Żurawki zaliczymy do grupy bylin. Ich cechą charakterystyczną są przepiękne liście, które najczęściej wykorzystuje się w tworzeniu ozdób ogrodowych. W zależności od odmiany żurawek, możemy natrafić na różnorodne kształty, kolory oraz rozmiary liści. Wybór gatunku żurawek jest na tyle spory, że bez problemu każdy amator znajdzie dla siebie odpowiedni okaz, by nadać mu roli w przydomowym ogrodzie. Kiedy sadzić żurawki, aby wyrosły piękne i rozłożyste? Dowiecie się także, jak gęsto sadzić żurawki, aby natężeniem barw przyozdobiły nawet najskromniej urządzone ogrody!
Żurawka – odmiany
Wyróżniamy wiele odmian tej magicznej i niezwykle urodziwej rośliny. Do najpopularniejszych zaliczymy:
- Berry Smoothe – o ciepłym, malinowym kolorze
- Cascade Down – z ciemnymi, soczystymi, zielonymi liśćmi
- Electra – z kontrastem kolorów, rdzeń jest czerwony, a liście jasne, w tonacji zieleni
- Lime Ruffles – żurawka niezwykle podobna w wyglądzie do klasycznej sałaty
- Hercules – posiada liście w kolorze turkusu, urody dodają jasne plamy na ich powierzchni
Przed sadzeniem żurawek w domowych warunkach warto zapytać osobę sprzedającą, w jakiej ziemi dany gatunek się odnajdzie. Pozwoli nam to uniknąć późniejszych błędów.
Jak sadzić żurawki?
Żurawki posadzić możemy w ogrodzie, ale jest to możliwe także w doniczce. Poleca się je do zastosowania w ogrodach, których właściciele mają dużo czasu na pielęgnację roślin i w tej dziedzinie są pasjonatami. Tempo wzrastania żurawek jest dość wolne, dlatego zajmując się ich pielęgnacją dobrze będzie uzbroić się w cierpliwość.
Wybór właściwego stanowiska nie może być pozostawiony przypadkowi, rośliny te najlepiej odnajdują się w półcieniu, o lekkim stopniu nasłonecznienia. Żurawki w kolorach żółtego lub oliwkowego potrzebują nieco więcej słońca od pozostałych gatunków. Przyjęto pewną sprawdzoną zasadę, że im ciemniejsze liście występują u żurawek – tym mniejsze porcje słońca nie wyrządzą roślinom szkody. Jaka będzie sprawdzona pora, kiedy najlepiej sadzić żurawki?
Jak gęsto sadzić żurawki?
Gleba pod żurawki musi być przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy, średnio wilgotna. Odczyn najlepiej obojętny. Nie warto ograniczać rozmiaru dołu na roślinę, głębokość musi przewyższać rozmiary doniczki, aby żurawki dobrze się przyjęły w nowym otoczeniu. Do dołu trzeba nasypać świeżej i żyznej ziemi oraz stworzyć drenaż – może być on wykonany z drobnych kamieni, albo żwiru. To bardzo ważne, ponieważ nadmiar wody musi zostać regularnie odprowadzany, aby roślina nie zaczęła gnić od korzenia.
Jak sadzić żurawki, aby długo się nimi cieszyć? Raz na jakiś czas dobrze będzie je przesadzać. Jeśli pozwolimy na to, aby żurawka rosła przez kilka lat pod rząd ciągle w tym samym miejscu, prędzej czy później pojawią się zasychające od środka liście. Rozwiązaniem na ten problem będzie wykopanie żurawki na wiosnę lub na jesień, podzielenie jej na mniejsze partie i posadzenie w nowym miejscu, z uprzednio przekopaną glebą. Ziemia powinna być przekopana dość głęboko. Żurawki sadzić możemy w rozstawach co 20 – 30 cm.
Kiedy najlepiej sadzić żurawki?
Czas, kiedy najlepiej sadzić żurawki, wybrać możemy wczesną wiosną lub na jesień, ale jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Dbając o sąsiedztwo innych roślin, możemy zaaranżować ogród również z pomocą innych kwiatów, które podobnie do żurawek, także lubią wzrastanie w przyciemnionych warunkach. Możemy obok posadzić np. hortensje, trzmieliny, barwinki lub funkle.
Żurawki świetnie odnajdują się w towarzystwie typowych roślin kwitnących. Ich barwne liście wprowadzają ciepły klimat w sytuacji, gdy na kwiaty musimy trochę poczekać. Sadzonki żurawek przeznaczone do doniczek możemy sadzić przez cały rok. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy były hartowane w warunkach zewnętrznych, czy też cały proces wzrastania przebyły na ocieplanych halach. Ten drugi gatunek może mieć problem z wykształceniem korzenia w mroźnych warunkach. Dobrze będzie o tym pamiętać przy dokonywaniu zakupów.
Żurawki – jak sadzić i pielęgnować?
W miarę postępowania ciepłej pogody żurawki należy regularnie podlewać. Bez dostatecznej ilości wody liście tych roślin zaczną ekspresowo więdnąć. Mimo że żurawka jak sadzić nie wymaga gruntownego nawożenia, można zdecydować się na formę nawożenia mineralnego. Poleca się stosować ten zabieg zawsze na początku sezonu. Przydadzą się do tego nawozy granulowane o długotrwałym działaniu lub nawozy płynne, które użyć można kilka razy w czasie sezonu.
Jeśli chodzi o warunki mroźne w czasie zimy, odporność żurawek rysuje się raczej średnio. W najbardziej zimnych miejscach Polski, czyli na wschodzie, wymagają osłon. Najlepiej stworzyć je z liści, kory, polecana jest także agrowłóknina. Najmłodsze okazy żurawek należy osłaniać zawsze. Jeśli mrozy i zimowa aura pozostawią ślady na roślinach, mogą się one regenerować bardzo długo. Kiedy nastaje wiosna, nie możemy zapomnieć o przycięciu starych liści, by żurawki odzyskały dawną świeżość i były gotowe do przebycia kolejnego sezonu.