Ozdoba dla murów lub ogrodzeń z charakterystycznych, zielonych i gęstych pnączy zawsze robi wrażenie. Idealną rośliną do hodowania w formie pnącej, które pełnić będzie szeroko rozwiniętą formę ozdobną jest bluszcz. Jak sadzić bluszcz przy płocie, aby wyrósł wysoki i gesty. Czy bluszcz porosnąć może cały płot, czy lepiej wygospodarować dla niego jedynie fragment ogrodzenia? Zobaczmy, jakie są najlepsze metody na sadzenie bluszczu!
Kiedy sadzić bluszcz przy płocie?
Idealna pora na zasadzenie bluszczu to wiosna, najlepiej kwiecień, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sadzenie przeprowadzić także jesienią, ale nie później jak do pierwszych dni listopada. Gdy będziemy chcieli posadzić bluszcz jesienią, musimy zwrócić uwagę na to, że jest to czas obfitujący w spore wahania temperatur. Jeżeli na zewnątrz temperatura wynosić będzie więcej, niż 5 stopni i w najbliższym czasie prognozy pogody nie będą przewidywały przymrozków – możemy bez obaw zasadzić róże. Jak sadzić bluszcz przy płocie, gdy mamy obawy co do tego, czy bluszcz się przyjmie w nowym środowisku? Rozwiewając wątpliwości, musimy przyznać, że bluszcz od zawsze należał do grupy nie tylko efektownych, ale również bardzo wytrzymałych na czynniki zewnętrzne roślin. Szybko wzrasta i w bardzo krótkim czasie stworzyć może okazały żywopłot, dla którego prosty płot stać się może stelażem i nadać mu wszelkie możliwe kierunki wzrastania. Pomysł na aranżacje ogrodzeń z zastosowaniem bluszczu polecić można wszystkim, którzy zwracają uwagę na jakość ogrodzeń oddzielających posesje i prywatne podwórka od ulicy lub wścibskiego wzroku z sąsiednich podwórek. Sadząc bluszcz tak, by wzrastał ku górze, minimalizujemy koszty stawiania rozbudowanych osłon w naszych prywatnych przestrzeniach.
Jak sadzić bluszcz przy płocie?
Pnące łodygi bluszczu, a także jego liście są bardzo wytrzymałe na niskie temperatury. Nawet, gdy dojdzie do przymarznięcia rośliny, wiosną zawsze się zregeneruje i ożyje na nowo, nie pamiętając przy tym trudnych doświadczeń zimowych. Bluszcz można sadzić w słońcu i w cieniu – tak jak nam wygodnie. Dobrze odnajduje się na ziemi o umiarkowanym poziomie wilgoci, nawet tych, których żyzność trudno jest dostrzec. Sadząc bluszcz przy naszych domach i ogrodach powinniśmy pamiętać, że jako podłoża nie możemy używać gleby kwaśnej. Takiej ziemi bluszcz nie toleruje. Jak sadzić bluszcz przy płocie, aby mógł przestrzennie rozwinąć się w pełnej krasie? Kiedy sadzimy mniejsze sadzonki, musimy przypilnować tego, by nie znajdowały się za blisko siebie. Sadzenie bluszczu w rzędach wymusza rozstawy, które mogą sięgać nawet 1 metra długości. Jeśli sadzimy dłuższe pnącza, trzeba po posadzeniu koniecznie je przyciąć, najlepiej na długość około 20 cm. Bluszcz wtedy wzrastać będzie silniejszy i bardziej zielony. Uwaga! Bluszcz można przycinać tylko wiosną! W czasie sadzenia jesiennego nie należy tego robić, ponieważ mróz może dodatkowo osłabić delikatne ślady po przycięciu. Pozostaje więc czekać do następnego sezonu wiosennego.
Jak sadzić bluszcz przy płocie i dbać o jego rozwój?
Dzięki zasadzeniu bluszczu we właściwy sposób w niedługim czasie możemy zachwycać się naturalnym ogrodzeniem na terenie naszej posesji. Bluszcz jest rośliną rozwijającą się bardzo szybko. Według wielu doświadczonych ogrodników, średniej wielkości ogrodzenie może zostać całkowicie porośnięte przez gęste liście bluszczu w okresie od 2 do 3 lat od chwili zasadzenia. Jak sadzić bluszcz przy płocie, aby nadać mu określony kształt i żeby kompozycja roślinna nie prezentowała się zbyt chaotycznie? Dobrym rozwiązaniem będzie czynne i regularne formowanie naturalnej rośliny. Konieczne jest częste podlewanie, zwłaszcza w czasie wiosny oraz lata, gdy słońce daje się nam wszystkim we znaki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby bluszcz zyskał nawóz, może być on naturalny lub na bazie granulowanej, najważniejsze, aby ziemia nie była zbyt kwaśna. Do pielęgnacji bluszczu przydadzą się nożyce ogrodowe, nie muszą być w postaci sekatora, ponieważ pnącza i listki tej rośliny odznaczają się niezwykłą delikatnością.