Jak sprawnie porównać ubezpieczenie nieruchomości u kilku ubezpieczycieli?

Posiadana nieruchomość często stanowi dużą część majątku, jakim się dysponuje. Tym bardziej warto zapewnić takiemu budynkowi maksimum bezpieczeństwa i wykupić odpowiednie ubezpieczenie. W jaki sposób można szybko i łatwo porównać kilka ofert ubezpieczycieli?

Polacy mają coraz większą świadomość tego, jak ważne jest ubezpieczenie, a szczególnie ochrona nieruchomości. Nic dziwnego zatem, że w 2021 roku wydali na zakup polis łącznie 50,9 mld zł. Mamy do czynienia z coraz bardziej gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, które są dużym zagrożeniem dla budynków i ich elementów. Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, tylko w ciągu trzech kwartałów 2021 roku ubezpieczyciele działający w naszym kraju wypłacili 2,5 mld zł odszkodowań z tytułu ubezpieczeń majątkowych.

Dlaczego warto ubezpieczyć nieruchomość?

Coraz mniej osób zadaje sobie pytanie, dlaczego powinni ubezpieczyć swoją nieruchomość. Wynika to z faktu, że mają coraz większą świadomość, jakie konsekwencje mogą się pojawić, gdy np. dom nie będzie chroniony żadną polisą. Dlaczego zatem warto go ubezpieczyć?

Przede wszystkim po to, żeby nie stracić dachu nad głową i środków na odbudowę nieruchomości. Brak ubezpieczenia to utrata wartościowego składnika majątku i jednocześnie brak środków na jego odtworzenie. Tymczasem ubezpieczenie nieruchomości zabezpiecza finansowo na wypadek poważnych strat – odszkodowanie pozwoli szybko rozpocząć remont lub odbudowę budynku. Do tego ubezpieczony otrzymuje wsparcie w usuwaniu skutków szkody lub różnych awarii. Ponadto można czuć się komfortowo i bezpiecznie, wiedząc, że mamy zabezpieczenie w postaci polisy mieszkaniowej.

Wybieramy ubezpieczenie nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

W przypadku obowiązkowego OC komunikacyjnego wybierając polisę, należy kierować się przede wszystkim ceną. W przypadku ubezpieczenia nieruchomości taka taktyka jest błędna i nie gwarantuje odpowiedniej ochrony budynkowi oraz rzeczom znajdującym się w środku. Tutaj najważniejszy jest zakres ubezpieczenia. Warto wziąć pod uwagę wykupienie dodatkowych rozszerzeń polisy (np. kradzież z włamaniem, przepięcie itp.). Przed zawarciem umowy należy także zapoznać się z OWU, a szczególnie z zawartymi tam wyłączeniami ochrony.

  Na jakie dodatkowe koszty należy się przygotować przy zakupie mieszkania?

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie nieruchomości?

Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych. Większość z nich ma w swojej ofercie ubezpieczenia majątkowe, wśród których duża część to ubezpieczenia mienia. To wszystko oznacza, że konieczne byłoby przejrzenie ogromnej liczby ofert ubezpieczenia nieruchomości, żeby wybrać najkorzystniejszą polisę. Trudno jednak odwiedzać po kolei placówki poszczególnych ubezpieczycieli – to byłoby kosztowne (np. wydatki na paliwo), jak i bardzo czasochłonne. Na szczęście z pomocą przychodzi nam Internet. Wystarczy skorzystać z internetowych porównywarek ubezpieczeń. W sieci bez problemu znajdziemy takie narzędzia. Warto jednak wybrać stronę znaną i renomowaną. Porównywarka ubezpieczeń mieszkań Punkta daje pewność, że otrzymamy porównanie rzetelne i rzeczywiście zostaną nam przedstawione najlepsze oferty.

Jak znaleźć najlepszą polisę mieszkaniową, korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń? Pokazujemy to na przykładzie wspomnianego już serwisu Punkta.pl. Na stronie głównej należy wybrać, jakie ubezpieczenie nas interesuje (w tym przypadku wybieramy sekcję Dom). Zostajemy przeniesieni na odpowiednią podstronę. W porównywarce wybieramy rodzaj nieruchomości (mieszkanie lub dom), a potem podajemy wartość nieruchomości. Następnie wystarczy podać kod pocztowy domu, numer telefonu i datę, od której potrzebujemy ubezpieczenia, a także wybrać zakres ochrony – podstawowy, optymalny bądź maksymalny. Na koniec zaznaczamy odpowiednie zgody i klikamy „Wyświetl oferty”.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie nieruchomości?

Ile tak naprawdę trzeba zapłacić za ubezpieczenie domu? Zrobiliśmy trzy kalkulacje, używając do tego wspomnianej porównywarki Punkta.pl. Założyliśmy, że chcemy ubezpieczyć dom o wartości między 300 a 400 tys. zł usytuowany w Warszawie. Oto ceny polis:

  • podstawowa ochrona (ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny z cesją na bank) – od 64 zł (zakres: ubezpieczenie murów, stałych elementów, assistance);
  • optymalna ochrona (ubezpieczenie od zdarzeń losowych) – od 92 zł (zakres: ubezpieczenie murów i stałych elementów, od zdarzeń losowych, assistance, ubezpieczenie ruchomości domowych do 10 tys. zł i przedmiotów wartościowych, OC w życiu prywatnym na 20 tys. zł);
  • maksymalna ochrona (ubezpieczenie od zdarzeń losowych i kradzieży) – od 262 zł (zakres: ubezpieczenie od zdarzeń losowych i dewastacji, murów i elementów stałych, ruchomości domowych do 20 tys. zł, szyb i elementów szklanych, mienie w garażu i piwnicy, assistance, OC w życiu prywatnym na 50 tys. zł).
  Jak podzielić pokój na dwa mniejsze? 14 pomysłów na podzielenie pokoju

Ubezpieczenie nieruchomości to zwiększenie własnego bezpieczeństwa finansowego. Budynek narażony jest bowiem nie tylko na działanie żywiołów, ale i na dewastacje, włamania oraz kradzieże. Aby wybrać najlepszą polisę, trzeba porównać wiele ofert ubezpieczycieli. Można to zrobić łatwo dzięki internetowej porównywarce ubezpieczeń.

Źródło:

  1. https://piu.org.pl/ubezpieczyciele-wyplacili-poszkodowanym-ponad-30-mld-zl/