Magnolie to krzewy służące do dekoracji miejsc najbardziej reprezentatywnych. Najładniej wyglądają tam, gdzie na tle innych roślin ogrodowych są najbardziej widoczne. Okres zakwitania objawia się pojawieniem zjawiskowych kwiatów, które na długo pozostają w pamięci, stając się niekwestionowanym symbolem elegancji każdego ogrodu, w którym się pojawią. Sprawdźcie, jak sadzić magnolie i jakie okazy wybrać, aby proces przemiany ogrodu przyniósł wyłącznie pozytywne skutki!
Jak sadzić magnolie?
Temat, jak sadzić i pielęgnować magnolie jest dość rozbudowany. Przede wszystkim, niezbędne jest stanowisko dobrze nasłonecznione, ciepłe i dalekie od wiatru. Magnolie lubią funkcjonować w pewnym odosobnieniu, ale na tyle, by ochronę przed wiatrami mogły dla nich pełnić inne rośliny z sąsiedztwa. Gleba powinna się charakteryzować żyznością, posiadać właściwości próchniczne oraz kwaśny odczyn. Dobrze będzie wymieszać ziemię ogrodową z torfem i kompostem o dużej zawartości minerałów. Magnolia nie przepada za zbyt mokrą i błotnistą ziemią.
Magnolia – kiedy sadzić?
Po pierwsze – najrozsądniejszym wyborem będzie zakupienie magnolii w doniczce. Jeśli interesuje Was magnolia drzewo kiedy sadzić podpowie nam każdy wykwalifikowany ogrodnik. Sadzonkę z doniczki posadzić możemy od kwietnia aż do ostatnich dni lata, niektóre gatunki można sadzić nawet w marcu i do końca października, ale pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednie warunki. Krzewy magnolii sadzi się na podobna głębokość, jak były wcześniej zasadzone w doniczkach. Zbyt późne sadzenie magnolii może sprawić, że korzeń nie przyjmie się w ziemi. Po upływie kalendarzowego lata, mimo dość ciepłych dni, nie polecamy ryzykować. Przesadzanie magnolii zaleca się tylko wiosną.
Kiedy i jak sadzić magnolie do ogrodu?
Kiedy sadzi się magnolie w kwietniu, warto dodać do gleby glinkę, która będzie dodatkowo utrzymywała wilgoć w ziemi. Magnolie nie lubią skrajnych stanów wilgotności. Zbyt rzadkie podlewanie może sprawić, że rośliny zatrzymają swój proces wzrastania. Zanim zasadzimy magnolię, powinniśmy namoczyć jej korzeń. Ziemia musi jednocześnie trzymać wilgoć i w odpowiedniej chwili ją odprowadzać. Piasek uzupełnić można korą z kompostu i zrębkami. Ziemię gliniastą uzupełniamy piaskiem. Magnolia niespecjalnie ceni obecność innych roślin w pobliżu, zwłaszcza kwiatów. Z ich sadzeniem w sąsiedztwie trzeba uważać, ponieważ osłabiają tę królową krzewów ozdobnych.
Kiedy i jak sadzić magnolię Susan?
Idealny czas, kiedy sadzić magnolię Susan możemy w ogrodzie, przypada na przełom marca i kwietnia. Kiedy krzew jest jeszcze mały, dobrze będzie go osłonić przed zimnem, mimo że magnolia jest dość wytrzymała na mrozy. Dodatkowo, warto zastosować nawóz nie tylko w kwietniu, ale także na początku lipca. Magnolia Susan jest najpopularniejszą odmianą tego krzewu w Polsce. Jej delikatne, różowo – białe kwiaty sprawiają, że każdy pozostaje pod silnym wrażeniem.
Magnolia – jaka ziemia do sadzenia?
Jaka ziemia do sadzenia magnolii sprawi się najlepiej? Torf z dodatkiem nawozu mineralnego będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli chcemy eksperymentować z innymi nawozami – nie ma problemu. Trzeba jedynie uważać, żeby gleba nie została odkwaszona. Jak prawidłowo sadzić magnolie, aby nowe miejsce nie było dla nich nieprzyjazne? Pracując nad miejscem dla sadzonek, nie musimy otrzepywać korzenia z nadmiaru ziemi, po umiejscowieniu w dole nie dociskamy. Młode odmiany magnolii wymagają częstego podlewania, najlepiej aż do początku sierpnia.
Jak pielęgnować magnolię po posadzeniu?
Kiedy sadzić magnolię do ogrodu zakończymy, trzeba jeszcze opracować metody jej pielęgnacji. Po posadzeniu magnolie można przycinać, zwłaszcza drobne gałęzie koło korony, które już nie kwitną. Ogromną zaletą magnolii jest to, że można je formować według własnego gustu. Jeśli pomimo dokonania wszelkich starań zauważamy, że magnolia jednak nie kwitnie, możemy spróbować założyć jej opaskę z miedzi na pniu. Pobudzi ona krzew do aktywnego rozrastania.