco zmniejszyć efektywność naszej instalacji. Dlatego też niezależnie od tego, jaką folię wybierzemy pamiętajmy o tym, aby układać je naprzemiennie tak, aby łączenia poszczególnych kawałków folii mijały się i nie tworzyły jednej, prostej linii. Kolejną niezwykle ważną kwestią jest stworzenie zakładów przy ścianach. Folia pod ogrzewanie podłogowe powinna być co najmniej 10 cm dłuższa od długości pomieszczenia z każdej strony. Brzegi folii możemy zabezpieczyć za pomocą specjalnej taśmy do folii pod ogrzewanie podłogowe. Spora część osób decyduje się również na przyklejenie jej do warstwy styropianu by zapobiec ewentualnym przemieszczeniom izolacji. W tym celu możemy wykorzystać specjalne kleje lub też postawić na folię samoprzylepną.
Ile kosztuje folia pod podłogówkę? Cena poszczególnych rodzajów
Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach kiedy to większość z nas poszukuje oszczędności ceny materiałów budowlanych odgrywają ogromne znaczenie. Dlatego też warto wiedzieć ile kosztuje dana folia pod podłogówkę. Ceny bywają bowiem bardzo zróżnicowane. W przypadku folii aluminiowej, która posiada wyraźnie zaznaczony system linii ułatwiających montaż ogrzewania musimy liczyć się z ceną wynoszącą od 60 do 90 złotych za rolkę folii, która wystarczy na zabezpieczenie powierzchni 50 metrów kwadratowych. Folia rastrowa to koszt kilkunastu złotych za metr kwadratowy. W przypadku membrany paroizolacyjnej zapłacimy zaś zaledwie kilka złotych za metr kwadratowych co wydaje się być najbardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem. Warto jednak mieć świadomość, że ten rodzaj folii sprawdza się przede wszystkim na posadzkach na gruncie.
Podsumowując, jeśli decydujemy się na montaż ogrzewania podłogowego musimy mieć świadomość, jak wielką rolę odgrywa wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych. Od tego, jaką folię wybierzemy oraz prawidłowego jej położenia zależy efektywność systemu ogrzewania podłogowego a tym samym również miesięczne koszty, które będziemy ponosić korzystając z ogrzewania. Nie warto więc oszczędzać i postawić na najwyższej jakości materiały. Tym bardziej, że ogrzewanie podłogowe w przypadku jakichkolwiek modyfikacji wymaga wykonania kosztownych remontów, dlatego też zastosowane materiały powinny posłużyć nam przez lata.