Jak zrobić las lub ogród w słoiku? Poradnik DIY – krok po kroku

Las w słoiku do obecnie jedna z ciekawszych i trendy aranżacji florystycznych w naszym domu. Taka forma tworzenie kompozycji roślinnych zyskuje coraz to większą aprobatę miłośników botaniki. Każdy chce mieć kawałek naturalnej flory we własnym wnętrzu. Tym bardziej że rośliny zawsze są na topie, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz.

Ponadto las w szkle praktycznie każdy może zrobić sobie własnoręcznie. Wystarczy tylko kilka prostych kroków, aby stworzyć swoją niepowtarzalną aranżację. Zobacz jak stworzyć własny ekosystem w słoiku.

Las w słoiku – historia powstania

Ludzie od zawsze kochali obcować z przyrodą, gdyż ona wpływa na nas kojąco i stanowi ponadczasowe piękno naszego otoczenia. Już od czasów starożytnych w swoich budowlach, domostwa i pałacach ludzie znajdowali miejsce dla roślin i ogrodów, jako główne dekoracje i ozdoby wnętrza domu, jak i jego otoczenia.

Niemniej jednak pojawia się tutaj nurtujące pytanie: skąd się wziął pomysł na ogródek w słoiku? Otóż są na to dwie teorie. Pierwsza z nich głosi, ze wynalazcami ekosystemu w słoiku byli Chińczycy. Podobno już kilkaset lat temu hodowali rośliny w zamkniętych szklanych pojemnikach. Z czasem ta moda przyszła również do Europy.

Druga wzmianka mówi o naukowcu Nathaniel Bagshaw Ward, który wynalazł rośliny w szkle. Sam wynalazca był z zawodu lekarzem, ale z zamiłowania botanikiem. Kolekcjonował zioła, a w swojej pracowni posiadał aż 25 tys. gatunków ziół. Hodował także ćmy, których kokony trzymał w butelce. Podobno w jednej z butelek było trochę ziemi, a w niej nasiona paproci i trawy. Po jakimś czasie rośliny wykiełkowały. Fakt ten nie zaskoczył doktora. Podobno zamknął je na 4 lata w szczelnej butelce.

rosliny wystaje ze sloika

Ale po tym czasie zamknięcie butelki zardzewiało i przestało być szczelne, co spowodowało śmierć roślin. Po tym fakcie doktor zlecił wykonanie szczelnej, drewnianej skrzyni z szybami, zwanej potem skrzynią Warda. Eksperyment powtórzył, tym razem celowo umieszczając w niej rośliny. Gdy okazało się, że one żyją w tym ekosystemie, to około 1842 roku opublikował swoje wyniki eksperymentu.

Dawid Latimer jest twórcą najpopularniejszego lasu w słoiku.  Ten francuski botanik założył swój las w butelce w 1960 roku. Ostatni raz podlał swoje rośliny w 1972 roku. Potem słoik został szczelnie zamknięty. Przez 40 lat odbywa się w nim naturalna fotosynteza. Zatem taki ogród w butelce może przetrwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Co jest potrzebne do samodzielnego stworzenie lasu w słoiku?

Do samodzielnego stworzenia ogrodu w szkle będą nam potrzebne następujące akcesoria:

  • keramzyt lub żwirek i piasek dekoracyjny
  • dekoracyjne kamyki
  • ziemia do kwiatów, może być uniwersalna
  • wybrane gatunki roślin
  • węgiel aktywny lub drzewny
  • szklany słój z zamknięciem
  • różne dodatki ozdobne

Jakich roślin użyć do stworzenia ogrodu lub lasu w słoiku?

Do stworzenia lasu w słoiku nadają się rośliny, które lubią wilgoć. Przy okazji za duże nie rosną. Rośliny do lasu w słoiku, z których stworzysz niepowtarzalne kompozycje, to: mech, paproć, pilea, niedośpian, skrzydłokwiat, fikus pnący, widliczka, bluszczyk, fitonia, hedera, palma areca, palma koralowa, dawalia, zanokcica.

