Jak pozbyć się kreta z ogrodu? 10 skutecznych sposobów na krety

Kret to małe futerkowe zwierzątko, które waży ok. 100 g i ma 18 cm długości. Ten jegomość żyje pod ziemią, nie widzi, ale za to dobrze słyszy i jest bardzo wyczulony na wszelkiego rodzaju drgania. Kret jest bardzo pracowitym zwierzęciem, w ciągu doby przez 12 godzin pracuje i drąży tunele.

Tego małego ssaka możemy spotkać w  naszych ogrodach od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Doświadczeni ogrodnicy uważają go za swego rodzaju zwiastuna wiosny, ponieważ jak się pojawia w ogrodzie np. w połowie marca, to oznacza, że  już niedługo zrobi się ciepło.  No ale to koniec dobrych wiadomości o krecie.

Kret w ogrodzie jest  niepożądanym szkodnikiem, ponieważ kopiąc swoje dróżki, uszkadza korzenie naszych roślin, co w konsekwencji prowadzi do ich obumierania. Dlatego każdy ogrodnik, czy działkowicz ma swoje wypróbowane sposoby na odstraszenie kretów. Zatem zobacz 10 skutecznych sposobów zwalczanie kreta, polecanych przez ekspertów.

Odstraszające dźwięki

Kret ma wyczulony słuch i pewne dźwięki działają na niego bardzo nieprzyjemnie. Tym bardziej że mogą wywoływać  również drgania. To dość stary i sprawdzony sposób na kreta. Na działce, gdzie urzęduje ten jegomość, obok grządek na kijkach umieszcza się  luźno plastikowe butelki PET, puszki po piwie lub wiatraczki. Elementy te wprawione w ruch, nawet przez delikatny wietrzyk, wywołują dźwięki nieprzyjemnie brzmiące dla kreta.

Karbid na kreta

Walka z kretem może nieraz przybierać dość ostrą rywalizację, pod tytułem: „JA albo TY”. Ogrodnik doprowadzony do ostateczności, wyciąga z zanadrza ciężką broń w postaci specjalnego granulatu zwanego Karbidem. Ów granulat wsypuje się do otworów wykonanych przez kreta i dodaje kilka kropel wody. Woda z karbidem wytwarza gaz, który jest szkodliwy dla kretów i nornic. Zapach jest nie do zniesienia dla tych ssaków, co zmusza je do wyprowadzki z tego miejsca.

Podziemne zapory

Zapora w postaci specjalnej siatki układana jest  pod trawnikiem  na głębokości ok. 10 cm. Następnie przysypujemy ją ziemią i wysiewamy trawą.  To dość dobra bariera dla kreta w ogrodzie.

Innym sposobem na kreta jest podmurówka ogrodzenia z  pionowo wkopaną siatką (na głębokość do 60 cm). Inną dość znaczącą barierą  jest wykopanie rowu  i zasypanie go gruzem. Krety nie lubią kamienistego podłoża.

Wibrujące dźwięki

Zwalczanie kreta poprzez specjalne odstraszacze, to nowsza wersja metody na kijek i puszkę. Urządzenia elektroakustyczne, emitujące niesłyszalne dla ludzkiego ucha sygnały dźwiękowe, o stałej lub zmiennej częstotliwości. Odstraszacze  te umieszczamy w krecich tunelach albo wtykamy w kopce.

Obecnie dość popularne są urządzenia wibracyjne, zasilane przez baterie słoneczne.

Elektryczne odstraszanie kretów

Wokół działki można zainstalować ultradźwiękowe i wodoodporne urządzenia zasilane bateriami. Ich zasięg jest do ponad 600 m. Na ogół wstawia się je w miejsca, gdzie żerują gryzonie. Urządzenia te wydają dźwięki nieszkodliwe dla ludzi i domowych zwierząt. Natomiast nie lubią ich krety. Ponadto emisja dźwięków ma charakter zmienny, co skutecznie odstrasza kreta w ogrodzie.

