Zapach stęchlizny pojawia się w wilgotnych miejscach, gdzie nie ma, odpowiedniego dopływu powierza. Może na przykład powstać w niewietrzonym pomieszczeniu, wynikiem tego są rozwijające się grzyby i pleśnie na ścianach oraz suficie. Zawilgocona może być również odzież, która np. leżała w wilgotnym miejscu i nie została wysuszona. Stęchlizna sygnalizuje nam, że mamy do czynienia z rozwojem bakterii, grzybów i pleśni.
Zatem nie należy tego bagatelizować i jak najszybciej zlokalizować źródło tego nieprzyjemnego zapachu.
Skąd bierze się zapach stęchlizny?
Stęchlizna świadczy o rozwoju grzybów i pleśni. Te chorobotwórcze pierwotniaki lubią dość szybko rozwijać się w środowisku ciepłym i wilgotnym, bez praktycznie dostępu powierza. Dlatego właśnie takim środowisku je spotykamy. Zapach pleśni możemy wyczuć w ubraniu, w szafie, w torebce, w kanapie, w butach, w pralce oraz w pomieszczeniu. Najbardziej narażone na pojawienie się tego zapachu są wilgotne, ciepłe i niewentylowane pomieszczenia. Stęchlizna może pojawić się na przykład w pralce, gdzie na ogół pierzemy lub w wilgotnych i niewysuszone ubrania. Ale i nie tylko. Zatem co zrobić, gdy wyczujemy stęchliznę w domu? Oto sprawdzone domowe metody na usunięcie stęchlizny z różnych miejsc i przedmiotów.
Jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań?
Zapach stęchlizny na ubraniach tak szybko nie zniknie, jeżeli były one wilgotne przechowywane np. w szafie lub przez parę dni nie chciano nam się wyciągnąć prania z pralki. Z tego też względu, aby uniknąć takich sytuacji, należy odzież odpowiednio konserwować i przechowywać. Niemniej jednak czasem może się zdarzyć, że nasze pranie śmierdzi stęchlizną. Co w takim razie zrobić ? Oto kilka sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny:
- Samo wysuszenie ubrania nic nie da. Trzeba je ponownie wyprać. Do proszku do prania dosypujemy sodę oczyszczoną.
- Można przed praniem, spryskać odzież roztworem wody i sody oczyszczonej.
- Włóż ubranie do foliowej torby i dosyp sody, a następnie energicznie potrząśnij, tak aby granulki sody dostały się we wszystkie zakamarki. Pozostaw tak ubrania przez kilka godzin. Po tym czasie wypierz je ponownie.
- Można odzież wymoczyć w wodzie z dodatkiem octu. Następnie ją wyprać, przy czym w ostatniej fazie prania, czyli płukania, dodać płynu do płukania tkanin o intensywnym zapachu.
- Spryskanie odzieży olejkiem sosnowym lub dodanie do prania kilka kropli olejku sosnowego.
Jeżeli pierzesz odzież przesiąkniętą stęchlizną, należy do prania dodać proszku do prania, a nie płynu. Proszki do prania są zdecydowanie mocniejsze. Dodaj też płynu do płukania o mocnym zapachu oraz ustaw pralkę na najwyższą możliwą temperaturę, dostosowaną do rodzaju tkaniny.
Zapach stęchlizny w szafie – jak go usunąć?
Zapach stęchlizny w szafie może pojawić się z wielu powodów np. od mokrej odzieży lub innych zawilgoconych przedmiotów. Dlatego najpierw należy usunąć wszystkie rzeczy z szafy. Przy okazji przejrzeć je, czy nie są źródłem wilgoci. Warto obejrzeć również szafę, czy materiał, z którego ona została wykonana, nie jest zawilgocony. Po wykonaniu tych czynności należy wnętrze szafy dokładnie umyć roztworem wody i octu. Następnie pozostawić do wysuszenia. Po wysuszeniu wnętrza spryskujemy je olejkiem lawendowym lub odświeżaczem powietrza.