Jako dodatki do lasu w słoiku mogą być: szyszki, kora, kamienie, piasek lub sztuczne gałązki. Niektórzy wkładają mini altanki, krzesła, stoliki, domki i wiele innych ozdób wykonanych z metalu lub drewna.

Wybierając gatunki roślin do lasu, należy wziąć pod uwagę nie tylko same wymagania roślin w stosunku do podlewania, nasłonecznienia i podłoża. Istotną kwestią jest sam dobór roślin pod kątem rozmiaru i szybkości wzrostu. Niektóre rośliny, tak jak pewne gatunki paprocie, rosną szybko i rozrastają się wszerz. Co może powodować, że twój ogród w słoiku szybko wymknie się spod kontroli i zacznie się nadmiernie zagęszczać. Przy tym rośliny szybkorosnące zagłuszą te powoli wzrastające.

Zatem zanim dobierzesz odpowiednie gatunki roślin do swojego lasu w słoiku, poznaj charakterystykę wzrostu i wymagania danych gatunków roślin. Obecnie dość popularne są kompozycje z sukulentów i kaktusów. Te dwa gatunki roślin wymagają bardzo skąpego podlewania i lubią dużo światła.

Jak stworzyć las w słoiku? DIY, czyli zrób to sam!

Przygotowanie własnego ogrodu w słoiku nie jest takie trudne. Oto krok po kroku jak to zrobić:

1. Przygotowanie podłoża

Do słoika wkładamy keramzyt ogrodniczy, piasek lub zwykły żwirek. Ta warstwa drenażowa jest potrzebna na spodzie słoika i powinna ona mieć ok. 2-5 cm wysokości, w zależności od wielkości naczynia.

2. Węgiel

Następnie wsypujemy węgiel drzewny lub aktywny. Możemy go kupić w sklepach ogrodniczych lub w aptece. Te dwie warstwy będą pełniły rolę drenażu, czyli odprowadzenia nadmiaru wilgoci. Dzięki temu rośliny nie będą gniły.

3. Podłoże

Na warstwę drenażu sypiemy ziemię, może to być ziemia uniwersalna do roślin doniczkowych. Ewentualnie jak w słoju sadzimy sukulenty lub kaktusy, to one potrzebują specjalnego podłoża do sukulentów i kaktusów.

4. Sadzenie roślin i wkładanie ozdób

Ten etap jest najprzyjemniejszy, a zarazem wymaga dużej precyzji. Sadzenie roślin do małego szklanego naczynia może nie być tak łatwe. Można sobie pomóc drewnianymi szczypcami. Między rośliny wkładamy mech. Gdy już mamy włożone rośliny, to trzeba nasz las nawodnić.

Po nawodnieniu możemy wkładać dekoracje typu szyszki, kamienie ozdobne, korę drzewa itp. Na końcu zwilżamy roślinki. Najlepiej użyć do tego wody w atomizerze. Po zwilżeniu zamykamy las nakrętka od słoika.

Jak często podlewać las w słoiku?

Rośliny zamknięte w słoiku mają swój własny mikroklimat. Co to oznacza ? Otóż jest to zamknięty ekosystem, który posiada swój własny obieg wody. Wiele osób pyta, czy taki las w słoiku trzeba podlewać i jak często ? A mianowicie lasu w słoiku się nie podlewa, o ile jest on szczelnie zamknięty w naczyniu. Zatem jeżeli ogród raz podlejemy, to nie potrzebuje on ponownego podlewania. Nadmierne podlewanie może spowodować osadzanie się pleśni w słoiku, a tym samym gnicie roślin.

Zatem jest to samodzielny ekosystem, w którym wilgoć pozostaje w glebie, a także wysycone jest nią powietrze, z którego rośliny czerpią niezbędną do życia wodę.

Co prawda są od tego pewne odstępstwa, wynikające z tego, że nasz szczelny ekosystem nie jest do końca szczelny i przepuszcza powietrze. I z czasem może się zdarzyć, że będziemy musieli podlać nasz mały ogród w butelce.

