Jak wybrać odciąg do trocin? Praktyczny poradnik

Każda osoba pracująca w branży drzewnej wie doskonale, że obróbka drewna łączy się z powstawaniem trocin oraz pyłu. Ich skuteczne usuwanie ma ogromny wpływ na zdrowie i komfort pracowników. Dlatego też w dzisiejszych czasach wykorzystuje się nowoczesne odciągi do trocin, które pozwalają na szybkie ich usunięcie w czasie pracy. Na rynku znajdziemy szeroki wybór tego typu urządzeń. Jak spośród nich wybrać najlepszy? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czym jest odciąg do trocin?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie są odciągi do trocin. Mówiąc najprościej, są to urządzenia, których rolą jest zanieczyszczeń powietrza, takich jak trociny, wióry, pył, które powstają podczas obróbki drewna. Odciąg do trocin składa się zazwyczaj z wentylatora, filtra, worka zbierającego i rury ssącej. Urządzenia tego typu zapewniają lepsze warunki pracy, poprawiają bezpieczeństwo i higienę, a także chronią maszyny i narzędzia przed uszkodzeniem przez zanieczyszczenia. Odciąg do trocin jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego warsztatu stolarskiego, a także innych zakładów, w których przeprowadzana jest obróbka drewna

Rodzaj odciągu

To pierwsza i zdecydowanie najważniejsza kwestia dotycząca wyboru odciągu do trocin. Na rynku znajdziemy bowiem zarówno kompaktowe rozwiązania idealne do małych warsztatów, jak i nowoczesne systemy odciągów, które sprawdzą się w dużych zakładach przemysłowych. Podejmując decyzję co do wyboru odciągu warto wziąć pod uwagę specyfikę swojej pracy oraz rodzaj drewna, na którym pracujemy - inne rozwiązania sprawdzą się w przypadku wilgotnego drewna, inne zaś przy drewnie suchym, które poza trocinami może zanieczyszczać powietrze także pyłem.

Wyróżnić możemy między innymi:

  • Centralne odciągi do trocin: to typ urządzenia, które montuje się na stałe w jednym miejscu w warsztacie. Odciąg podłączony jest do wszystkich maszyn i narzędzi za pomocą rur i złącz. Centralne odciągi do trocin mają dużą pojemność zbiornika na pył i wióry, a także wysoką wydajność filtrowania powietrza.
  • Przenośne odciągi do trocin: Tego typu urządzenia są niewielkie i lekkie. Są także łatwe do przenoszenia i podłączania do różnych maszyn i narzędzi za pomocą elastycznych węży i adapterów.
  Bonie elewacyjne: Estetyka i funkcjonalność w ochronie fasady

Moc i wydajność

To dwa podstawowe parametry, które określają skuteczność odciągu. Moc silnika wpływa na siłę ssania, a wydajność na ilość powietrza, którą odciąg jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Można uznać, że im mocniejszy i wydajniejszy jest odciąg do trocin tym lepiej sprawdzi się w codziennej pracy. Musimy mieć jednak świadomość, że wysokie parametry mocy i wydajności wiążą się z wyższą ceną urządzenia. Dlatego też pod uwagę warto brać także specyfikę swojej pracy - w przypadku niewielkiej ilości pracy z drewnem nie ma po co przepłacać.

Pojemność

To parametr, który określa, ile trocin i wiórów jest w stanie pomieścić odciąg, zanim trzeba będzie opróżnić worki lub pojemniki. Większa pojemność odciągu pozwala na rzadsze oczyszczanie go z zanieczyszczeń co stanowi oszczędność czasu. Jednocześnie musimy mieć świadomość, że nie w każdym warsztacie czy pracowni możemy pozwolić sobie na zakup dużego i pojemnego odciągu. W tym przypadku również należy dobierać urządzenie do specyfiki pracy oraz ilości miejsca, jaką dysponujemy.

Jakość odciągu

Podejmując decyzję dotyczącą zakupu odciągu do trocin warto kierować się nie tylko ceną czy parametrami urządzenia, ale również tym, jakimi opiniami się cieszy. Wybierając znanych i cenionych producentów, którzy mogą pochwalić się dobrymi recenzjami i opiniami klientów możemy mieć pewność, że urządzenie jest wykonane z wysokiej jakości materiałów a co za tym idzie znacznie bardziej wydajne oraz mniej awaryjne. Przed zakupem warto więc sprawdzić jakimi opiniami cieszy się dana firma i co mówią o niej konsumenci.

Podsumowując, wybór odciągu do trocin jest bardzo istotną decyzją, która ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy z drewnem. Decydując się na zakup konkretnego urządzenia warto zwracać uwagę na jego parametry, wymiary oraz jakość. Dzięki temu uda nam się znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb.