Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe jest normalnym zjawiskiem, które występuje w trakcje eksploatacji tego typu układów. Wtedy to cały system nadal pracuje, ale zmniejsza się jego wydajność grzewcza. Z tego też względu nie należy bagatelizować takiej sytuacji i działać bezzwłocznie. Zobacz jak odpowietrzyć instalacje ogrzewania podłogowego.
Dlaczego instalacja ogrzewania podłogowego się zapowietrza?
Przyczyn jest wiele. Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe może wynikać z kilku powodów:
- Niewłaściwe lub za szybkie napełnianie ogrzewania podłogowego. Im instalacja jest większa, tym powinna być wolniej napełniana wodą. W ten sposób dostarczone z wodą powietrze krąży w obiegu.
- Odpowietrzenie ogrzewania podłogowego przy ostatnim jego uruchamianiu zostało niedokładnie przeprowadzone. W takiej sytuacji część powietrza nadal krąży w instalacji.
- Mikro nieszczelności w złączkach, kolankach, czy śrubunkach mogą być powodem zapowietrzonej podłogówki.
- Powietrze do instalacji ogrzewania podłogowego może przenikać przez rury z tworzywa sztucznego bez odpowiedniej wkładki antydyfuzyjnej.
- Powietrze się wydziela z wody pod wpływem temperatury.
- Niekiedy powodem zapowietrzenia ogrzewania podłogowego są pakuły służąco do uszczelniania połączeń rurowych, które gnijąc, wytwarzają metan.
Jak sprawdzić, że podłogówka jest zapowietrzona?
Zapowietrzona podłogówka daje o tym znać. Pierwszy symptom to niedogrzane pomieszczenia. Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe pracuje nieprawidłowo, a tym samym ze zdecydowanie gorszą wydajnością.
Kolejnym symptomem są dziwne dźwięki, wydawane podczas włączania ogrzewania. Podobnie jak w kaloryferach, da się słyszeć dziwne bulgoty, szumy, stuki i trzaski. Nie świadczy to o awarii instalacji, a o jej zapowietrzeniu.
Odpowietrzanie podłogówki – kiedy należy to wykonać?
Jak pojawią się niepokojące symptomy w postaci spadku wydajności lub dziwne dźwięki, to jest to sygnał, że należy ten zabieg wykonać. Najlepiej zrobić to jeszcze przed sezonem grzewczym. Na ogół przed włączeniem całej instalacji ogrzewania podłogowego, należy go sprawdzić i wtedy takie sytuacje są wykrywane. Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego, bezwzględnie przeprowadza się tuż po jego instalacji. Wtedy, zanim gotowy układ napełnimy woda, należy go najpierw odpowietrzyć.
Odpowietrzanie podłogówki – na zasilaniu czy powrocie?
Odpowietrzanie podłogówki nie jest trudną czynnością, aczkolwiek dość czasochłonną i wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. Generalnie nowoczesne systemy podłogowe posiadają odpowietrznik automatyczny do podłogówki, który znajduje na powrocie przy rozdzielaczu. Zatem proces odpowietrzania wykonuje się na powrocie. Każda instalacja ogrzewania podłogowego jest wyposażona w rozdzielacze, które są osobno zamontowane dla każdej pętli grzewczej lub kondygnacji.
Mogą być one umiejscowione na tej samej kondygnacja, gdzie jest ogrzewanie podłogowe lub umiejscowione niższym piętrze np. w piwnicy. W zależności od położenia rozdzielaczy proces odpowietrzania instalacji podłogowej będzie wyglądał nieco inaczej.
Jak odpowietrzyć podłogówkę z zaworem RTL?
Mamy dwa sposoby odpowietrzania instalacji podłogowej. Rodzaj zastosowanej metody zależy od położenia rozdzielaczy, czyli czy są one na tej samej kondygnacji co podłączone do nich pętle grzewcze, czy może są położone niżej, czyli np. w piwnicy, a zasilają pętle grzewcze na parterze.