Nasze babki we wnętrzu szafy pozostawiały lekko zgniecione goździki lub palone ziarna kawy, które idealnie neutralizują przykre zapachy.
Czasem nieprzyjemna woń w szafie nie chce ustępować. I cały czas czujemy z jej wnętrzu zapach stęchlizny. Wtedy wkładamy do wnętrza naczynie z gorącym mlekiem i pozostawiamy je, aż do wystygnięcia. Czynność powtarzamy do momentu, aż zapach zniknie.
Aby uniknąć stęchlizny w szafie, należy pamiętać, żeby nie wkładać do niej wilgotnych rzeczy oraz systematycznie ją wietrzyć. Dobra wentylacja pomoże uniknąć zawilgocenia oraz powstawania grzybów i pleśni.
Jak usunąć zapach stęchlizny z pralki?
Pralka jest miejscem, gdzie nie trudno wytworzyć sprzyjające warunki dla rozwoju grzybów i pleśni. Wilgoć i ciepło, a przy tym brak wentylacji są idealnym miejscem dla tych pierwotniaków. Przy tym stęchlizna w pralce przenosi się na ubrania. Zatem, aby cieszyć się przez wiele lat sprawnie funkcjonującą pralką, należy zastosować się do następujących wskazówek:
- Pranie z pralki wyjmujemy zaraz po zakończeniu prania.
- Po wyjęciu prania, należy pralkę pozostawić otwartą, aż do całkowitego wyschnięcia.
- Gumowe uszczelki wycieramy do sucha po każdym praniu.
- Raz w miesiącu czyścimy filtr pralki, tam zalegają zanieczyszczenia, zebrane z pranych ubrań.
- Należy regularnie zapobiegać osadzaniu się kamienia w pralce. W tym celu przy każdym praniu używamy środków zmiękczających wodę.
Zdarzają się sytuacje, gdy jednak nie dopilnujemy jednej z zasad i jednak zapach stęchlizny pojawi się w pralce. W takim przypadku należy wykonać następujące czynności:
- Do szuflady na proszek do prania wlewamy 1 litr octu. Następnie włączamy pralkę na najwyższą temperaturę i pierzemy bęben pralki.
- Gdy możemy zlokalizować grzyba w pralce, to miejsca jego przebywania spryskujemy wybielaczem i po 30 minutach wycieramy do sucha szmatką.
Buty śmierdzą stęchlizną? Zobacz jak pozbyć się problemu!
Buty dość często przejmują wilgoć z nóg lub mokrych skarpetek. Na ogół się tym nie przejmujemy, ale taka postać rzeczy, może spowodować, że z czasem nasze buty bardzo brzydko pachnął. A w ich wnętrzu rozwijają się chorobotwórcze bakterie i grzyby, które potem atakują nasze stopy. Zatem, gdy nasze buty zaczynają brzydko pachnieć, należy temu od razu zaradzić.
W tym wypadku pomoże soda oczyszczona. Wchłania ona wilgoć oraz brzydkie zapachy, a tym samym eliminuje stęchliznę. Do każdego buta wsypujemy łyżkę stołową sody oczyszczonej i pozostawiamy ją w butach na noc. Zapach powinien zniknąć.
Zapach stęchlizny z kanapy – jak się go pozbyć?
Kanapa może być również źródłem nieprzyjemnego zapachu stęchlizny w domu. Na ogół woń ta wydobywa się z części materiałowej kanapy np. z obicia i wypełnienia. Trudno te części mebla uprać i wysuszyć. Niemniej jednak jest na to sposób. Do tej czynności potrzebujemy sodę oczyszczoną i olejek eteryczny o ulubionym zapachu. Jeżeli nie mamy olejku zapachowego, to do sody możemy dodać pokruszone kwiaty lawendy. Taką miksturę rozsypujemy na powierzchni kanapy. Pozostawiamy ją na ok. godzinę. W tym czasie mikstura pochłonie całą wilgoć. Jak już nasza kanapa zostanie wysuszona, to wystarczy odkurzyć z niej resztki sody.
