Jak wygłuszyć sufit w mieszkaniu? 4 sprawdzone metody

Wygłuszenie sufitu w bloku rozwiązałoby problem wielu mieszkań. Na ogół to, co nas irytuje to hałasy nad nami. Na przykład odgłos biegania, szurania stołkami lub skakania. Te odgłosy często się powtarzające w ciągu dnia, mogą być bardzo uciążliwe. A upominanie sąsiadów z góry, aby trochę ciszej chodzili, nie rzucali ciężkimi przedmiotami lub założyli filcowe podkładki na stołki, nie przynosi wymaganych efektów.

Wtedy tylko pozostaje nam wygłuszenie sufitu, tak aby te odgłosy były praktycznie niesłyszalne. Nie chcemy słyszeć sąsiadów u góry, a chcemy mieć odrobinę ciszy i intymność we własnym lokum. Każdy z nas tego potrzebuje i każdy z nas ma do tego prawo. Zatem jak wyciszyć sufit ? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.  

Wygłuszanie sufitu – czy warto je montować?

Na ogół nasze mieszkania blokowe nie posiadają izolacji akustycznej, a często same stropy żelbetowe, z których wykonane są poszczególne kondygnacje, sprzyjają roznoszeniu się dźwięków od sąsiada do sąsiada. Wtedy słyszymy kiedy sąsiedzi odkurzają mieszkanie, po suficie roznoszą się kroki, a czasami nawet słychać telewizor lub rozmowy z góry.  Często się zdarza, że podłoga u sąsiadów skrzypi, bo parkiet jest niedostatecznie zaizolowany. Wtedy wygłuszenie tych dźwięków jest niezbędnym procesem.

Wygłuszanie sufitu może być wykonane w blokach, kamienicach i domach wielorodzinnych. Hałas może doprowadzać do wielu chorób, a także do ogólnego rozdrażnienia i kłopotów ze snem.

Izolacja akustyczna sufitu – kiedy trzeba to zrobić?

Taką izolację warto zrobić praktycznie w każdym wypadku. Z uwagi na fakt, że sufity na ogół pękają na styku dwóch płyt konstrukcyjnych, to taka izolacja nie tylko będzie barierą dla dźwięków z góry i z zewnątrz, ale też zakryje niedoskonałości konstrukcyjne samego sufitu. Warto przy tym podkreślić, że izolatory akustyczne, oprócz samego wyciszania dźwięku, pełnią też funkcje izolacji termicznej. Zatem, gdy chcesz mieć w mieszkaniu ciepło i spokój,  to załóż na sufit izolację akustyczną.

Jak wygłuszyć sufit?

No cóż, nawyków sąsiedzkich nie zmienisz, a dzieci kiedyś wyrosną. No ale ten czas, zanim to nadejdzie, może być bardzo ciężki dla ciebie i twoich członków rodziny. Dlatego warto postarać się o wyciszenie sufitu na tyle, aby te odgłosy były nie słyszalne, albo mniej uciążliwe dla was. Metodą na wyciszenie sufitu jest wyłożenie go odpowiednimi materiałami dźwiękochłonnymi, które zabezpiecza nas przed niechcianymi dźwiękami. Zobacz, co możesz zastosować.

4 sposoby na wyciszenie sufitu

Na rynku mamy wiele materiałów o cechach wygłuszających wnętrze i stanowiących swego rodzaju barierę dźwiękoszczelną. Oto kilka z nich.

1. Wyciszanie sufitu w bloku

Najprostszym sposobem jest zastosowanie sufitu podwieszanego z karton- gipsu, który już będzie tłumił dźwięki między kondygnacjami. Nasze blokowe mieszkania mają na ogół 2,2 m wysokości. Natomiast taki sufit obniża ją o ok. 7 cm. Sama płyta kartonowo- gipsowa ma już pewne parametry dźwiękoszczelne, o ile ma odpowiednią grubość (ok. 2 cm). Ale jeżeli to za mało, to można zastosować coś tzw. wkłady akustyczne.

2. Wyciszanie sufitu wełną mineralną

Jak już wykonujemy sufit podwieszany lub napinany w naszym mieszkaniu, jako barierę tłumiącą dźwięki z góry, w przestrzeni podsufitowej możemy włożyć wełnę mineralną o dużej gęstości  (140 kg/m3) i  grubości ok. 5 cm. Ta wełna  Doskonale zaizoluje nam pomieszczenie od zbędnego hałasu, a przy okazji stanowi swego rodzaju izolację termiczną.

3. Wygłuszanie sufitu podwieszanego

Płyty kartonowo- gipsowe już same w sobie potrafią nieco wytłumić dźwięki z górnej kondygnacji budynku wielorodzinnego. Niemniej jednak cienkie kasetony tworzą rodzaj membrany i nie sprzyjają wyciszeniu wnętrza. Tutaj należy zastosować nieco grubsze okładziny, bo przynajmniej o grubości 2,5 cm, aby spełniały swoje zadanie. Możemy w tym wypadku zamontować standardowe płyty podwójne lub umieścić te o grubości 25 mm.

Zamiast standardowych płyt g-k, możemy zastosować płyty akustyczne. Składają się one z gipsowego rdzenia o wyraźnej krystalicznej strukturze. Ponadto tego typu płyty są elastyczniejsze od standardowych gipsowo- kartonowych. Pozwalają one osiągnąć  o 7 dB.  większa izolacyjność, niż klasyczne karton- gipsy.

4. Wyciszanie sufitu styropianem akustycznym

Styropian akustyczny jest skutecznym sposobem na wyciszenie mieszkania. Sam materiał ma jeszcze dodatkową zaletę. Otóż nie tylko wycisza samo pomieszczenie, ale też stanowi warstwę termoizolacyjną, która chroni nasze lokum przed przenikaniem ciepła na zewnątrz.

Styropian akustyczny służy do wyciszania sufitu podwieszanego. Najpierw kładzie się warstwę styropianu, a potem karton gips. Można nim wyłożyć również stropy.  Ten rodzaj materiału można również kłaść na ściany lub na podłogę.

Wyciszenie sufitu – ile kosztuje? Cena zakupu i montażu

Czy wyciszanie sufitu jest kosztowną inwestycją ? W tym wypadku prace remontowe mogą być nieco rozległe. Najpierw trzeba wykonać konstrukcję pod sufitową z karton gipsu, a następnie położyć odpowiedni materiał akustyczny np. wełnę mineralną, styropian akustyczny, czy matę akustyczną.

Biorąc pod uwagę właściwości tych materiałów, są one droższe od klasycznych ich odpowiedników. Ceny między poszczególnymi materiałami mogą się nieco różnić. Ale wyciszenie sufitu gęstą wełną mineralną wraz z robocizną i materiałem wynosi ok. 300 zł/ m2. Zatem wygłuszenie sufitu w całym mieszkaniu to nie lada wydatek.

Wyciszanie sufitu – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Montując sufit podwieszany pod materiał akustyczny, należy pamiętać o następujących rzeczach.

Pod profilami i rusztem a płytą g-k nie powinno zabraknąć specjalnej taśmy akustycznej. Taśma ta jest wykonana z granulatu gumowego, zamkniętokomórkowej pianki polietylenowej albo z wełny mineralnej. Dzięki jej zastosowaniu materiał chłonący dźwięki będzie w pełni spełniał swoje oczekiwania.

Sufit można również zabudować panelami akustycznymi w wełny poliestrowej (Rewall). Te panele mają budowę trójwarstwową i oprócz samej wełny zawierają też warstwę gumy oraz płyt g-k. Całość ma grubość ok. 4 cm i mocuje się ją mechanicznie do rusztu. Dla zwiększenia izolacyjności akustycznej można dodać jeszcze jedną warstwę płyt g-k o grubości ok. 12 mm. Podobnie mocuje się płyty dwuwarstwowe z tworzywa granulo gumowego i płyty g-k. Mają one grubość ok. 33 mm.

Wełnę mineralną mogą zastąpić panele z wełny poliestrowej, składającej się z trzech warstw: wełna, tworzywo z granulatu gumowego, wełna. Grubość takiego panelu wynosi 4,8 cm. Dzięki budowie warstwowej zapewniają lepszą izolacyjność akustyczną.

Wełny lekkie i miękkie, które na ogół stosowane są do ocieplania elewacji budynku, nie nadają się do wyciszania sufitu. Ich gęstość to ok. 40 kg/m3, to za mało, aby taki materiał pochłaniał dźwięki. Nawet wersja „AKU” takiej maty mineralnej w rolkach, gdy ma gęstość ok. 40 kg/m3, to nie spełni się w roli, jako materiał wygłuszający sufity.

Podziel się swoją opinią