Jeśli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe w swoim domu musimy mieć świadomość, jak ważnym elementem jest odpowiednio wykonany projekt. Nie da się jednak ukryć, że wiele osób nie jest w stanie sprawdzić, czy rozwiązanie proponowane im przez projektanta jest odpowiednie, ponieważ nie wiedzą ja gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym. Dlatego też przygotowaliśmy artykuł dotyczący metod układania rur oraz wytycznych do tego, w jaki sposób powinno to przebiegać. Wierzymy, że dzięki temu zadbasz o to, by instalacja ogrzewania podłogowego w twoim domu została położona prawidłowo i zapewniła efektywne grzanie. Oto wszystko co musisz wiedzieć na ten temat.
Układanie rur na ogrzewanie podłogowe – podstawowe metody
Aby odpowiedzieć na pytanie jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym musimy zdać sobie sprawę z tego, że istnieją dwie podstawowe metody układania rur. Jest to układ meandryczny oraz spiralny. Układ meandryczny to nic innego jak metoda, która opiera się na rozprowadzaniu rur pomiędzy przeciwległymi ścianami pomieszczenia tworząc zakręty przy ich krawędziach. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość układania. Jeśli zaś chodzi o minusy – takie rozwiązanie może doprowadzić do niedogrzania miejsc, które znajdują się najdalej od punktu zasilania i źródła ciepła. Drugą metodą jest układ spiralny – nikogo nie zdziwi fakt, że oznacza to, że rury na ogrzewanie podłogowe są układane w kształt spirali czy też “ślimaka” powoli zmniejszając swoją średnicę. Jest to znacznie bardziej popularne rozwiązanie, ponieważ zapewnia równomierne ogrzewanie całej powierzchni podłogi a co za tym idzie również pomieszczenia. Wynika to z faktu, że wychłodzony czynnik wraca do obiegu w pobliżu rury grzewczej co sprawia, że podłoga ma równomierną temperaturę.
Jak gęsto układać rury na ogrzewanie podłogowe?
Przejdźmy jednak do najważniejszej kwestii a więc gęstości układania rura na ogrzewanie podłogowe. Ogólne wytyczne, dotyczące układania rur na ogrzewanie podłogowe mówią, że odległość pomiędzy nimi powinna wynosić od 10 do 30 cm2. Warto jednak mieć świadomość, że są one dość ogólne i choć teoretycznie zapewniają nam równomierne ogrzewanie podłogi nie biorą pod uwagę dodatkowych czynników, takich jak np. bliskość ściany zewnętrznej, przez którą może przenikać zimno. Dlatego też najczęściej w przypadku spirali rozpoczyna się jej układanie w odległości nawet 5 – 7 cm w przypadku ścian zewnętrznych i szczytowych powoli rozszerzając układ rur pośrodku pomieszczenia. W przypadku układu meandrycznego jest to nieco trudniejsze, niemniej jednak wówczas dba się o to, by “zakręty” tego układu znajdowały się jak najbliżej ścian granicznych i szczytowych, czyli wszędzie tam, gdzie powinna przebiegać rura oddająca ciepło.
Wpływ gęstości rur na zapotrzebowanie cieplne
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie istnieje jedna wytyczna, którą możemy zastosować do każdego domu by wiedzieć jak gęsto układać rury na ogrzewaniu podłogowym. Kolejnym czynnikiem, który koniecznie warto wziąć pod uwagę jest bowiem zapotrzebowanie cieplne. Zależy ono od kilku warunków. Przede wszystkim od izolacji termicznej, jaką posiada dany budynek. Mówiąc prosto – w przypadku nowoczesnych domów pasywnych, które tracą minimalne ilości energii rury mogą być rozstawione w większej odległości niż w przypadku starych domów do remontu, w których wybraliśmy taki a nie inny rodzaj ogrzewania. To jednak nie wszystko. Pod uwagę wziąć należy również osobiste preferencje oraz specyfikę danego pomieszczenia. Oczywistym jest, że w pomieszczeniach takich jak łazienka czy salon będzie zależeć nam na przyjemnym cieple – wówczas gęstość rur powinna być większa. Jednak w sypialni, gdzie chcemy aby panowała niższa temperatura, która ma pozytywny wpływ na zdrowy sen warto zachować mniejszą gęstość rur. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pomieszczeń użytkowych takich jak garaż, schowek, spiżarnia czy piwnica – w tych miejscach stosuje się znacznie szerszy rozstaw rur.
Najczęstsze błędy przy układaniu rur na ogrzewanie podłogowe
Mówiąc o tym jak gęsto układać rury na ogrzewanie podłogowe nie sposób nie wspomnieć również o tym, że nie tylko odległość ma znaczenie, choć to właśnie błędna jej ocena jest najczęstszym błędem. Mowa tu szczególnie o niedopasowaniu jej do stosowanego źródła ciepła. Musimy mieć świadomość, że w przypadku wykorzystywaniu pieca na węgiel czy kotła gazowego rozstaw rur powinien być znacznie szerszy niż w przypadku pompy ciepła, która jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Wśród innych błędów popełnianych podczas instalacji rur wymienić możemy między innymi: brak mocowania lub jego nieodpowiednie przeprowadzenie, położenie rur na ogrzewanie podłogowe bezpośrednio na betonie, nie sprawdzenie szczelności rur, słabe wzmocnienie wylewki czy brak szczelin dylatacyjnych.
Słowem, podczas instalacji ogrzewania podłogowego w swoim domu nie powinniśmy oszczędzać na materiałach oraz wybrać doświadczonych profesjonalistów, którzy przed przystąpieniem do prac wykonają szczegółowy projekt. Dzięki temu znacznie zminimalizujemy ryzyko posiadania nieefektywnego, awaryjnego ogrzewania podłogowego.