Clematisy inaczej zwane powojnikami wiosną królują na płotach, pergolach, kratownicach oraz altanach naszych ogrodów. Mamy ich setki odmian, dających ciekawe efekty kolorystyczne na naszych wiatach ogrodowych, murach domów, czy płotach. Odmiany clematisów mogą także różnić się również kształtem i wielkością kwiatów oraz siłą wzrostu. Jednak niezależnie, jaki gatunek tych pięknych kwiatów wybierzesz, każdy z nich stworzy niepowtarzalny gobelin, który będzie atrakcyjną ozdobą twojej altany, domu, czy pergoli, ale i nie tylko.
Generalnie rośliny stosowane są jako ozdoby wszystkich pionowych podpór. Ale wśród z nich są gatunki, które charakteryzują się sztywnymi pędami i mogą być uprawiane na rabatach bez żadnych podparć. Zatem clematisy kiedy sadzić ? Jak je sadzić i pielęgnować- dowiesz się w tym artykule.
Kiedy najlepiej sadzić clematisy?
Clematisy kiedy sadzić ? Powojniki można sadzić przez cały sezon wegetatywny od wiosny do jesieni. Kiedy sadzić powojniki do gruntu ? Najlepiej wybrać sadzonki trzyletnie, uprawiane w pojemnikach dwulitrowych lub większych. Ważne, aby miały dobrze rozwinięty system korzeniowy i pędy zdrewniałe u podstawy.
Jednak najwłaściwszy termin jest wczesnowiosenny (marzec- kwiecień), kiedy są jeszcze w spoczynku lub pąki lekko nabrzmiałe.
Kolejnym dobrym terminem jest wczesna jesień, czyli wrzesień i początek października.
Jak sadzić clematisy?
Sadzenie powojników nie jest trudną sprawą, ale trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Te rośliny są dosyć kapryśne i mają swoje wymagania.
Stanowisko
Można je posadzić w pełnym słońcu, ale w upalne dni może dochodzić do poparzeń i wyschnięcia pędów. Na kwiatach mogą pojawić się nieestetyczne brązowe plamy. Powojnik to specyficzna roślina pod tym względem, ponieważ łodyga w dolnej części powinna być osłonięta od słońca. Natomiast górna część może być w słońcu. Dlatego warto sadzić tę roślinę w takich miejscach, gdzie wokół niej będą inne niższe rośliny, które będą osłaniały dolną część łodygi. Powojniki potrzebują miejsca osłoniętego od wiatru, gdyż ich delikatne łodygi i kwiaty mogą być zniszczone przez wiatr.
Podłoże
Podłoże powinno być starannie przygotowane. Te rośliny nie lubią gleb kwaśnych, ciężki i stale mokrych. Na gliniastych glebach i słabo przepuszczalnych rozwijają się dość słabo. To samo tyczy się gleb piaszczystych i torfowych. Idealnym dla nich podłożem jest ziemia żyzna, lekka i bogata w składniki odżywcze. Takie podłoże ma ogromny wpływ na rozrost i kwitnienie tych pięknych kwiatów.
Dlatego przed ich posadzeniem należy dokładnie przekopać glebę, spulchnić ją i napowietrzyć, a także dodać naturalnych nawozów w postaci obornika lub kompostu.
Sadzenie powojników krok po kroku
Krok 1
Wykopujemy dół o wymiarach 60 × 60 × 60 cm. Na glebach żyznych i przepuszczalnych dół może być nieco mniejszy, bo o wymiarach 50 × 50 × 50 cm. Na podłożu gliniastym i ciężkim wykopujemy dół na głębokość większą około 70 × 70 × 70 cm. Przy kopaniu należy pamiętać, iż górna warstwa gleby jest bardziej urodzajna, niż ta dolna. Z tego też względu należy ja wymieszać ją z pozostałymi komponentami, a dolną warstwę odrzucić.
Krok 2
Na dno dołka wsypujemy drenaż, który ma służyć do szybkiego odprowadzania wody. Warstwa drenażu powinna mieć około 10 -15 cm grubości. Na glebach lekkich i przepuszczalnych można z drenażu zrezygnować.
Krok 3
Na ułożoną warstwę drenażu zakładamy agrowłókninę lub gęstą siatkę cieniującą, aby zapobiec zamuleniu.
Krok 4
Wsypujemy warstwę dobrze rozłożonego obornika np. obornik bydlęcy lub granulowany. Zamiast obornika możemy użyć ziemi kompostowej. Następnie wypełniamy dół ziemią z odkwaszonym torfem lub ziemią kompostową.
Krok 5
Przed sadzeniem powojnika, roślinę wraz z doniczką zanurzamy w wodzie na około 10 minut. Dzięki temu podłoże nasiąknie wodą.
Krok 6
Wystukujemy delikatnie roślinę z doniczki tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Nie należy rośliny wyjmować, ciągnąc za pędy, ponieważ możemy ją zniszczyć. Przed sadzeniem dokładnie oglądamy system korzeniowy, usuwając wszystkie uszkodzone, połamane i martwe części korzenia.
Krok 7
Wsadzamy roślinę w dołek i ją zakopujemy. Glebę wokół rośliny należy udeptać, aby usunąć kieszenie powietrzne. Poziom gleby w dołku powinien znajdować się trochę niżej, niż otoczenie. W ten sposób tworzymy nieckę, która utrzyma wodę miejscu systemu korzeniowego rośliny podczas jej podlewania.
