Hiacynty zalicza się do grupy roślin zwanych szparagowatych. Po raz pierwszy pojawiły się w rejonach śródziemnomorskich. Do ich wyrośnięcia niezbędne jest zastosowanie cebulek o łuskowatej strukturze. To właśnie z tych cebulek wyrastają późniejsze liście oraz pędy kwiatowe. Najpopularniejsze odmiany tej rośliny to m.in.: hiacynt wschodni, szerokolistny oraz karłowaty. Polacy najchętniej kupują właśnie hiacynty wschodnie, a można w dodatku podzielić je jeszcze na kolejne podtypy (holenderskie, rzymskie, miniaturowe oraz multiflora). Kiedy sadzić hiacynty, aby cebulka dobrze się przyjęła? Jak sadzić hiacynty, aby cieszyć się ich bujnością oraz soczystą zielenią w ogrodzie? Czy jest jedna metoda na sadzenie hiacyntów?
Jak sadzić hiacynty?
Hiacynty kwitną w wielu kolorach, wprowadzając w czasie szarej zimy wiele kolorów do domu. Dużą popularnością wśród fanów ogrodnictwa cieszą się odmiany klasyczne, białe, ale również warto zwrócić uwagę na piękno żółtych, pomarańczowych, różowych, czerwonych, niebieskich, fioletowych, a nawet czarnych. Hiacynty mają jeszcze jedną, dość powszechną cechę, lubią przechylać się na jedną ze stron. Czy jest na to jakaś rada? Wszystko przez masywne kwiatostany, które bardzo obciążają łodygę. Dlatego tak ważne jest, by hiacynty sadzić możliwie jak najbardziej płytko. Przed krzywym rośnięciem hiacyntów uratować je może umiejętnie zaaranżowana w ogrodzie lub doniczce podpórka. Ogrodnicy radzą także jako ziemię pod kwiaty stosować ciężki torf w większym pojemniku. Wtedy hiacynt rośnie stabilniej i nie przechyla się na boki. Podpórka pod łodygę może zostać wykonana z drewna lub tworzywa sztucznego.
Kiedy sadzimy cebulki hiacyntów?
Czas, kiedy sadzimy cebulki hiacyntów, wybieramy sobie sami. Jeśli zależy nam na tym, aby kwiaty pojawiły się na sam koniec roku, powinniśmy zasadzić hiacynty od połowy do końca września. Jeśli zasadzimy cebulki hiacyntów trochę później, powiedzmy – w październiku, to bez problemu także zakwitną, powiedzmy w styczniu. Zanim wybierzemy porę sadzenia cebulek, powinniśmy zaopatrzyć się w produkt roślinny najwyższej jakości. Przed kupnem cebulek warto poddać je szczególnym oględzinom. Idealnie dostosowana do sadzenia cebulka hiacynta jest duża, gładka, nie ma na niej śladów po obiciu. Jeśli do naszych rąk trafiają cebulki z przebarwieniami lub białymi nalotami – lepiej będzie z nich zrezygnować.
Kiedy sadzić hiacynty w domu?
Czy jest jedna pora, kiedy sadzić hiacynty w domu możemy bez ograniczeń? Istotne, aby porę wybrać pomiędzy początkiem sierpnia a końcem września. Czas, kiedy sadzimy cebulki hiacyntów w domu, należy wykorzystać odpowiednio, by w roślinach wywołać wczesne procesy kwitnięcia. Pomoże nam w tym proces zwany pędzeniem. Niewiele trzeba robić, najważniejsze, aby przed posadzeniem do gleby cebulki przebywały w przewiewnym i chłodnym pomieszczeniu bez światła. Powinno to trwać około dwóch tygodni, ale niektóre gatunki hiacyntów przechowywać można nieco dłużej. Potem przenosimy je w jaśniejsze i cieplejsze miejsce. Im większa doniczka lub skrzynka – tym większe zasoby cebulek będzie można w niej wyhodować. Jeśli doniczka do hodowania hiacyntów w domu nie ma na dnie otworów – koniecznie trzeba je wykonać. Zapewnią one odpływanie nadmiaru wody oraz swobodny przepływ powietrza, niezbędne czynniki dla prawidłowego rozwoju roślin.
Kiedy sadzić hiacynty do gruntu?
