Mole spożywcze są niewielkiej wielkości motylami, które należą do rodziny omacnicowatych. Na świecie jest ich ponad 1000 gatunków i wszystkie są szkodnikami upraw roślinnych, plantacji leśnych oraz spichlerzy i magazynów z żywnością. W naszej kuchni możemy spotkać omacnicę spichrzankę lub mklik mączny.
Jak rozpoznać mole spożywcze?
Dorosłe osobniki są małej lub średniej wielkości motylami, posiadającymi smukłą i wydłużoną sylwetkę. Skrzydła przybierają barwę od białej poprzez srebrzystą do szaro- brunatną. Na skrzydłach mają charakterystyczny wzór dla danego gatunku owada. Skrzydła w spoczynku układają się wzdłuż ciała, leżą równolegle i płasko na jego ciele. W przeciwieństwie do moli odzieżowych, gdzie ich skrzydła w spoczynku tworzą daszek.
Larwa mola spożywczego ma charakterystyczną dla motylkowatych postać gąsienicy. Wykluwa się z zapłodnionych jaj po ośmiu dniach. Ma wielkość od kilku do kilkunastu milimetrów (mniej więcej 1 cm) i jest barwy mleczno- białej lub jasnoszarej. Larwy żywią się produktami sypkimi, takimi jak mąka, kasza, orzechy, migdały, zboża, makarony, a nawet suszone grzyby.
Najwięcej szkody robi właśnie larwa, gdyż ona żeruje na naszych produktach spożywczych. Mole spożywcze lubią przebywać w suchych, ciemnych i ciepłych zakamarkach naszej kuchni. Z tego też względu trudno je wytropić.
Jakie są objawy występowania moli spożywczych?
Mole spożywcze w naszej kuchni możemy spotkać w ciemnych i trudno dostępnych miejscach. Najczęściej lubią być tam, gdzie mają nieograniczony dostęp do pożywienia, czyli w szafkach kuchennych, spiżarniach itp.
Gdy otwierając szafkę albo np. mąkę lub kaszę, zobaczysz wylatującego z niej motyla, to jest to sygnał, że prawdopodobnie te owady u nas się osiedliły. Warto się przy tym porozglądać po ścianach, półkach i szafkach, a nawet suficie, czy gdzieś nie widać larw. Często może się okazać, że osiedliły się w jakieś kaszy, orzechach lub mące. Świadczą o tym specyficzne pajęczynki, które wytwarzają te robaki. W produktach tych mogą znajdować się puste łupinki, podobne do łupiny ziarna owsa, to są opuszczone poczwarki po motylach.
Larwy są wyjątkowo żarłoczne, a przy tym potrafią przeciąć woreczek foliowy lub torebkę papierową i dostać się do środka, lub na zewnątrz. Jeżeli na produktach zobaczymy u spodu małe dziurki i towarzyszące im nitki pajęczynowate, to również jest znak, że tam urzędowały larwy mola spożywczego.
Jak pozbyć się mola spożywczego z domu?
Sposobów na likwidacje moli jest kilka. Niemniej jednak, aby one zadziałały najlepiej zastosować je jednocześnie, by ostatecznie pozbyć się tych robali. Niestety, ale pół środki, czyli niestosowanie się do wszystkich zaleceń, nie dadzą skutku. Niby będzie nam się wydawało, że już wygraliśmy z tym owadem, a za parę dni znowu widzimy latające motyle. Ten owad jest wyjątkowo przebiegły. A więc krok po kroku co musimy zrobić.
Inspekcja szafek i spiżarni
Wykonać inspekcje wszystkich szafek i miejsc, gdzie te owady mogą się znajdować. Najlepiej wyczyścić spiżarnię, czy szafki kuchenne, przejrzeć produkty żywnościowe. Jeżeli na jakimś z nich zobaczymy motyle moli lub larwy, albo łuski jakby z ziaren owsa i pajęczynki, oplatające ziarenka produktu, to znak, że tam są larwy moli. Pomimo że ich może nie widać gołym okiem, na pewno tam żerują lub żerowały. Takie produkty należy niezwłocznie wyrzucić. Pojemniki lub inne przedmioty, które miały kontakt z zarażoną żywnością, należy niezwłocznie wyparzyć lub potraktować wrzątkiem. Wszystkie szpary w szafkach są podejrzane.
Na ogół jeżeli w jednym produkcie zauważyliśmy larwy lub mole, to prawdopodobnie w sąsiadujących produktach mogą też już być. Dlatego najlepiej wyrzucić wszystko.
Zastosuj ocet na mole spożywcze
Kiedy już wszystko wyjmiemy z naszych półek, warto spryskać je miksturą z octem. Mole nie cierpią octu i tam, gdzie zastosujemy tę procedurę, tam się ich pozbędziemy. Do wykonania roztworu potrzebujemy:
- 1 szklanka octu
- 5-10 kropel lawendy, cynamonu lub mięty
- gałązkę tymianku.
- spryskiwacz
Wszystko razem mieszamy, wlewamy do spryskiwacza i opryskujemy wszystkie szafki i zakamarki. Można też przemyć półki wodą z octem.
Przesyp produkty do pojemników
Barierą dla moli są szklane lub plastikowe pojemniki. Jeżeli wejdzie ci w krew trzymanie tam produktów sypkich, to masz szansę, że pozbędziesz się tych owadów raz na zawsze. Przy okazji będzie ci łatwiej kontrolować, czy dany produkt nie jest zarażony.
Pułapki feromonowe
Pułapki feromonowe mogą nam skutecznie pomóc w kontroli populacji moli. Co prawda nie wyeliminują ich całkowicie, ale są w stanie monitorować i ostrzegać, czy mamy je, czy też nie. Pułapka taka to jest swego rodzaju plaster, który przykleja się w szafce lub na ścianie- w miejscu występowania moli. Wabi ona dorosłe samce, które przylepiają się do pułapki i giną. Przez to zmniejszamy możliwości rozpłodowe tych owadów.
Zwracaj uwagę co kupujesz w sklepie!
W sklepie sięgając z półki po sypki i suchy produkt spożywczy, obejrzyj go dokładnie. Jeżeli zobaczysz na nim dziwne pajęczynki oprzędu, żywność zbitą w ziarenka lub rozdrobnioną na wiórki, to znak, że masz do czynienia z molami. Najbardziej narażona na atak moli spożywczych jest żywność ekologiczna
Jeżeli jednocześnie zastosujemy się do powyższych wskazówek, to uda nam się zwalczyć tego natrętnego owada.