Nasz ogród sam nam pokaże, kiedy będzie potrzebował podlewania. Rośliny, które pierwsze cierpią na niedobory wilgoci, są mszaki. Mech na ogół traci swoja zieloną barwę i to jest moment, gdy trzeba zwilżyć ziemię w słoiku.

W starszych ogrodach podłoże z braku wilgoci może zmienić swoją objętość i skurczyć się. Ziemia w charakterystyczny sposób odstaje od ścianek słoika, co oznacza, że jest bardzo i to bardzo sucho. Jednak, gdy nie zaobserwujesz w swoim ogrodzie objawów suszy, to nie podlewaj go.

Jak dbać o las w słoiku?

Ogródek w słoiku jest samoobsługowym ekosystemem. Niemniej jednak zanim zacznie sam funkcjonować, przez pierwsze dwa miesiące musimy go cyklicznie otwierać. Czasem trzeba go podlewać, ale tylko w sytuacji kiedy zauważy się jego suchość.

Kiedy otwierać ogród w szkle?

Zaparowany słój jest standardem i w pierwszym miesiącu lub dwóch jest to normalnością. Wtedy roślinki się przyjmują i ukorzeniają oraz ustala się równowaga biologiczna i wodna. Okres ten nazywa się homeostazą. W tym czasie ogród mocno naparowuje ścianki naczynia i kiedy to zauważysz, to warto otworzyć słój, aby wyparował z niego nadmiar wilgoci. Naczynie pozostawiamy otwarte, aż do momentu, gdy skroplona para wodna, zniknie ze ścianek naczynia. Nadmiar wilgoci w glebie powoduje pojawianie się pleśni  i gnicie korzeni roślin. Dlatego wietrzenie ogrodu jest potrzebne po posadzeniu.

Jeżeli w słoiku wyczujesz zapach stęchlizny lub zauważysz pleśń, to warto zastosować środki ochrony roślin, do zwalczania grzybów, w tym pleśni. Nie stosujemy środków chemicznych, bo to zaburzy naturalną mikroflorę w słoiku. Natomiast możemy zastosować środki biologiczne (np. biochron) lub usuwać regularnie ślady pleśni.

Gdy ogród w szkle będzie już w stanie równowagi, to nie należy go otwierać. Dlaczego ? Otóż w takim systemie leśnym ustala się już bilans wilgoci i gazów. Ponadto rośliny w szkle, ze względu na stały dopływ wilgoci, mają delikatne liście, chroniące je przed utratą wody. Wietrzenie takiego ogrodu może być dla nich szokiem. Podczas otwierania słoja woda odparowuje, a one tracą wodę ze swoich rozhartowanych tkanek. Zatem długotrwałe otwieranie i wietrzenie lasu może powodować uszkodzenie samych roślin.

Las w słoiku to zamknięty obieg wodny i pokarmowy. Rośliny same sobie dostarczają składników odżywczych, poprzez martwą mikroflorę, w postaci obumierających liści. Na ogół taki las, ze względu na wielkość pozostaje miniaturowy. Na ogół rośliny nie powinny w nim się nadmiernie rozrosnąć. Ale czasem zdarza się, że jednak są już wysokie i trzeba je przyciąć. Musimy zrobić to bardzo sprawnie, bo rośliny już się przyzwyczaiły do warunków w szkle. Przycinamy nożyczkami górne pędy i usuwamy martwe liście i pędy. Nie tniemy do samego dołu, bo roślina może tego nie przeżyć.

Gdzie postawić nasz las w słoiku?

Wykonaliśmy piękną kompozycję i nasz ogródek w szkle już jest gotowy. Teraz należy znaleźć dla niego miejsce. Najlepiej taką kompozycję postawić w miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego słońca. Słońce w tym wypadku dla naszego ogródka może być zabójcze. Naczynie szklane pod wpływem promieni słonecznych nagrzewa się jak szklarnia, co może spowodować swego rodzaju zagotowanie się w nim roślin. Dlatego dobrze postawić taką dekorację leśną w miejscu zacienionym.

Podziel się swoją opinią