Jak zacząć przygodę z majsterkowaniem? Poradnik majsterkowicza

Większość z nas kiedy była dziećmi miała możliwość obserwowania swojego taty, dziadka lub kogoś innego z rodziny, który potrafił majsterkować całymi dniami. Dostrzegaliśmy w takiej osobie kogoś, kto potrafi wszystko zrobić lub naprawić. To właśnie wtedy okazywaliśmy chęć pomocy, dzięki czemu mogliśmy uczyć się obsługi narzędzi. Pierwszy raz użyta wkrętarka na pewno zrobiła na Was ogromne wrażenie.

Jakie elektronarzędzia przydają się podczas drobnych prac domowych?

W podstawowych pracach domowych przyda nam się wiele różnych narzędzi. Jeżeli będziemy pracować z drewnem może okazać się potrzebna szlifierka oscylacyjna, frezarka oraz wyrzynarka. Podczas prac remontowych konieczny okaże się młot udarowo-obrotowy i szlifierka kątowa.  Może zdarzyć się również potrzeba wkręcenia lub wykręcenia wkrętów – tutaj z pomocą przyjdzie nam wkrętarka, która sprawdzi się zarówno w stolarstwie jak i budowlance. Używając wkrętarki Dewalt DCD796 i jej wielozadaniowości nasze naprawy i prace domowe staną się bardziej przyjemne oraz szybsze.  Często też nasze majsterkowanie poszerzy się o prace ogrodowe, dlatego również może przydać nam się pilarka spalinowa. Warto również pamiętać, że po skończonej pracy należy zostawić porządek, także może się przydać dobry odkurzacz przemysłowy.

Co musimy wiedzieć przed zakupem elektronarzędzia?

Przed wyborem naszego narzędzia warto zastanowić się, czy opłaca nam się inwestować w lepszej jakości sprzęt.

Jeżeli nasze majsterkowanie jest sporadyczne, może się okazać, że zakup drogich urządzeń nie będzie wcale konieczny. Często nasze drobne naprawy ograniczają się do kilku lub kilkunastu w roku. Jeżeli natomiast sporo majsterkujemy, powinniśmy szukać lepszych jakościowo narzędzi, których będziemy mogli używać wiele lat.

  Zawór trójdrożny - co to jest i jak działa?

Wybierając chociażby wkrętarkę mamy sporo firm oraz modeli do wyboru. Dzięki wyszukaniu ich za pomocą modelu (np. Dewalt DCD796) jesteśmy wstanie poznać wszystkie ważne parametry. W taki sposób będziemy mogli określić moc urządzenia, jego rozmiary, a nawet poznać opinie innych posiadaczy i w prosty sposób ocenić, czy takie narzędzie spełni nasze oczekiwania.

Elektronarzędzia z sieciówki czy od autoryzowanego dystrybutora?

Zakup elektronarzędzi z sieciówki nie jest złym pomysłem. Bardzo często można znaleźć ciekawe promocje na różnego rodzaju elektronarzędzia, jednak często zdarza się, że opisy takich urządzeń nie pokrywają się z tymi co podaje producent.

Jeżeli chodzi o wybór miejsca zakupu, lepszym wydaje się autoryzowany dystrybutor, ponieważ ceny są bardzo podobne jak w sieciówkach. Mamy też na miejscu osobę, która pomoże dobrać urządzenie do naszych potrzeb. Często zdarza się, że w takich punktach działa również serwis. Takim miejscem jest np. Domitech. Dodatkowo mamy możliwość zrealizowania zamówienia przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Kolejną rzeczą, która pomoże nam zdecydować zakup u dystrybutora jest sam proces gwarancji uszkodzonego sprzętu. U autoryzowanego dystrybutora będzie przebiegał sprawniej, a sam dystrybutor zobowiązany jest naprawić urządzenie zgodnie z wytycznymi producenta urządzenia. Dodatkowym atutem zakupu w takim punkcie jest wsparcie, które uzyskamy również po zakupie urządzenia.

wiercienie w scianie

Narzędzia do cięcia – jakie wybrać?

Podczas wyboru narzędzi do cięcia napotkamy się na kilka grup. Każda z tych grup odpowiedzialna jest za inny rodzaj cięcia materiału. Możemy skorzystać z narzędzi ręcznych takich jak wyrzynarka, czy piła szablasta jednak ich cięcie nie zawsze będzie dokładnie takie jakie chcemy. Możemy też skorzystać z grupy narzędzi, które potrafią ciąć idealnie prosto - pilarek ukosowych, tarczowych lub zagłębiarek. Są to narzędzia stosunkowo małych rozmiarów, jednak znakomicie spełniają swoją funkcję. Czasem jednak pojawi się potrzeba cięcia większego formatu i tutaj z pomocą przyjdą nam pilarki stołowe. W ich przypadku mamy szeroką gamę rozmiarów do wyboru.

  Wyposażenie dla biura wysokiej jakości

Warto jednak pamiętać, że jeżeli chcemy, żeby nasza krawędź po cięciu nie była zniszczona, należy korzystać z odpowiednich i ostrych tarczy.

narzedzia do ciecia

Wiercenie czy wkręcanie, a może dwa w jednym?

Kiedy uda nam się wybrać nasze urządzenia zaczniemy dostrzegać, że zebrało nam się sporo sprzętu, na który zaczyna brakować miejsca. Jednak miejsce to nie wszystko, często jesteśmy zmuszani do korzystania z wiertarki oraz wkrętarki osobno, dzięki czemu musimy zabierać ze sobą oba urządzenia.

Gdyby tak mieć oba urządzenia w jednym? Takie rozwiązanie daje nam wspomniana wyżej wiertarko-wkrętarka Dewalt DCD796 wykonana w technologii akumulatorów XR Li-Ion. Dzięki kompaktowej i lekkiej obudowie sprawdzi się w każdym miejscu. DCD796 świetnie poradzi sobie z wkręcaniem wkrętów oraz wierceniu, a dzięki udarowi  9350/34000ud/min zrobi to bezproblemowo. Dodatkowy atutem korzystania z jednego urządzenia jest łatwość operowania podczas majsterkowania czy prac remontowych – zabieramy tylko jedno urządzenie.

wiertarko-wkrętarka-dewalt

Wiertarko-wkrętarka DCD796 jest ważącym 1,3 kg urządzeniem, więc łącząc jej wagę i moc, mamy świetne i kompaktowe urządzenie. Wykorzystując połączenie jakie daje DCD796 możemy przyśpieszyć naszą pracę i zwiększyć jej wygodę.

DCD796 poradzi sobie świetnie w majsterkowaniu i pracach przy domowych, jednak pamiętajmy, że czasami podczas wiercenia wkrętarką rozsądniej będzie użyć wiertarki z udarem chociażby podczas wiercenia w betonie.