Zastanawiasz się jakie krzewy i drzewa owocowe wybrać do swojego ogrodu. Szukasz mało problematycznych roślin, które bez względu na warunki doskonale się przyjmą i będą obficie owocowały. Odpowiedzią na te tematy jest porzeczka.
Porzeczka to krzew, który cechuje wiele zalet, pod względem właściwości pro zdrowotnych, jak i łatwości samej uprawy. Potrafi radzić sobie praktycznie w każdych warunkach i nawet rośnie i owocuje, gdy o nią zbytnio nie dbamy.
Kiedy sadzić porzeczkę?
Generalnie zależy to od gatunku porzeczek i rodzaju sadzonek. Inne terminy są dla czerwonych porzeczek, a inne dla czarnych. Te ostatnie są bardziej wymagające. Kupione w doniczkach można sadzić przez cały sezon wegetatywny. Natomiast te z odkrytymi korzeniami wymagają odpowiedniej pory roku na ich sadzenie. Zatem kiedy sadzi się porzeczki, w dużej mierze zależy od gatunku.
Czarne porzeczki najlepiej sadzić jesienią, niezależnie od formy, w jakiej je kupiliśmy. Ten rodzaj krzewu jest nieco bardziej wymagający i zawiązuje owoce wcześniej niż czerwona porzeczka.
Jak i kiedy sadzić czarną porzeczkę?
Gdy decydujemy się na sadzenie porzeczki, warto przyjrzeć się warunkom, w jakich nasz krzew będzie dobrze się rozwijał. Co prawda porzeczka potrafi sobie poradzić w każdych warunkach, ale kosztem własnego rozwoju i owocowania. Zatem, gdy zależy nam na dobrej kondycji naszej rośliny i obfitym owocowaniu, warto zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju. Krzew ten lubi ziemię żyzną, półprzepuszczalną, lekko kwaśną (pH 6-6,5) i najlepiej zmieszaną z kompostem. Stanowisko może być słoneczne lub półcieniste. Co prawda w słońcu porzeczki lepiej się rozwijają.
Miejsce pod sadzenie porzeczek dokładnie odchwaszczamy, bo potem jak krzewy się rozrosną, będzie problem z wykonaniem tych zabiegów. Przed sadzeniem porzeczek ziemię warto przekonać obornikiem lub kompostem. Należy pozostawić odstępy między krzewami minimum 1,5 metra. Do wykopanych dołków warto wsypać organicznego nawozu lub popiołu. W ten sposób zaopatrujemy rośliny w potas. Ponadto krzewy się szybko przyjmą w nowym miejscu.
W przygotowane dołki wkładamy rośliny tak, aby bryła korzeniowa była luźno i całkowicie osadzona w dołkach. Całość zasypujemy i oklepujemy ziemię wokół krzewu. Po osadzeniu porzeczkę należy obficie podlać. Całość możemy korą, aby ograniczyć rozrost chwastów w rejonie krzewów. Kora dodatkowo chroni bryłę korzeniową porzeczki przed przemarzaniem w okresie zimowym.
Kiedy i jak sadzić porzeczkę czerwoną?
Sadzenie porzeczki czerwonej jest możliwe przez cały okres wegetatywny, o ile kupiliśmy ją w doniczkach. Natomiast sadzonki czerwonej porzeczki z odkrytymi korzeniami, należy sadzić wczesną wiosną, przed zawiązaniem owoców lub jesienią. Wtedy mamy pewność, że krzew będzie nam owocował danego sezonu wegetatywnego lub na przyszły rok (gdy sadzimy jesienią).
Czerwona porzeczka jest nieco mniej wymagająca, ale również będzie dobrze się, gdy zastosujemy podobne zasady sadzenia, jak przy odmianie czarnej. Wtedy mamy gwarancję obfitych zbiorów. Z jednego krzewu czerwonej porzeczki możemy uzyskać 2,5 kg owoców. Warto tutaj pokreślić, iż czerwona odmiana jest bardzo lubiana przez ptaki. Dla ochrony naszych krzewów przed ptakami warto sadzić krzewy w klatkach lub okrywać pojedyncze krzewy. Należy przy tym pamiętać, że przez najbliższe 3-4 lat, należy nasze krzewy obficie podlewać i kształtować jej pokrój.
Jak uprawiać porzeczkę?
Po posadzeniu porzeczki musimy ją przyciąć, pozostawiając na pędach po 3 pąki. Krzewy prowadzimy w formie kielicha, czyli bez głównego pędu i skierowanych do środka gałązek. Te ostatnie usuwa się regularnie wczesną wiosną. Porzeczka może być też prowadzona wzdłuż ogrodzenia w formie wachlarza lub kordonu. Po zbiorach owoców przycinamy pędy porzeczki o 1/3 długości. W ten sposób wspomagamy dojrzewanie pędów, które wydadzą owoce w przyszłym roku.
W trakcie sezonu wegetatywnego warto monitorować stan krzewów, ponieważ mogą być one atakowane przez szkodniki i choroby.