Drzewa iglaste są niepowtarzalną dekoracją naszych ogrodów i działek. Ze względu na swój urok, niewielkie wymagania oraz różnorodność i wielkość gatunków, są miłym dopełnieniami każdego kącika zieleni. Najczęściej wybierane gatunki to tuja, cis, świerk i jodła. Aby te rośliny pięknie wyglądała, trzeba odpowiednio o nie zadbać już od momentu zakupu. Ważne zabiegi to przycinanie, ale i też miejsce oraz sposób sadzenia.
Najczęściej wybieranym iglakiem jest świerk. Świerk to nie tylko zielona choinka i drobnych igłach. Mamy wiele gatunków świerków o igłach zielonych, srebrzystych w odcieniach niebieskiego i żółtego. Większość z nich są zimozielone, czyli nie gubią igieł na zimę i pięknie prezentują się w naszym ogrodzie przez cały rok.
Kiedy sadzić świerk?
Kiedy najlepiej sadzić świerk ? Świerki najlepiej sadzić jesienią w miesiącach wrzesień- październik lub wiosną marzec- kwiecień. Wiosna to najlepszy termin dla roślin ciepłolubnych. Niemniej jednak wiosną panują gorsze warunki wilgotnościowe, dlatego nasze młode drzewka wymagają regularnego podlewania. Jesienią zaś warto zabezpieczyć młode sadzonki przed mrozami.
Do donicy można go sadzić również zimą, ale należy trzymać go w temperaturze powyżej zera. W donicach świerki są mniej mrozoodporne. Nieraz warto zabezpieczyć donice od wewnątrz styropianem.
Jak sadzić świerk?
Świerk jest światłolubny i nie znosi zacienienia. Dlatego najlepsze dla niego stanowisko to jasne i słoneczne. Toleruje jeszcze kilka godzin słońca.
Jak i kiedy sadzić świerki srebrzyste?
Ta odmiana jest dość mrozoodporna i lubi zimno. Warto posadzić je jesienią na przełomie września i października, aby przed zimą zdążyła się ukorzenić. Zakupione drzewko należy jak najszybciej przesadzić. Najlepiej robić to w dzień pochmurny. Korzenie drzewa wkładamy do pojemnika z wodą, aby nawodnić korzenie. Następnie wykonujemy dołek większy niż bryła korzeniowa. Na dnie usypujemy kopczyk z ziemią lub kwaśny torf. Wkładamy roślinę i korzenie układamy wokół kopczyka. Następnie mocno podlewamy. Gdy woda wsiąknie, uzupełniamy ziemią i formujemy misę ułatwiającą podlewanie i utrzymywanie się wody. Drzewo sadzimy na takiej głębokości, jak rosło w szkółce lub donicy transportowej.
Jak i kiedy sadzić świerki do gruntu?
Do gruntu sadzimy wyrośnięte drzewka wiosną lub jesienią. Wiosną należy je obficie podlewać. Sadzenie do gruntu wykonujemy w pochmurny dzień. Stanowisko wokół miejsca sadzenia dokładnie odchwaszczamy. Korzenie drzewka musimy najpierw nawodnić, dlatego wkładamy je do pojemnika z wodą. A jeśli jest w donicy transportowej, to całą donicę. Wykopujemy dołek, większy niż bryła korzeniowa. Na dnie dołka możemy wsypać kwaśny torf. Wkładamy drzewko do ziemi, a korzenie układamy wokół kopczyka. Na koniec zasypujemy, ubijamy ziemię wokół iglaka i mocno podlewamy. Wokół rośliny warto zrobić nieckę, aby woda spływała bezpośrednio do bryły korzeniowej rośliny. Jak już posadziliśmy drzewko, to stanowisko wokół niego możemy wysypać korą, dzięki temu nie będą rosły chwasty. A całość będzie efektownie wyglądała.
Jak gęsto sadzić świerk na choinki?
Świerki są iglakami rosnącymi dosyć wysoko i w miarę rozłożyście. Dlatego odstępy między poszczególnymi drzewkami powinny być dosyć spore. Jak gęsto sadzić świerki ? W szkółkach na ogół świerki na choinki sadzi się w odstępach co 1/ 1,2 m, czyli odległość między rzędami i roślinami powinna być zachowana co 1 m. Na własnej działce, czy ogrodzie, gdy nasze drzewka się rozrastają, warto zachować odstęp nawet do 1,5 metra lub nawet 2 metrów.
Jak gęsto sadzić świerki na żywopłot?
Ze świerków można utworzyć żywopłot formowany. W tym wypadku sadzimy je gęściej, bo co 30 – 50 cm. Niektórzy wykonują podwójne żywopłoty, aby całość była bardziej zwarta. W tym wypadku należy zachować odległość między rzędami co pół metra. Niemniej jednak świerki i tak dość gęsto rosną, więc nie potrzeba tworzyć podwójnego żywopłotu, gdyż taki układ może zajmować zbyt dużo miejsca w ogrodzie.