Krok 8
Posadzone rośliny należy obficie podlać. Następnie ją ściółkujemy 5- 10- centymetrową warstwą kory. Dzięki temu wilgoć będzie dłużej utrzymywała się w ziemi. Ponadto ochroni przed nagrzewaniem się podłoża i rozwojowi chwastów.
Krok 9
Powojnika można wzmocnić i bardziej rozkrzewić. W tym celu w drugim roku po posadzeniu. Roślinę kładziemy na ziemi tak, aby pozostawić 1/3 wierzchołkowych pędów ponad ziemią. Położone pędy obsypujemy korą lub kompostem. Po ukorzenieniu się śpiących pąków, z nich wyrosną nowe pędy.
Sadzenie powojników jesienią
Dobrym terminem jest wczesna jesień, czyli koniec sierpnia do połowy września. Wtedy możemy sadzić powojniki dobrze rozwinięte, które zakończyły wzrost i przez całe lato były zadołowane na słonecznych zagonach. Gorzej ten okres sadzenia zniosą clematisy, które były przechowywane w szklarniach lub innych pomieszczeniach zamkniętych. W tym okresie nie sadzimy roślin, które mają mniej niż trzy lata i nie posiadają zdrewniałych łodyg. Średnica pędów powinna przekraczać 3 mm, gdyż cieńsze źle przezimują.
Najgorszym terminem wysadzania powojników jest październik i później. Na ogół rośliny mogą okazać się wtedy zbyt słabe, aby być przygotowane na nadejście przymrozków.
Sadzenie powojników w donicach
Clematisy można również uprawiać na balkonach lub tarasach, jako piękne dekoracje. W specjalnych skrzynkach możemy je stawiać przy różnych murkach, altankach itp.
Clematisy w doniczkach sadzimy w dobrej ziemi próchnicznej z dodatkiem przerobionego obornika lub kompostu. Gdy takiej ziemi nie posiadamy, to możemy wykonać mieszankę, składająca się z torfu wysokiego, rozdrobnionej kory sosnowej z dodatkiem 4-6 g/l zmielonej kredy oraz ok. 5 g/l nawozu o spowolnionym działaniu. Torf z korą mieszamy w stosunku 1:1. Podłoże pod powojniki powinno mieć odczyn lekko kwaśny (pH 5-6).
Rośliny sadzimy o 5-10 cm głębiej niż rosła dotychczas. Odmiany z grupy Atragene sadzimy na głębokości 1 cm poniżej, niż rosła dotychczas. Doniczki wypełniamy tak, aby do krawędzi pozostało około 3-5 cm, co ułatwi w dużej mierze podlewanie roślin. Ten aspekt jest dość ważny, ponieważ niedostateczne podlanie jest jednym z głównych błędów w uprawie tych roślin. Clematisy w doniczkach muszą być tak podlane, aby nasycenie wodą sięgało do samego dna.
Nie wszystkie gatunki powojników można uprawiać w donicach. Dlatego należy dobrać takie gatunki, które dobrze znoszą takie uprawy, co będzie gwarantowało zdrowy i prawidłowy ich rozwój. Przy uprawie doniczkowej należy pamiętać o ich nawożeniu. W końcu kwietnia zasilamy je jednorazowym nawozem o spowolnionym działaniu lub regularne zasilanie nawozami od kwietnia do lipca. Podczas uprawy należy również przeciwdziałać nagrzewaniu się pojemników podczas upałów, unikać silnych wiatrów oraz zainstalować podpory dla wspinających się pędów.
Powojniki uprawiane w doniczkach należy zimować w chłodnym miejscu, gdzie temperatura sięga od 0 do 5 st.C. Można je też zadołować w ogrodzie w ziemi, tak aby podstawa rośliny znajdowała się 5 cm pod ziemią.
Jeżeli chcemy przez zimę nasze clematisy pozostawić na balkonie lub tarasie, to warto pojemniki i doniczki zabezpieczyć styropianem. W tym celu tworzymy konstrukcje z płyt styropianowych, sklejki lub kartonu. Rośliny zabezpieczamy ze wszystkich stron, zarówno boki, jak i dół doniczki. Taka izolacja z każdej strony pojemnika powinna mieć grubość co najmniej 10 cm, a od góry zabezpieczamy przed deszczem.
Pozostawienie clematisów na balkonie lub tarasie bez zabezpieczenia, grozi przemarznięciu korzeni.
Jak głęboko sadzić powojniki?
Clematisy wielkokwiatowe i te z grupy Texensis i Viticella sadzimy 5-10 cm głębiej niż rosły w doniczce. Odmiany botaniczne z grupy Montana, Tangutica i Atragene oraz bylinowe sadzimy na tej samej głębokości co rosły w donicy lub ewentualnie o 1 cm głębiej.
Jak gęsto sadzimy clematisy?
Jak gęsto sadzimy powojniki ? Otóż jak wiadomo, te rośliny lubią się szybko rozrastać i tworzyć piękne pionowe gobeliny na płocie, altance, czy przy murze domu. Dlatego odległości sadzenia są tu bardzo ważne, ponieważ te kwiaty nie lubią być przesadzanie w inne miejsca. Zatem w jakich odstępach sadzić powojniki ? Otóż w zależności od odmiany warto zastosować odstęp co 1 m do 1,3 m między poszczególnymi osobnikami, sadzonymi obok siebie.