Metoda 1 – rozdzielacz/e na tej samej kondygnacji co pętle grzewcze
W tym wypadku proces odpowietrzania jest bardzo prosty. Do odpowietrzania ogrzewania podłogowego używamy odpowietrznika automatycznego do podłogówki (zawór rtl), zamontowanego przy rozdzielaczu lub przy każdym rozdzielaczu oraz pompę, zamontowaną w układzie. W tym przypadku wykonujemy następujące czynności:
- Pompę instalacji podłogowej włączamy na najwyższy bieg.
- Zamykamy zawory przy rozdzielaczach, dotyczących poszczególnych pętli. Zostawiamy tylko jeden otwarty, który będzie odpowietrzany.
- Pompa całą swoją mocą tłoczy wodę przez jedną pętlę grzewczą. Powietrze w instalacji zostanie przetłoczone do odpowietrznika i usunięte z układu. Usłyszymy charakterystyczny dźwięk w zaworze, który po jakimś czasie zamilknie.
- Podczas wypompowywania powietrza z instalacji, ciśnienie może się zmniejszyć. Należy na bieżąco go sprawdzać. W razie potrzeby uzupełniać wodą w układzie, czyli otworzyć delikatnie zawór dopustowy wody.
- Powtarzamy te same czynności dla kolejnych pętli rozdzielacza, odpowietrzając je po kolei.
- Te same czynności stosujemy przy pozostałych rozdzielaczach.
Metoda 2 – rozdzielacze są na innej kondygnacji
Kiedy mamy oddzielacze i zawory spustowe na innej kondygnacji, to sprawa się trochę komplikuje. Dlatego w tym wypadku musimy inaczej postępować, gdyż pompa nie będzie w stanie przetłoczyć powietrza do rozdzielaczy, które są umiejscowione poniżej pętli. Więc w tym wypadku postępujemy następująco:
- Wyłączamy pompę ogrzewania podłogowego.
- Zawory odcinające pompę i zawory przy rozdzielaczu zamykamy oraz na pętlach grzewczych i zakręcamy odpowietrzniki.
- Do zaworów spustowych (przy belkach rozdzielacza) podłączamy szczelnie elastyczne przewody. Zawór na zasilaniu (na belce zasilającej) podłączony do sieci wodociągowej, a zawór powrotny (na belce powrotnej) do kanalizacji. Wszystko ma być tak podłączone, by było widać płynąca wodę.
- Otwieramy jedna z pętli (obwodów grzewczych) i przepuszczamy przez niego wodę do momentu, aż woda płynąca do kanalizacji nie będzie zawierała pęcherzyków powietrza.
- W ten sam sposób postępujemy kolejno ze wszystkimi pętlami grzewczymi rozdzielacza.
- Po odpowietrzeniu wszystkich pętli zamykamy zawory spustowe i odłączamy przewody elastyczne.
- Pętle są zamknięte, natomiast otwieramy zawory przy pompie i na rozdzielaczu, by nastąpił przepływ wody przez rozdzielacz.
- Otwieramy zawory odpowietrzające i usuwamy powietrze, które jeszcze pozostało w rozdzielaczu.
- Otwieramy wszystkie pętle i włączamy pompę.
Urządzenia do odpowietrzania ogrzewania podłogowego – o czym warto wiedzieć?
Głównym urządzeniem do odpowietrzania instalacji podłogowej jest zawór odpowietrzający, który powinien być przy każdym rozdzielaczu. Jednak często się zdarza, że odpowietrzenie tylko instalacji podłogowej nie wystarczy. Przeważnie w domach mamy tzw. systemy mieszane, czyli podłogówka na dole i grzejniki u góry.
W tym wypadku, aby nasz trud nie poszedł na marne, należy też odpowietrzyć grzejniki. W przeciwnym razie nasza instalacja podłogowa będzie narażona na korozję. Natomiast rozwój rdzy, zmniejszy przepustowość całego układu, a nawet doprowadzi do awarii ogrzewania podłogowego.
Odpowietrzanie instalacji podłogowej jest czynnością czasochłonną i pracochłonną, w porównaniu do odpowietrzania pojedynczych grzejników. Dlatego należy się odpowiednio do tego przygotować.
Proces odpowietrzania instalacji podłogowej przeprowadzamy w momencie, kiedy cały układ da nam znać, że zachodzi taka potrzeba. Dlatego trudno określić częstotliwości tego zabiegu.