Sieć instalacyjna w naszych ścianach na ogół położona jest w pewien określony sposób według ściśle ustalonych standardów. Jednak w starym budownictwie może to troszeczkę odbiegać od dzisiejszych norm, dlatego z pomocą może nam przyjść detektor kabli. Dzięki wykrywaczowi przewodów unikniemy ryzyka uszkodzenia instalacji przy wierceniu otworów, które będziemy wiercić pod lampkę lub ulubiony obraz żony.
Czy można porazić się prądem, gdy wiertło trafi w kabel?
Uszkodzenie przewodu elektrycznego skutkować będzie zwarciem w instalacji elektrycznej, co na ogół spowoduje „wyskoczenie bezpieczników” Istnieje pewne ryzyko, że podczas takiego wypadku sytuacja nie będzie wyglądać już tak optymistycznie.
W momencie kiedy przewiercimy się wiertłem przez przewód może porazić nas prąd, co często skutkuje poparzeniem skóry, utratą przytomności, zatrzymaniem krążenia, a nawet śmiercią. Korzystając z wykrywacza przewodów możemy uniknąć takiej sytuacji i zaoszczędzić swoje życie oraz kłopotów i pieniędzy związanych z wymianą uszkodzonej instalacji elektrycznej.
Urządzenia, które pozwolą wykryć kabel elektryczny w ścianie.
Na rynku jest cała masa wykrywaczy kabli w ścianach. Obecnym pionierem rynkowym jest firma Bosch. Jednym z popularnych modeli jest Bosch GMS 120, który potrafi wykrywać metale (żelazne i nieżelazne), konstrukcje drewniane oraz przewody pod napięciem. Tańszymi odpowiednikami są detektory przewodów, jednak ich działanie jest często ograniczone, a wskazania mniej dokładne.
Bosch GMS 120 potrafi wykryć przewód do głębokości 120 mm. Wykrywacze przewodów charakteryzują się zwiększoną głębokością penetracji ściany, dodatkowo dzięki wbudowanemu potencjometrowi możemy określić na jakiej głębokości wykrywacz przewodów ma szukać instalacji. Detektor kabli Bosch GMS 120 posiada 3 tryby pracy i to właśnie jeden z nich pozwala na dokładne znalezienie przewodów przed wierceniem.
Na rynku są również urządzenia, które pozwalają na szukanie przewodów w posadzce i ich skuteczność działania może sięgać nawet 3 metry w głąb ziemi.
Możemy też sami skonstruować proste urządzenie do wykrywania przewodów, którego budowa składa się z prostego układu elektrycznego, a działanie opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej, jednak warto pamiętać, że jego dokładność będzie bardzo słaba w porównaniu do dedykowanych urządzeń.
Detektor przewodów – niezbędny przy wierceniu w ścianach
Wykrywacze przewodów pomagają nam znaleźć ukryte w ścianach instalacje elektryczne, metale, a nawet konstrukcje drewniane. Detektor kabli Bosch doskonale sobie z tym radzi i dzięki prostej obsłudze wskaże nam wszystkie przeszkody jakie możemy napotkać podczas wiercenia w ścianach. Bosch GMS 120 ułatwi nam pracę podczas prostego powieszenia obrazka na ścianie, podczas małego i dużego remontu. Dzięki funkcji wykrywania metalu doskonale poradzi sobie również w szukaniu instalacji hydraulicznych.
Dzięki używaniu detektorów nasze zadania odbędą się bez niespodzianek takich jak:
- Brak elektryki spowodowany uszkodzeniem otuliny przewodu
- Porażenie prądem na skutek przewiercenia się w przewód pod napięciem
- Uszkodzona rura hydrauliczna wiertłem wiertarki
- Zalane mieszkanie – uszkodzenie rury może być tak małe, że nie zobaczymy go od razu – na ogół poinformują nas o tym sąsiedzi z dołu.
Korzystanie z urządzeń takich jak Bosch GMS 120 ułatwi nam też znalezienie drewnianych konstrukcji, w które będzie nam się łatwiej przewiercić, niż np. w beton.
Używanie detektora kabli Bosch jest banalnie proste, a dzięki skorzystaniu z jego funkcji możemy zaoszczędzić sobie kłopotów.
Na co zwrócić uwagę wybierając detektor do kabli?
Podczas wyboru naszego detektora instalacji elektrycznych należałoby zwrócić uwagę na kilka parametrów jakimi te urządzenia dysponują. Najbardziej pożądaną funkcją oczywiście będzie funkcja wykrywania kabli w ścianach – tutaj warto upewnić się jak jest dokładność wskazań oraz głębokość na jakiej urządzenie jest wstanie znaleźć instalacje.
Niektóre urządzenia wyposażone są również system wykrywania innych materiałów, takim urządzeniem jest Bosch GMS 120 Potrafią wykazać drewno oraz tworzywa sztuczne, co może się okazać równie przydatną rzeczą. Dla ułatwienia nam pracy oraz polepszenia wygody użytkowania w detektorach są różne tryby pracy – podczas wyboru urządzenia warto jest się z nimi zapoznać. Warto również zapoznać się z certyfikatami i normami jakie spełniają te urządzenia – dzięki temu mamy pewność, że sprzęt nas nie zawiedzie.
Detektory przewodów – tylko dla profesjonalistów, czy również dla amatorów?
Zastosowanie detektorów może ułatwić naszą pracę, ale czy one są w ogóle konieczne? Przecież są osoby, które nie korzystają z takich gadżetów. Wydaje się, że wykonanie otworu w ścianie to prosta sprawa, jednak możemy łato skomplikować ten zabieg i narobić sobie problemów.
Dzięki użyciu wykrywacza przewodów będziemy pewni, że wiercenie będzie w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia i portfela.Zakup detektora jest niewspółmiernie niższy niż koszty jakie możemy ponieść w sytuacji kiedy uszkodzimy jakiś przewód lub rurę.
Korzystanie z detektorów zarówno przez profesjonalistów jak i amatorów może się okazać bardzo przydatne i nawet podczas wykonywania prostych prac remontowych będziemy mieli pewność, że możemy spokojnie wiercić otwór w wyznaczonym miejscu.