Jak urządzić pokój dla dziecka? Podpowiadamy!

Aranżacja pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby rodzice mogli sprostać temu zadaniu, powinni dowiedzieć się nieco o projektowaniu dziecięcych wnętrz. Pokój malucha musi być podzielony na kilka stref. Nie może zabraknąć też elementów, które stworzą nastrój i zapewnią poczucie bezpieczeństwa. Całość musi być również funkcjonalna czy oddziałująca na wyobraźnię oraz zmysły pociechy. Jak urządzić pokój dla dziecka? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Pokój dla dziecka – o czym musisz pamiętać?

Każde dziecko zasługuje na pokój, który będzie jego małym królestwem przeznaczonym do zabawy, nauki czy też wypoczynku. Przed wszystkimi rodzicami stoi więc niełatwe zadanie zaaranżowania wnętrza dla młodego człowieka. Podczas planowania tego, jak ma wyglądać pokój dla dziecka, warto zwrócić uwagę na coś więcej niż tylko estetykę.

Co ważne, przy wykańczaniu dziecięcej sypialni należy pamiętać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem i funkcjonalnością wnętrza. Wszelkie konstrukcje oraz użyte w nich materiały powinny być dostosowane do wieku, a co za tym idzie także wzrostu i umiejętności dziecka.

W temat funkcjonalności wpisuje się również aspekt aranżacji przestrzeni. Należy pamiętać o tym, że odpowiednio zaplanowane wnętrze nie powinno być zagracone. Dziecko potrzebuje miejsca, które zapewni mu swobodę ruchu i możliwość do kreatywnego spędzania czasu wolnego. Warto więc wybrać meble oraz dekoracje, które nie zajmują dużo przestrzeni, a wpisują się w wystrój pokoju.

zdj1

Urządzanie pokoju dziecięcego – od czego zacząć?

Jak urządzić pokój dla dziecka od zera? Na początek warto dokładnie sprawdzić wymiary wnętrza i przygotować projekt sypialni. Przede wszystkim należy uwzględnić w nim wszelkie meble. Przy tym trzeba pamiętać, że za jakiś czas część wyposażenia może być już niepotrzebna. Przykładowo w niemowlęcym pokoju musi stanąć przewijak, który po okresie około dwóch lat okaże się zbędny.

  Jak wybrać stylowe lampy łazienkowe?

Podczas aranżowania pokoju dla dziecka dobrze jest więc myśleć przyszłościowo. Najlepszym rozwiązaniem będzie projekt, który można łatwo przekształcić w pokój starszaka za pomocą kilku małych zmian.

Jeśli w grę wchodzi urządzanie pokoju dla starszego dziecka, to już na etapie planowania aranżacji warto porozmawiać z nim o wizji powstającej sypialni. Zamiast realizować własne marzenia z dzieciństwa, warto zapytać o to, jak pociecha widziałaby swój pokój i uwzględnić jej zdanie w projekcie. W końcu to dziecko będzie spędzało w nim najwięcej czasu.

zdj2

Jak urządzić pokój dziecka? Podział na strefy

Podczas urządzania wnętrza warto pamiętać, że pokój dla dziecka powinien zostać podzielony na kilka stref. Mowa dokładnie o trzech strefach, które odpowiadają aktywnościom takim jak zabawa, nauka i sen.

Taki podział wnętrza umożliwia łatwiejsze wydzielenie czasu na poszczególne aktywności. Wyraźne określenie przeznaczenia przestrzeni ogranicza również rozpraszające bodźce, co pozytywnie wpływa na skupienie się dziecka na wykonywaniu danych czynności.

W wydzielaniu stref do poszczególnych aktywności mogą pomóc różne wnętrzarskie dodatki. Na przykład dywan będzie świetnym elementem do zaznaczenia miejsca przeznaczonego do zabawy. Odpowiednie oświetlenie też może pomóc. Nocne lampki z żarówką o ciepłej barwie od razu przywodzą na myśl bezpieczną strefę relaksu i odpoczynku.

zdj3

Co na ścianę w pokoju dziecka?

Kiedy przestrzeń w pokoju dziecka zostanie już rozplanowana, trzeba jeszcze podjąć decyzję dotyczącą koloru ścian i ich wykończenia. W pokojach dla maluchów zaleca się stosowanie jasnych barw, ponieważ taki wybór optycznie powiększa wnętrze, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie pociechy.

Choć neutralne czy pastelowe kolory często kojarzą się z nudnym lub prostym wykończeniem, to warto pamiętać, że odpowiednia aranżacja ściany może dużo zmienić. Jednolite wykończenie łatwo ożywią kolorowe lamele lub sztukateria, która przełamuje banalność wystroju i wnosi do wnętrza prosty, ale jednocześnie zjawiskowy efekt dekoracyjności.

  Urządzamy poddasze w domu jednorodzinnym. Jak dobrze zagospodarować przestrzeń na piętrze?

zdj4

Tapety do pokoju dziecka – najpopularniejsze wzory i kolory

Ściany w dziecięcym pokoju może ozdobić również tapeta lub fototapeta. Wprowadzenie tapety do pokoju dziecka umożliwi stworzenie pożądanego klimatu, a odpowiedni dobór dekoru pozwoli maluchowi poczuć się, jak w swoim królestwie.

Dlatego też do pokoju dziecka warto wprowadzić tapety z motywem, który odpowiada jego zainteresowaniom. Wśród chłopców niezmiennym zainteresowaniem cieszą się ozdoby ścienne ze zwierzętami, a także autami oraz innymi elementami świata motoryzacji. Natomiast dziewczynki lubują się w baśniowych wzorach, gwiazdkach czy kwiatowych dekoracjach.

Podczas wybierania tapety do pokoju dziecka warto zajrzeć na strony internetowe takie jak https://4wall.pl/26_tapety-do-pokoju-dziecka, na których można znaleźć wiele modnych wzorów i motywów. Wśród dostępnych tam dekoracji nie brakuje m.in. tapet 3D lub ozdób o strukturalnym charakterze. Warto poświęcić im chwilę uwagi, ponieważ zastosowanie tego typu wykończenia może pobudzić wyobraźnię, kreatywność oraz zmysły dziecka.