Jak usunąć zapach stęchlizny z całego pomieszczenia?
Główny powodem pojawienia się zapachu stęchlizny w naszym domu jest duża wilgotność powietrza, która się wiąże z niedostateczną wentylacją w pomieszczeniach lub jednego pomieszczenia (na ogół kuchni lub łazienki). Najprostszą rzeczą, jaką możemy w tym wypadku zrobić to regularnie wietrzyć mieszkanie. Jeżeli problem się pojawia, to sprawdźmy otwory wentylacyjne, czy nie są zatkane.
Gdy na ścianach jest widoczna pleśń, to już źle wróży. Wtedy właściwie trzeba przeprowadzić mały remont. Co zatem robimy ?
Po pierwsze usuwamy ślady pleśni ze ściany wraz z tynkiem. Następnie musimy otynkować miejsca, gdzie była pleśń ponownie. Do tego możemy pokryć ścianę preparatem zapobiegającym rozwijaniu się grzybów, roztoczy i pleśni na ścianach i suficie. W sprzedaży są specjalne farby grzyboodporne.
Zapach stęchlizny w torebce – jak go usunąć?
Wilgoć również może dostać się do torebki lub w jej zawartości może znaleźć się produkt spożywczy, który ulega rozkładowi. Taki zapach trudno wywabić, ale są na to sposoby. Najpierw eliminujemy źródło nieprzyjemnego zapachu i opróżniamy torebkę. Potem możemy użyć poniższych sprawdzonych sposobów:
- Dezodorant do stóp. Wnętrze torebki można spryskać dezodorantem do stóp. Ten preparat doskonale eliminuje przykre zapachy.
- Olejki zapachowe. Wnętrze torebki możemy skropić kilkoma kroplami olejku zapachowego. Innym sposobem jest zagotowanie wody w garnku, a następnie zaaplikowanie do wody kilka kropel olejku eterycznego. Następnie wnętrze torby trzymamy kilka chwil nad ulatującą parą wodną z aromatem olejku zapachowego.
- Domowy ozonator. Ozon doskonale niweluje nieprzyjemne zapachy, spowodowane rozwojem roztoczy, grzybów, pleśni, czy bakterii oraz likwiduje te drobnoustroje. Zatem gdy mamy w domu domowy ozonator, możemy go zastosować, do wydezynfekowania wnętrza torebki. Ten zabieg jest bardzo prosty i skuteczny.
Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z dywanu?
Dywany podobnie jak kanapy, łóżka, czy materace mogą wydzielać przykrą woń stęchlizny. W końcu je użytkujemy na co dzień i zawsze możemy coś na nie rozlać i nie zauważyć plamy. Z czasem to miejsce zaczyna brzydko pachnieć. Ponadto dywan regularnie nieodświeżany staje się miejscem rozwoju różnych pleśni, roztoczy, grzybów oraz bakterii i zaczyna wydzielać woń stęchlizny.
W przypadku dywanu możemy postąpić podobnie jak z kanapą, czyli wysypać na niego sodę oczyszczoną z dodatkiem zapachu i po godzinie całość odkurzyć. W ten oto prosty sposób odświeżymy stary zatęchnięty dywan.
Jeżeli chcemy jednocześnie uprać dywan, to doskonale sprawdzi się woda z odrobiną szarego mydła oraz szczotka do czyszczenia dywanów. Po tym zabiegu dywan należy wysuszyć.
W naszej domowej kuchni znajdziemy wiele środków, które doskonale się nadadzą do usunięcia zapachu stęchlizny wraz z jej przyczyną. Zatem zanim sięgniesz po środki chemiczne w drogerii, sprawdź, w jaki sposób możesz to zrobić prostymi i sprawdzonymi metodami naszych matek i babek.