Rośliny i olejki, jako naturalne sposoby na zwalczanie kretów

Krety bardzo nie lubią niektórych gatunków roślin, rosnących w naszym ogrodzie. Do nich należą: aksamitki, czosnku, bazylii i komosy. Posadzone w rzędach pomiędzy np. warzywami czy kwitami na grządce, odstraszają kreta zapachem i wydzielanymi substancjami. Podobnie działają czarny bez i żywotnik.

Do krecich nor można również wrzucić ząbek rozdartego czosnku lub szmatkę nasączoną jego sokiem. Niektórzy sporządzają specjalne mikstury z liści czarnego bzu, gałązek żywotnika i czosnku.

Naturalne olejki mogą również służyć do odstraszania kretów, żerujących w naszym ogrodzie. Należy je stosować regularnie, aby zobaczyć efekty. Olejki kupujemy w formie koncentratów, sporządzamy ich wodne roztwory i opryskujemy nimi obszar żerowania kretów.

W pobliżu krecich nor można także wyłożyć spleśniałe, ale nie suche skórki cytryny. Krety nie lubią również petów od papierosów, resztek z ryb, a najbardziej ze śledzia. Niektórzy do nor krecich wkładają szmatki nasączone nafta lub olejem napędowym.

Włosy i sierść

Krety nie lubią zapachu ludzkich włosów oraz sierści kota lub psa. Z dużej ilości sierści lub włosów formujemy kulkę i umieszczamy w norze kreta.

Szklane butelki wkopane w ziemię

Kolejnym domowym sposobem na kreta są szklane butelki, których u nas w domu nie brakuje. Szklaną butelkę wkopujemy w ziemię tak, aby jej szyjka i otwór znajdował się na powierzchni. Najlepiej umieścić ją w gruncie pod kątem. Dzięki nachyleniu do naszej butelki będzie dostawał się wiatr, który wywoła swoiste dudnienie.

Pułapki na kreta

Zwalczanie kretów nie zawsze przyjmuje charakter, tylko odstraszający. Niestety typowe pułapki na krety, to swego rodzaju walka z kretem, którą on przegrywa własnym życiem.

Jedna z nich to rurka z dwiema blaszkami, otwierającymi się w jedną stronę. Umieszcza się je w korytarzu kreta. Gdy zwierzę do niej wejdzie, to nie będzie mogło się wydostać.

Przynęta na kreta

Kolejnym niehumanitarnym sposobem zwalczania kreta są trujące przynęty w formie proszku lub granulatu. One bardzo kretom smakują i wabią je do siebie swoim zapachem. Po zjedzeniu ich zwierzę ginie.

Innym sposobem są świece dymne, które umieszczane w tunelach, wydzielają trujący gaz, po którym te zwierzęta giną. System ten będzie skuteczny, gdy zastosujemy go jednocześnie we wszystkich krecich otworach.

Podsumowanie

W Polsce krety są zwierzętami pod ochroną. Niemniej jednak przepisy nie zabraniają eliminacji ich na prywatnych posesjach i działkach. Co prawda  traktowanie ich dość drastycznie jest niemile widziane, a wręcz uważane za niehumanitarne.

Przyglądając się niektórym  blogom ogrodniczym, gdzie internauci dzielą się swoimi sprawdzonymi sposobami odstraszania kretów. Z wielu tych wypowiedzi wynika, że ich  autorom nie zależy,  aby jednak te zwierzęta przeżyły i wyniosły na stałe z ogrodu. Z komentarzy wynika, że sposoby na krety, mające na celu ich zupełną eliminację są najbardziej skuteczne walce z kretami.

Co prawda wiele osób starało się je najpierw odstraszyć, zanim sięgnęło po drastyczne środki. Niemniej jednak kret kretowi nierówny i w niektórych przypadkach mogą za skutkować  naturalne metody. Czasem warto zastosować kilka jednocześnie, gdy jedna zawiedzie, to inne mogą  pomóc.   Chemię i inne szkodliwe sposoby ich eliminacji  potraktujmy jako środki ostateczne.

Podziel się swoją opinią