Jak i kiedy przycinać geranium? Praktyczny poradnik

Geranium to rodzaj pelargonii pachnącej, zwanej też anginką lub anginowcem. Pochodzi z południowej i wschodniej Afryki. Niemniej jednak w naszych uprawach ogrodowych możemy spotkać mieszańce i krzyżówki, które nie występują w naturze. Na bazie rośliny podstawowej stworzono wiele odmian, które wyróżniają się bogatą paletą kolorystyczną oraz kształtem kwiatostanów.

Geranium jest rośliną wieloletnią. W domu uprawiana jest przez kilka lat, gdyż potem traci ona estetyczny wygląd. Geranium jest rośliną ozdobną o dekoracyjnych liściach i wydziela przyjemny zapach z nutą różaną. Ten zapach jest wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym i cukierniczym. Olejek geraniowy stosowany jest do tworzenia perfum i aromatów do ciast. Posiada również właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Dlatego możemy go spotkać w lekach i naturalnych kosmetykach do twarzy, mających charakter kojący. Niemniej jednak, aby nasze geranium pięknie rosło i kwitło przez wiele lat, wymaga ono odpowiedniej pielęgnacji.

Czy w ogóle przycina się geranium?

Przycinanie geranium jest konieczne, ponieważ pozostawione same sobie, będzie rosło do góry, tworząc niezbyt estetyczną formę w kształcie łysego patyka z umiejscowionymi rzadko liśćmi.

Kiedy przycinać geranium?

Cięcie geranium nie ma określonej pory roku. Aczkolwiek najlepszy okres jest wiosną po zimie oraz jesienią.  Generalnie jest to roślina doniczkowa, którą uprawiamy w domu. Dlatego można ją przycinać, gdy osiągnie pożądaną wysokość. Aby roślinka ładnie się prezentowała w domu, warto zasadzić w jednej doniczce ze trzy sadzonki, które utworzą ze sobą ładny i gesty krzaczek.

Jak przycinać geranium? Poradnik

Przycinanie geranium jest bardzo proste. Wystarczy uszczykiwać wierzchołki pędów. Taki zabieg pobudza roślinę do wzrostu i bujnego rozkrzewiania się. W trakcie rozwoju rośliny można usuwać wierzchołki kilkakrotnie. Wtedy nasz krzew będzie pięknie się zagęszczał, wypuszczając nowe liście.

Geranium można obcinać na dowolnej wysokości. Ta roślina szybko odrasta. Obciętą część możemy wsadzić do mokrej ziemi i szybko się przyjmuje. Gdy roślina choruje lub słabnie po zimie, można ja przyciąć do połowy. Dzięki temu zabiegowi szybko odbije i na nowo się rozrośnie. Geranium można również formować w kulisty kształt, przycinając łodygi za pomocą sekatora.

kobieta z doniczka geranium

Przez cały rok usuwamy uschłe i połamane części rośliny. Po zimie możemy przyciąć suche i mniej urodziwe pędy, zostawiając 3-4 węzłów nad ziemią.

Jesienią cięcie geranium wykonujemy po zakończeniu kwitnienia. Pielęgnacja geranium o tej porze roku ma na celu usunięcie przekwitłych kwiatostanów i zwiędłych łodyg. Usuwamy wszystkie wysuszone i uszkodzone liście. Po ta zwanym zabiegu sanitarnym dokładnie oglądamy krzew i decydujemy, które łodygi usuwamy, aby geranium miało piękny pokrój. Należy usunąć wszystkie łodygi rosnące do wewnątrz, aby lepiej prześwietlić krzew. Długie i nagie pędy wycinamy w okolicy dolnego węzła. Jeżeli w danym obszarze tworzenie młodych pędów poprawi wygląd rośliny, to możesz je przyciąć nieco wyżej niż ten węzeł. Wtedy z niego pojawi się nowy wzrost, który sprawi, że korona będzie grubsza.

Cięcie geranium – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli zależy nam na obfitym kwitnieniu geranium latem, to należy usunąć na wiosnę wszystkie pąki, które pojawiły się zimą. Dobrej jakości zimowy odpoczynek geranium, gwarantuje wysokie kwitnienie.

Przy kształtowaniu geranium należy wziąć pod uwagę jej cechy genetyczne. Co oznacza, że nie zmieniamy wyglądu rośliny, a tylko poprawiamy jej naturalny anatomiczny kształt. Nowe pędy powstają z uśpionych pąków, które znajdują się na węzłach. Dlatego przy przycinaniu geranium nie trzeba pozostawiać długich międzywęźli na szczycie.

Cięcie geranium wykonujemy ostrym i zdezynfekowanym narzędziem w okolicy węzła liścia. Szczypanie rośliny robimy umytymi rękami, aby nie pojawiała się infekcja w obszarze cięcia. Ucięty kawałek należy potraktować węglem drzewnym lub proszkiem cynamonowym.

Po przycięciu geranium każdorazowo należy nawieść roślinę nawozem z dużą ilością azotu, co przyczyni się do szybkiego wzrostu rośliny.

Podziel się swoją opinią