Wielkość otworów w ziemi, kiedy sadzić hiacynty do gruntu możemy w sierpniu lub wrześniu, powinna być trzy razy większa od naturalnych rozmiarów cebulki. Sadzonki hiacyntów nigdy nie są jednakowej wielkości, dlatego nigdy do końca nie wiadomo, ile egzemplarzy zmieści się w jednej skrzynce. Można sadzić hiacynty naprzemiennie pod względem wielkości, raz mały, raz większy, dzięki temu na określonej przestrzeni zmieści się ich więcej. Te hiacynty, które mają średnicę minimum 14 cm, możemy posadzić w przerwach wynoszących około 20 cm. Nieco mniejsze, o średnicy 12 cm można sadzić już co 15 cm. Całkiem malutkim cebulkom hiacyntów wystarczą przestrzenie na około 4 cm. Sadzone cebulki jakiejkolwiek odmiany hiacynta nie mogą być uszkodzone, po zasypaniu czubki cebulek muszą wystawać minimalnie nad ziemią. Wszystko zaraz po zasadzeniu powinno mieć kontakt z wodą. Nie zaszkodzi stworzyć ściółki, np. ze strzępęk kory, albo drobnych kamieni. Nie dość, że chroni cebulki przed chłodem, to jeszcze ładnie wygląda.
Kiedy sadzić hiacynty w ogrodzie?
Skoro wiemy już, kiedy sadzić hiacynty w domu, dobrze byłoby dowiedzieć się również, kiedy sadzić hiacynty w ogrodzie i jakim sposobem, aby nie narażać ich na choroby spowodowane grzybami i bakteriami, co w przypadku właśnie tych roślin bywa niestety dosyć częste. Podstawa to omijanie cebulek niewiadomego pochodzenia, ze skaleczeniami i przebarwieniami. Z tego typu produktów nic sensownego nie wyrośnie. Kiedy wykopujemy sadzonki z gleby w celu przesadzenia w inne miejsce, powinniśmy robić to ostrożnie i delikatnie. Przed samym posadzeniem cebulki hiacynta lubią odbyć specyficzną kąpiel, do której stosuje się fungicydy oraz preparaty zabijające bakterie. Objawy chorobowe u hiacyntów są zawsze takie same – gniją wierzchołki, przy czym wytwarza się grzybnia o różowym odcieniu.
Hiacynt – choroby
Jeżeli cebulki zbyt długo będziemy przechowywali w wilgotnym środowisku przed zasadzeniem, może pojawić się choroba zwana penicilozą. Przybierają wtedy rośliny specyficzne, żółte i brązowe plamy, do których dochodzi jeszcze lekko niebieski nalot. Nieobca hiacyntom jest także szara pleśń. W tym wypadku cebule zmagają się z brązowymi kropkami o wypukłych kształtach, zarodniki stają się ciemniejsze. Skrajnym etapem chorób dotykających hiacynty jest mokra zgnilizna wywołana przez najtrudniejsze do zwalczenia bakterie. Cebule stają się nadmiernie brązowe, stopniowo ulegają gniciu, o czym zawsze informować będzie bardzo trudny do zniesienia zapach.
Jak głęboko sadzić hiacynty w doniczce?
Jeżeli nie jesteście pewni jak głęboko sadzić hiacynty w doniczce lub też w ziemi ogrodowej, podpowiadamy, że wielkość dołu przeznaczonego na cebulki może być minimalna. Nie potrzebują one zbyt głębokiego kopania. Wystarczy, że na dno pojemnika trafi wcześniej przygotowany drenaż z drobnych kamieni lub żwiru. Na to sypiemy niewielką warstwę ziemi, wprowadzając w dół cebulkę, by jej czubek wystawał nad brzegiem pojemnika lub doniczki. Wszystko to trzeba ustawić w wyznaczonym wcześniej miejscu i regularnie podlewać. Nie trzeba robić tego zbyt często, wystarczy średnio co 10 dni. Korzeń usadawia się solidnie po dwóch miesiącach. Doniczki ze środowiska ciemnego i wilgotnego mogą zostać przeniesione do domu, gdzie jest ciepło i funkcjonuje więcej światła. Kiedy na szczycie cebulek zaczną się pojawiać kiełkujące pędy, dobrze będzie okryć je ochronnym papierem o ciemnej barwie. Pojawienie się pąków oznacza, że czas zdjąć papier ochronny. Potem do prawidłowego wzrostu hiacyntowi wystarczy stały kontakt ze światłem i oczywiście, podlewanie.